Author Topic: 3W FM предавател  (Read 5938 times)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: 3W FM предавател
« Reply #30 on 14.03.2011, Monday, 21:14:09 (Edited 14.03.2011, Monday, 21:18:23) »
Дали некој знае колкава вредност треба да биде R3 го пиши само во монтажната шема како елемент R3 а на шемата не е означен ??? (ова е на првата шема од ShAdOw најдолу)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 3W FM предавател
« Reply #31 on 14.03.2011, Monday, 21:28:45 »
Дали некој знае колкава вредност треба да биде R3 го пиши само во монтажната шема како елемент R3 а на шемата не е означен ??? (ова е на првата шема од ShAdOw најдолу)

Ууууууу, тоа е отпорник од повратна врска :S. Не може баш со било кој да се замени, ќе се смени струјната повратна врска :S, ке и се смени стабилизацијата, може и да самоосцилира :S. Подобро замоли го ShAdOw да пише која е вредноста, можеби само заборавил ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: 3W FM предавател
« Reply #32 on 14.03.2011, Monday, 22:42:09 »
Дали некој знае колкава вредност треба да биде R3 го пиши само во монтажната шема како елемент R3 а на шемата не е означен ??? (ова е на првата шема од ShAdOw најдолу)
Ја гледав шемата ама нема R3 туку P3, дали тоа е R3 не знам. Пробај па види. Сликај го предавателот и стави го да видиме да не има некоја друга грешка. Како и да е, сликни го да го видиме.
На шемата нема извор од каде е превземена па така да неможеме да најдеме и дополнителни информации за шемата >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Одг: 3W FM предавател
« Reply #33 on 15.03.2011, Tuesday, 08:43:11 (Edited 23.04.2011, Saturday, 12:49:29) »
Дали некој знае колкава вредност треба да биде R3 го пиши само во монтажната шема како елемент R3 а на шемата не е означен ??? (ова е на првата шема од ShAdOw најдолу)
Ја гледав шемата ама нема R3 туку P3, дали тоа е R3 не знам. Пробај па види. Сликај го предавателот и стави го да видиме да не има некоја друга грешка. Како и да е, сликни го да го видиме.
На шемата нема извор од каде е превземена па така да неможеме да најдеме и дополнителни информации за шемата >:(

И мене тоа ме бунеше ама тоа P3 е тримерот 47к така ми кажа ShAdOw, a тоа само R кое би можело да биде (ито и ова го нема означено на шемата само R, туку од R1 почнуваат)

Колку к оми треба да биде тој црниот тример јас го имам ставено 47к (ама долу во листата на компоненти нешто измашано е, има само еден P а таму пишува P3 исто така и R) Ај ако сакате преправетеја листата на компненти, несезнае кое штое дали P или R :D

И ако најдете извор од предавателов ставете линк ;)

Еве слика од мојот предавател ;) (ладилниците од транзисторите не се ставени во сликањето)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3W FM предавател
« Reply #34 on 15.03.2011, Tuesday, 10:52:48 (Edited 15.03.2011, Tuesday, 11:10:47) »
тримерот 99% е 10к

Само уште нешто, пред да го правиш предавателот требало да не прашаш за мислење за овој предавател. Бидејки мене не ми фаќа око многу. Имам јас adr02  предавател кој е сличен на овој и не рабоТИ.

На транзисторите ако пише ST 2N3553 со тенки букви да знаеш дека нечинат, бидејки и јас имам такви а ги платив по 93 денари.
Нечинат во смисла оти ке даваат помала снага ама ке работат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 3W FM предавател
« Reply #35 on 15.03.2011, Tuesday, 19:27:07 »
Ја поправив грешката :), се извинувам и фала што ми кажавте ;).

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3W FM предавател
« Reply #36 on 21.04.2011, Thursday, 20:55:42 »
Направи вака и 90% треба да имаш звук

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Одг: 3W FM предавател
« Reply #37 on 18.11.2012, Sunday, 20:11:15 »
Тоа беше * кога си играа радио*,па после Љупчо го купи предавателот од Оризари,па тргна работата.А сега з.. е за сите,нема пари во таа работа..Диме,ми ја даваше таа шема во Техника,ако се сеќаваш..
да така е лита роба е тој  треба да се пази да не се калајдисува калемот оти толку од тој предавател после