Author Topic: како да зголемам домет на TokiVoki ??  (Read 476 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
како да зголемам домет на TokiVoki ??
« Opened on 21.01.2011, Friday, 20:46:13 (Edited 21.01.2011, Friday, 21:00:03) »
Дома имам еден пар токи воки, на отворено фаќаат некаде 3km.
Да не знае некој да ми кажи што можам да му направам да имаат поголем домет, нешто некоја антена да направам ??  :-\ :-\
Ако знае некој  некој "марифет" нека кажи  :) :) :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: TokiVoki
« Reply #1 on 21.01.2011, Friday, 20:57:56 »
некое РФ појачалце да си направиш ке ти треба, а за шема побарај во радиотехника подфорумот...

и преправи си го насловот зашто DX-er ке ти вика ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво не даваш никакви податоци,ниту фирма,модел... Може би се детски модел или пак може да се попрофесионални.. Кога прашувате вакви работи давајте подетални податоци,шеми или барем некоја слика.Вака,треба по пет пати да се допишуваме за да знаеме за што се работи!!Бидете конкретни и кажете бар дали сте спремни да вложите пари и труд или *онака* прашувате! :D :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во право е Батка. + ако сериозно сакаш да правиш некакви модификации треба да го отвориш токи вокито и да видиш што транзистори има па јас ке видам кој е излезот и со кој да би го сменил...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.