Author Topic: Бесплатна енергија,кој се плаши да вози на вода за пиење,може да оди пешки  (Read 26675 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не е така како што мислиш ;), пошто водата циркулира во природата цело време, кога согоруваш водород тој се врзува со кислородот од воздухот и пак се добива вода, при што нема загадување.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
кога согоруваш водород тој се врзува со кислородот од воздухот и пак се добива вода
ама дали  во исти количини се врзува како што бил пред да согори ? Ако одговорот е да, тогаш би добиле апсолутна нова топлинска енергија и не би важело правилото дека енергијата ниту се губи ниту се добива. Моето мислење е дека дел од водородот се врзува со кислородот по согорувањето но дел согорува и се претвара во топлина. Ако грешам пиши :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Целиот водород, а не дел согорува и се врзува со кислородот, при што се ослобогува топлина. За да ја разбиеш водата на водород и кислород мора да потрошиш енергија, во овој случај струја, а при соединување на водород и кислород (горење на водород) настанува експлозивна реакција при што се ослободува енергија (топлина) и се добива соединение на водород и кослород - вода. Енергијата ниту се губи, ниту се создава, само преминува од еден во друг вид, овде внесуваш енергија (струја) за да добиеш водород, за од него да добиеш пак енергија (топлина).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а моторот нема да има проблем од водородот, пошто ако се создава вода на секое, тој нема да зариба некогаш ?
или да рѓоса
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Најверојатно и тоа ќе е проблем, пошто ако водородот согори внатре во цилиндарот неминовно ќе се создаде и вода внатре (поточно водена пареа).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас мислам дека ова е промашена работа ама нејќам да влегувам во расправии. Има не еден туку неколку закони на физиката и хемијата кои тврдат дека не е возможно да добиете повеќе енергија отколку што ставите во таа ќелија.   Ама во ред, ако некој има одвишок пари и сака да ги потроши, ова е добар и забавен начин за тоа, далеку подобар од кладилници, коцка и сл.  барем за мене.

Ехееееее, половина од законите во физиката и хемијата не треба да функционираат во колата за да може ова да се исплати, ахахаахахаха ;D ;D ;D.

Иако, се сложувам со тоа што го рече, ако некој сака да си игра, немам ништо против ;).

Се тоа стои,за законите, али еден не баш близок пријател го има вградено во колата и вика дека стварно се осеќа разлика дека помалку троши, факт е дека не сме доволно запознаени со односот потрошена електрична енергија/добиен водород, дали е битна енергијата која ќе се добие или водородот се користи за подобрување на согорување па одтаму и заштеда ???

Дури и да си во право, еве да се исплати се ова и навистина да функционира. Што правиме со прегревањето на мторот и скратувањето на векот на деловите? Моторите со внатрешно согорување не се дизајнирани да функцинираат на водород, дизајнирани се за бензин/нафта и ништо повеќе од тоа. Тоа е исто како да ставам литро ракија во моторот и да речам дека може да работи моторот на ракија. Да, ќе работи, саат, два... ама потоа...??? Потоа поправката ќе ме кошта ехеееееее :S.

мислам дека ако користиме вода како погонско гориво, водата би де потрошила трајно. Водородот согорува, кислородот го поддржува горењето. Неко ке рече: еее вода колку сакаш има, океаните и морињата. Да меѓу тоа чим нешто се троши, кога тогаш и ке се потроши.

Јас ова 100 пати го кажав, ама кој да слуша. Природата на луѓето е во принцип себична, „мене да ми е евтино и убаво, а за другите ми е гајле“... ако ова масовно почне да се продава и произведува некој ден, за брзо време ќе дојде моментот кога ќе се тепаме за вода :S.

Ќе цитирам еден многу паметен човек, Jacque Fresco, не помнам точно каква беше реченицата, но преведена на Македонски, од прилика вака ќе му дојде:

„Што ќе им одговориме на идните генерации кога некој ден ќе не запрашаат „што сте мислеле кога сте ја базирале цела светска еконономија на потрошлив извор на енергија“?“

Ова е повеќе кажано во котекст на нафтата, ама истото важи и за водата.

Не е така како што мислиш ;), пошто водата циркулира во природата цело време, кога согоруваш водород тој се врзува со кислородот од воздухот и пак се добива вода, при што нема загадување.

Да, ама со сегашнато „потрошување“ на водата. Што ако ова некој ден почне секој втор на планетава да го прави? Нема да има доволно време за да може целата таа вода да се врзе. Ова е исто како со принципот на „чистење на средината со генерирање на кислород со садење на дрвја бидејќи има многу јаглероден диоксид во атмосферата“. Да, дрвата може да го „исчистат“ овој јаглероден двооксид, ама само ако се генерира во определени граници, а не ако се генерира 100 пати повеќе одколку што може да „испроцесира“ целата флора на планетава.

