Author Topic: Барам шема за Фм Предавател за 3-4km  (Read 3744 times)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Барам шема за Фм Предавател за 3-4km
« Reply #105 on 19.12.2010, Sunday, 20:09:58 (Edited 19.12.2010, Sunday, 20:13:27) »
здраво и од мене. Cyberking бате ти препорачувам по мое да си ја направиш верониката плл-то 1W ја има овде на форумот и ке и ставиш еден 2сц1970 кој ке иде во 1971 ке добиеш 5вати чисти јас така направив само јас од верониката сигналот го доведов дирекно во 2сц1971 ама звукот кој го модулирав тешко го примаше тоест беше како засипнат(немаше гласност) тоа значи дека степенот кој е после него повлекува повеке сила од пллто кое што може да даде и уместо 200миливати сигурно повлекува 0,5W вата и затоа модулацијата ја потиснува кога е само плл звукот е супер.значи треба некој како бафер транзистор да се стави како например 2сц1970 од истата фамилија транзистори верувам дека подобро ке вади.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тоа е точно, Вероника си е Вероника така барем сите кажуват кои ја имаат направено
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.