Author Topic: Барам шема за Фм Предавател за 3-4km  (Read 3745 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Фм Предавател
« Reply #30 on 30.12.2009, Wednesday, 18:34:00 »
е тоа е прашање ...
никогаш не знаеш кога скенираат

а за цркнување немај гајле не се дешава тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #31 on 30.12.2009, Wednesday, 18:37:15 »
колку време отприлика им требаа да ме фатат 1 нед. месец..?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Фм Предавател
« Reply #32 on 30.12.2009, Wednesday, 18:48:14 »
од прилика зависи колку ќе зрачиш, дали ќе се мешаш на платени фреквенции, дали ќе рекламираш, односно има профит од тоа, доколку имаш прејак предавател и да зрачи на големи далечини
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Фм Предавател
« Reply #33 on 30.12.2009, Wednesday, 21:53:22 »
Ако имаш слабо предавателче што го фаќаат само во околина од 1км можеби никогаш нема да ти „дојдат на кафе“ но доколку зрачиш низ цел град (убава антена високо поставена) веројатноста да те посетат во рок од месец, два или три е реална.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #34 on 30.12.2009, Wednesday, 22:56:04 (Edited 30.12.2009, Wednesday, 22:59:37) »
замислете кога ги немаше тие аек пред 2002 година, абе етерот беше полн со пиратски радиа, ги имаше толку многу нив во македонијава. Во Скопје општо кажано нај популарно радио (од сите) беше Радио Енерџи на 99,6MHz и имаше повеке слушатели одколку антена5 (мое мислење) се правеа контактни емисии во живо и се примале некогаш и по 1000 пораки на ден од слушатели. Одеднаш се изгуби и ние едноставно немаше што да слушаме бидејки на ниту едно радио не се пушташе толку многу македонска музика а во тоа време имаше мноху хитови + скоро цел ден емисии. Дури сега дознав дека радиото било пиратско.

Значи ако правиш предавател од мерак можеш да си направиш е сега за тестирање не знам дали е ризик? Но за користење како радио станица е ризик.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Фм Предавател
« Reply #35 on 31.12.2009, Thursday, 01:52:32 »
Тоооо мајсоре! Радио Енерџи со Шојка!!! Јеее, какви емисии беа тоа љубовни зафрканции еј, ЗАКОН! Јас тогаш бев студент (2000та) и го слушавме секој ден Шојка беше закон. После се префрли во радио Емџи ама не смееше да зборува толку глупости и после го снема. Штета. Гледај молимте луѓето колку многу правеа од кејф, немаше ни една реклама (немаше потреба) а имаше 100.000 слушатели сигурно. А сега ако плаќаш лиценца годишно значи по автоматизам мора да пушташ еден куп реклами (видете молимте антена 5 што се случува) и „квалитетни“ емисии а со тоа губиш слушатели и ти стануваат ефтини рекламите (дури и не се рекламират) и мораш да затвориш. Зачаран круг :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #36 on 31.12.2009, Thursday, 16:46:41 »
Да така е, тоа радио беше многу слушано, не само по дома туку и во автобуси, трговски центри, кафичи... навистина беше супер. Шојка се однесуваше баш демократски во права смисла бидејки си збореше баш она што и мисли без да има "влакна на јазикот" и беше многу интересен. Шојка и денес е добар, народен човек ама не е толку опуштен. Иначе предавателот им бил 500W  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #37 on 02.01.2010, Saturday, 13:50:31 »
Cyberking што направи со таа шемата?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #38 on 11.01.2010, Monday, 18:13:56 »
Немам контактирано со професорот дека на распуст сме сега неможам да го најдам...:S Ке видиме сега кога ке почниме школо само ми викаат дека немам услови за тоа...ке ми фаќало во околкните куќи зградата  ми била малце повисока од останатите работи ,30м зградата 20-25 меетри куките И остало незанам ме предомислуваат да го изработам зошто тоа ми е за потреба значи во денот треба да  работи 10-12тина часа... :S:S:S незнам ни како ке биде изводливо ..

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #39 on 15.01.2010, Friday, 17:14:23 »
BUMP! Решение?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Фм Предавател
« Reply #40 on 15.01.2010, Friday, 21:03:01 »
чекаме шема од тебе ако ја добиеш шемата пиши
а ако сакаш некој друг предавател види во темава
http://elektronika-mk.net/index.php?board=23.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #41 on 27.01.2010, Wednesday, 15:02:19 »
Cyberking темата ти е тука. Што бидна со предавателот и со шемата од професорот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #42 on 27.01.2010, Wednesday, 22:23:18 »
Преска бев школо разговарав и испадна дека ја има истата шема што ми дадовте тука....тоа е
за предавателот од 2W ,вие што викате дека доволно би било да дава и 500mW

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=116.0

Сеа незнам што да правам,тој ми вика собирај делови за овој ,иначе му ги покажав и останатите викаше дека скапи биле транзисторите и тешко се наогале ...:S

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #43 on 27.01.2010, Wednesday, 22:28:46 (Edited 27.01.2010, Wednesday, 22:35:33) »
па да, види предавателот од 2W е релативно евтин со исклучок на тие 2 транзистори кои се по 100 денари НО наместо нив можеш да ставиш 2N3866 кој е накај 60 денари.
Е сега ти ако се решиш да го правиш ке ти помогнеме за тоа :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #44 on 27.01.2010, Wednesday, 22:40:04 »
Не е проблем за 100ден разлика и 150нека се..кажи кој се подобри и кој ке биде дометот со ова чудо,ми рекоа не требало антена за ова..и дали можам ова отпорници и кондензатори да извадам од некои други плочи пример(радија,токи воки имам некои дома...ако најдам баш со истиве цифри :))???