BTW, не знам дали сте знаеле, ама всушност дрвата и растенијата не се главните одговорни за преработката на јаглеродниот двооксид во кислород. Има една алга која го преработува околу 70% од целиот генериран јаглероден двооксид на планетава. Епа моментално, таа алга е во изумирање, нејзините бројки од ден на ден се повеќе и повеќе се намалуваат. Зошто? Никој не знае, ама се претпоставува дека кога ќе се надмине некое ниво на загаденост на водите, оваа алга веќе не може да се размножува правилно. А со 100-тици излеани танкери во океанот, најверојатно и се има „пореметено“ размножувачкиот циклус на алгата. Ама кој да слуша, нели :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
околу животот на планетава... не само водата туку и озонот што сега се уништува поради тие што труеле и загадувале (Главно САД) пред повеке од 40-50-70 години. Што ке се случи со озонот по исто толку години поради загадувањето од вчера, денес, утре, изминатите години но и идните години ? Вештачки озон скоро е невозможно да се нанесе во тој дел од атмосверата. Ова беше офф топик ама целта ми беше дека не само трајното трошење на водата а со тоа крај на човештвото туку има и друг проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нема да се потроши водата, не е така како што си мислите, краен продукт на согорувањето водород пак ќе биде вода, која како водена пареа ќе оди во облаците и пак ќе падне како дожд на земјата. Просечен жител од развиените земји троши неколку стотици литри вода дневно, мислиш дека ќе се потроши водата ако извози уште 10, 20 или 30 литри дневно плус? Многу е полошо тоа што фабриките за производство на автомобили неповратно загадуват милиони и милиони литри вода при процесот на производство.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
добро, загадената вода се прочистува по природен или по вештачки пат. Едино не се прочистува тешка вода, ама да се надеваме дека нема да дојде до тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема везе, како што тргнале работите, ќе треба да се грижиме за ред други работи пред да почнеме да се грижиме за недостигот на вода... а најверојатно нема ни да стигнеме да се грижиме за недостигот на вода. Поентата ми беше дека стотици години наназад си ја сечеме гранката на која седиме, така да, ова е уште еден забец од таа пила што сече, ништо повеќе :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Друже, гранката е веќе исечена, моментално паѓаме од неа, нема враќање, со ова темпо најмногу децении се во прашање пред да се уништиме.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ова не е сеуште почнато затоа што монополот со нафта на америка ќе се урни,
има хибриди на вода, но сеуште не се пуштени во сериско производство поради причина што на некој мулти милјардер (кој има извор со нафта во дворот) му смета сето тоа, ако не се купува нафта тој ќе нема пари :)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема да се потроши водата, не е така како што си мислите, краен продукт на согорувањето водород пак ќе биде вода, која како водена пареа ќе оди во облаците и пак ќе падне како дожд на земјата. Просечен жител од развиените земји троши неколку стотици литри вода дневно, мислиш дека ќе се потроши водата ако извози уште 10, 20 или 30 литри дневно плус? Многу е полошо тоа што фабриките за производство на автомобили неповратно загадуват милиони и милиони литри вода при процесот на производство.

Ама таа вода не се троши, ти рече дека „троши стотици литри вода дневно“, таа не се троши, таа само си оди пак во земјата за да може некој ден да излезе низ извори.

А тоа што спомна дека „таа вода не се троши, при согорување водородот пак се врзува со кислород и оди како водена пареа па пак паѓа на земјата како дожд“, истата количина која сме ја внесле ќе премине во водена пареа? Тоа значи дека колку што сме внесле, толку и ќе изнесеме, така? Тоа значи дека нитуеден атом од водородот кој настанал при електролизата не согорил во моторот, така? Не верувам дека е ова точно. Тоа значи дека добиваме енергија „од никаде“, вложуваме една количина на вода во процесот и ја добиваме истата надвор плус енергија за движење на колата... мене ова не ми прави логика.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Друже, гранката е веќе исечена, моментално паѓаме од неа, нема враќање, со ова темпо најмногу децении се во прашање пред да се уништиме.
И мене работата ми мириса на тоа.... планетата е веке во процес на тешко загадување, уништување на озонот и ред други работи а "некои" сеуште прават војни за приграбување на туѓа територија (голема држава) на денешно време, тоа некако не ми штима со здраворазумското ама ај... извинете за оф топикот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Друже, гранката е веќе исечена, моментално паѓаме од неа, нема враќање, со ова темпо најмногу децении се во прашање пред да се уништиме.

Не, не верувам дека процесот е иреверзибилен. Мислам дека може да се смеат работите, и има и докази кои укажуваат во таа насока, дека не е предоцна, ама за релативно кратко време, да, предоцна ќе биде :S.

А дури и да е предоцна, што е поентава на ова што го правиме, еве конкретно на ова со електролизава на вода, „да изживееме економично уште онолку колку што можеме, па после нека умрам“? Некако така му доаѓа, а ;D? Ова ми изгледа исто како сцената од Dogma кога Jay ќе и рече на онаа типкана (заборавив како се вика во филмот ;D) да „му даде“ 5 минути пред да пропадне светот ;D. Многу ми е некако... саможивнички, што знам...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."