Author Topic: Бесплатна енергија,кој се плаши да вози на вода за пиење,може да оди пешки  (Read 26679 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
covestvoto saeuste ne gi poznava site zakoni na stvaranje na nafta,gasovi i drugi raboti, vo svetot na oblacite ima nekolku reki celi kako Misisipi polni so voda i toj vrteneje na voda nebo zemja si prodolzuva vecno,ne tesko ni so oznot moze na sekoja kuka da se postavi ozonator stonecini skoro nisto i 24 casa da pravi ozon
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Целата основа е проблемот, кога требало да се мисли на тоа не се мислело, сега е предоцна, единствена работа која не спацува сега е крах на цела економија и нов поредок... само што и тоа ќе биде искористено на погрешен начин и пак на крајот ќе излезе дека се вртиме во круг...

Против ова се бунев од чисто мои пориви и побуди, како и фактот дека сум (со зоборовите на batka ;D) непоправлив оптимист и сеуште верувам (иако некогаш мислам дека е залудно) во добрината на луѓето, па се надевам на подобро утре.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Нема да се потроши водата, не е така како што си мислите, краен продукт на согорувањето водород пак ќе биде вода, која како водена пареа ќе оди во облаците и пак ќе падне како дожд на земјата. Просечен жител од развиените земји троши неколку стотици литри вода дневно, мислиш дека ќе се потроши водата ако извози уште 10, 20 или 30 литри дневно плус? Многу е полошо тоа што фабриките за производство на автомобили неповратно загадуват милиони и милиони литри вода при процесот на производство.

Ама таа вода не се троши, ти рече дека „троши стотици литри вода дневно“, таа не се троши, таа само си оди пак во земјата за да може некој ден да излезе низ извори.

А тоа што спомна дека „таа вода не се троши, при согорување водородот пак се врзува со кислород и оди како водена пареа па пак паѓа на земјата како дожд“, истата количина која сме ја внесле ќе премине во водена пареа? Тоа значи дека колку што сме внесле, толку и ќе изнесеме, така? Тоа значи дека нитуеден атом од водородот кој настанал при електролизата не согорил во моторот, така? Не верувам дека е ова точно. Тоа значи дека добиваме енергија „од никаде“, вложуваме една количина на вода во процесот и ја добиваме истата надвор плус енергија за движење на колата... мене ова не ми прави логика.
Па тоа е согорување - кога водородот согорува тој се соединува со кислородот :)
Значи, сите атоми на водород ќе согорат односно од нив ќе се добие вода - не може едноставно да исчезнат тие атоми, уствари може да исчезнат само ако се распаднат при некоја нуклеарна реакција.  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
covestvoto saeuste ne gi poznava site zakoni na stvaranje na nafta,gasovi i drugi raboti
не ги познава ни одблизу. Научниците приметиле дека водата има способност да меморира и тоа, содржи многу работи за кои ние не сме свесни. Една капка вода може да меморира многу повеке одколку нај јакот HDD. Невообичаено нели? Секако ке е чудно, бар додека не се открие целосно како "дише" цел процесот а за тоа ке почекаме малце повеке.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па тоа е согорување - кога водородот согорува тој се соединува со кислородот :)
Значи, сите атоми на водород ќе согорат односно од нив ќе се добие вода - не може едноставно да исчезнат тие атоми, уствари може да исчезнат само ако се распаднат при некоја нуклеарна реакција.  :)

Аааа, епа јас мислев дека при согорувањето на водородот настанува некој сосема трет гас, мислев дека кислородот само игра улога на катализатор (или нешто слично), само го потпомога процесот.

И ние всушност што правиме ;D, разединуваме вода и пак ја соединуваме ???. И некој очекува од ова да добие „вишок“ енергија која ќе може да ја троши ???. Па ова нема никаква логика ::). Работава во најмала рака излегува дека си играме хемија ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па тоа е согорување - кога водородот согорува тој се соединува со кислородот :)
Значи, сите атоми на водород ќе согорат односно од нив ќе се добие вода - не може едноставно да исчезнат тие атоми, уствари може да исчезнат само ако се распаднат при некоја нуклеарна реакција.  :)

Аааа, епа јас мислев дека при согорувањето на водородот настанува некој сосема трет гас, мислев дека кислородот само игра улога на катализатор (или нешто слично), само го потпомога процесот.

И ние всушност што правиме ;D, разединуваме вода и пак ја соединуваме ???. И некој очекува од ова да добие „вишок“ енергија која ќе може да ја троши ???. Па ова нема никаква логика ::). Работава во најмала рака излегува дека си играме хемија ;D.

