Author Topic: Ми треба Објаснување за антени и засилувачи за антени  (Read 726 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Значи треба објаснување за тоа како работат оние антенските засилувачи, што функција вршат и дали може да се изработи во домашни услови (зборувам за обична антена, не сателитска и не зборувам за кабловска телевизија.)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу широко барање имаш,ама не знам колку има конкретна литература за тоа.Не сум сретнак една книга во која би имало се што сакаш да знаеш,поготово за антенски појачувачи.За антени,книга закон е она од Ротхамел,може да се најде на интернет,ама на германски е (околу 160 Мб), потоа некои делови од ЕЛЕКТОР и руско РАДИО.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ајдеее епа дај кажете ми барем дали можам појачувач да изработам??

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Ми треба Објаснување за антени и засилувачи за антени
« Reply #3 on 17.01.2011, Monday, 00:34:50 (Edited 18.01.2011, Tuesday, 10:27:31) »
Овде имаш шема за појачало за антена:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1957.0
Ако имаш искуство со ВФ техника нема да биде проблем да го изработиш - ако не најубаво да си купиш има ефтини на бувљакот.

Јас се обидов еднаш да направам и се разочарав, не ми проработе па си купив ново - еден тип на авто пазар продаваше 600 ден. беа.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За која намена би бил антенскиот појачувач: ФМ радио,ТВ .КТ......??????

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Е оној за тв-то што е за почиста слика незнам дали ме разбирате

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овде имаш шема за појачало за антена:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1957.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба Објаснување за антени и засилувачи за антени
« Reply #7 on 21.01.2011, Friday, 16:15:06 (Edited 22.01.2011, Saturday, 17:35:00) »
Еве ти една шема што е веке направена и проработена,а потекнува од списанието *ЕЛЕКТОР*.


Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Овој од MarkoMK ми изгледа поедноставен, сакам да го пробам, сепак фала..