Author Topic: Бесплатна енергија,кој се плаши да вози на вода за пиење,може да оди пешки  (Read 26962 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
еве ти го документот прелисти од 28 до 42 страна но на англиски е. има сериозно решение но мислам дека е и опасно бидејки може да го прегориш ecu-то на колата па накрај наместо да заштедиш на бензин ке се потрошиш на поправки од 300 до 500евра.ако оваа успее ке ја заменам колата ке купам југо или некој  old timer бидејки со овие поновите коли е тешко да се справиш.

Споено мислење: [time]23 Март 2011, 23:13:51[/time]
пиши нешто околу инјекторите доклолку знаеш, инаку водородот и кислородот ќе си идат преку карбуратот, што ќе ти да менуваш доток на гориво ?   
Патен наместо КОН можр да се стави сода за сапун варење.
живата сода помешана со вода е исто толку опасна колку и киселина

Споено мислење: 23.03.2011, Wednesday, 23:15:49
пиши нешто околу инјекторите доклолку знаеш, инаку водородот и кислородот ќе си идат преку карбуратот, што ќе ти да менуваш доток на гориво ?   
Патен наместо КОН можр да се стави сода за сапун варење.
повели прочитај
Code: [Select]
http://www.proz.com/kudoz/Serbian/science/250684-ziva_soda.html
rules are made to be broken

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
е опасна, само е ваза не е киселона, ама и кон е опасно....

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Онаа сода која се користи во домакинството не е опасна (онаа во мали кесички кја се користи ако зачин) но живата сода е многу опасна мозе да  добиес страсни изгореници од неа
rules are made to be broken

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не таја, таја е сода бикарбона, ама се ослободува јаглерод монооксид, и го гуши моторот .т.е согорувањето. Инаку би требало КОН да е приближно опасна како живата сода.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
" во светот го врти нафтата" а би требало да биде светот ја врти водата
Code: [Select]
http://www.ivonazivkovic.net/AUTOMOBIL-NA-VODU.html
rules are made to be broken

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
до кај е работава има некој нешто направено ?

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
eve zosto Makedonecot go izmislil Japonecot da raboti za nas

Македонецот не го измислил јапонецот.

Споено мислење: [time]23 Август 2011, 01:22:35[/time]
јас ја најдов од панацеа универзитетот келијата на дејв и еве година дена чекам да собрам новчаници  :D да одам во метлски завот да видам колку чини 316Л и да го направам инаку он ги кондиционира цевките што треба време, а планирам да го монтирам на кинеско моторче е да го пробам мозеби би му сменил и алтенатор од јумобил и 30-40А акумулатор. Е они немаат сензори за воздух ecu или сл. или јас јанлаш сум ? а и да го расипам евтини се оправките, дали некој знае колку чини челиков приближно, а ако набавам се ко што треба ќе ми треба некој од форумов да ги врземе посложените копоненти и сл. посложени работи.

Споено мислење: [time]23 Август 2011, 01:25:04[/time]
Ќе изумев
Code: [Select]
http://bingofuel.online.fr/bingofuel/index.htm  незнам само колку е добивката. инаку интересна е страната и тука на насловна го има и капагенот

Quote from: Администрација
Опомена: Дел од правилата на форумот е кодирање на екстерни линкови. Прочитај ги правилата пред да post-ираш !!!

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0

Offline aleksandar_rado

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Вака сакам да ви одговорам и сакам да ми одговорите
Јас имам направено сум генератор и генератор во филтер и двете се добри произведуваат многу сувиот генератор ми е со 11 плочи а во филтерот ми се 16 плочи произведува многи но кога ке го ставам на акумулатор премногу врие и ствара многу гас ,течноста или електролитот ми е направен со дестилирана вода и КОХ имам и шема колку се става кох на колку вода но од сите овие работи не мозам да најдам никаде PWM електроника 30 или 50 амперска за да работи системот беспрекорно дали може некој да ми помогне да ме упати каде во македонија мозам да ја купам или каде мозам да ја направам електрониката или дали имате испробана шема за PWM.  ФАЛА ВИ ОДНАПРЕТ

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 Александар : Ако имаш  учено за интерпункција - промени ја ! Има во македонскиот јазик има и точки и запирки!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5594.msg59640#msg59640
ја има направено и работи, ако стајш 2 мосфети ќе нема проблем и со 50 ампери , инаку ако сакаш постирај димензии ова она како се изработени, кај најде челик и сл.
Сепак мисла дека 50 амоери се премногу за алтернаторот.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Вака сакам да ви одговорам и сакам да ми одговорите
Јас имам направено сум генератор и генератор во филтер и двете се добри произведуваат многу сувиот генератор ми е со 11 плочи а во филтерот ми се 16 плочи произведува многи но кога ке го ставам на акумулатор премногу врие и ствара многу гас ,течноста или електролитот ми е направен со дестилирана вода и КОХ имам и шема колку се става кох на колку вода но од сите овие работи не мозам да најдам никаде PWM електроника 30 или 50 амперска за да работи системот беспрекорно дали може некој да ми помогне да ме упати каде во македонија мозам да ја купам или каде мозам да ја направам електрониката или дали имате испробана шема за PWM.  ФАЛА ВИ ОДНАПРЕТ
Дај ако имаш волја објасни, или уште подобро стави слики како ти е тоа направено, дали тие келии се купуваат, или може и да се направат дома?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеш дома да си ги направиш доколку најдеш ростфрај лимови кој ќе бидат доволно тенки
види видеово за појасно да ти стани како изгледа сува келија
Dry Cell How-to
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
najvazno e da se napravi da vleci sto pomala struja, staviv porano tabela ,zadolzitelno treba i povraten ventil da se stavi,za pogolema sigurnost.
Z33MK

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
јас го направив дома во домашни услови за да пробам вода од чешма и сода бикарбона и супер беше си работеше како електролити му врзав росвајтни лајци за јадење, многу примитивно е направено ама за проба убо е а во план сум да го напрам домакински и да се поврзи на кола на плин само проблем ми се финансиите оти сепак за да биди направено како што треба, треба и да се вложи нешто

Kako se pravi generator na Vodorod. How to build a simple, HHO generator

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
za pofalba se site probi sto ke se napravat samo najvazno e sigurnosta
Z33MK