Да, да. .тоа е работата !
Претварање на енергијата од еден вид во друг - при што не се добива ништо само се губи...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Една проста проценка колку енергија ви треба за да ослободите 1 литар водород:  

Замислете дека сте изгореле еден литар водород со што ќе се ослободи огромно количество топлина и сега замислете дека истата таа топлина треба да ја добиете од акумулатор од 12 волти 40 ампер часови, оти толку енергија треба акумулаторот да даде на ќелијата, а енергија си е енергија, без разлика да ли е топлинска, електрична или хемиска.  ;D

И тоа ова е проста проценка во која се смета дека процесот на елекролиза и горење е 100 % ефикасен, а не е 100 % ефикасен, ништо на овој свет не е, во секој процес има загуби.

Во основа процесот на претворање на енергиите во овај процес оди: електрична во хемиска во топлинска која потоа се претвора во механичка преку моторот. И во секој од овие процеси на претворање има некои загуби. Ако ова е врв на ефикасноста и еколошката свест, јас не знам што има муабет више да се прави.   ???


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
епа ако енергијата од електрична се претвара во хемиска па после во топлинска па во механичка? Што се добива со тоа, нели може од електрична во механичка и да го има истиот ефект?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
епа ако енергијата од електрична се претвара во хемиска па после во топлинска па во механичка? Што се добива со тоа, нели може од електрична во механичка и да го има истиот ефект?

Како мислиш истиот ефект? Не го разбрав прашањето.

Да, да. .тоа е работата !
Претварање на енергијата од еден вид во друг - при што не се добива ништо само се губи...

Во основа процесот на претворање на енергиите во овај процес оди: електрична во хемиска во топлинска која потоа се претвора во механичка преку моторот. И во секој од овие процеси на претворање има некои загуби. Ако ова е врв на ефикасноста и еколошката свест, јас не знам што има муабет више да се прави. ???

Искрено, дур некој од членовите не го спомна ова, не ни помислив на оваа појава, јас само мислев на електролизата на водата и треошењето на водата, само на тоа помислив ;D. Ама кога го спомна некој од членовите на форумов (не знам кој беше прв), си реков „чекај малку бе, во право се, ова нема логика“ ;D.

Работава на крајот излегува „си префрлам од шупливо во празно“ ;D, и на крај треба да ми остане вишок од празното ???, хахахахахаха ;D ;D ;D... да да ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе....дајте бидете малце оптимисти бе...човек у депресија да падне одкако ке ги прочита последниве 2-3 страни  ::)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
луѓе....дајте бидете малце оптимисти бе...човек у депресија да падне одкако ке ги прочита последниве 2-3 страни  ::)

Хахахахахаахахахахахахаахахаахахаха ;D ;D ;D ;D ;D ;D... леле ама си ме насмал ;D ;D ;D ;D ;D ;D.

Извинете за off-topic ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
епа ако енергијата од електрична се претвара во хемиска па после во топлинска па во механичка? Што се добива со тоа, нели може од електрична во механичка и да го има истиот ефект?

Може од електрична во механичка директно, ама за тоа ти треба електричен автомобил, струјата од акумулаторите оди во електромотор каде веднаш се претвора во механичка енергија.

Ама овдека не е таков случајот оти прво треба да ослободи водородот од водата со помош на електрична енергија, па после водородот во него има хемиска енергија која се ослободува при неговото горење во моторот, па при горењето хемиската се претвора во топлинска, па самиот мотор ја претвора оваа топлинска енергија во механичка, и секаде има загуби... затоа велам ова не е многу ефикасно.

Offline Angelari

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Абе што тропате глупости. Финтата не е да произведеш енергија. ХХО има за задача да помогне на подобро согорување на горивото затоа што само 40% од горивото согорува. Другото у ауспх излегува. Е сега со ова се зголемува процентот на искористеност и со тоа добиваш помала потрошувачка. ХХО троши околу 150W а тоа воопшто не го оптеретува алтернаторот.
На човек му требаат 2 години да научи да збори а 50 да научи да молчи

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Абе што тропате глупости.

Angelari пази како се изразуваш во иднина, бидејќи си нов член ќе поминеш само со опомена!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе што тропате глупости. Финтата не е да произведеш енергија. ХХО има за задача да помогне на подобро согорување на горивото затоа што само 40% од горивото согорува. Другото у ауспх излегува. Е сега со ова се зголемува процентот на искористеност и со тоа добиваш помала потрошувачка. ХХО троши околу 150W а тоа воопшто не го оптеретува алтернаторот.

Добро, значи HHO само ја зголемува искористеноста на горивото. ОК, еве да претпоставиме дека е така, односно дека само 40% од горивото согорува, а остатокот оди низ ауспухот. Ако го зголемува процентот на согорено гориво на, на пример, 60%, тоа значи дека само добиваме поголема моќност на моторот, ништо повеќе, колку што си вбризгувал моторот пред да се додаде HHO ќелијата, толку ќе си вбризгува и потоа, нели? Вака би требало да биде ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."