Author Topic: 3W FM предавател  (Read 5937 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
3W FM предавател
« Opened on 15.01.2011, Saturday, 17:56:28 (Edited 15.03.2011, Tuesday, 19:15:15) »
Оваа тема содржи информации за тоа како лесно да се изгради мал радио предавател кој има димензии 130mm x 45mm. Опсегот уште не е утврден, но лесно може да надмине 30km на бришан простор доколку се користи надворешна насочена антена.

Изработен:


Технички податоци:
- Напон: DC 12-15V 0.5A
- Фреквенција: 80-108MHz
- Модулација: FM
- Моќност: 3W
- Антена импеданса: 75Ω

Шема:


Листа на компоненти потребни за изградба:

Отпорници:
R1, R2, R10 = 100K
R3, R6 = 47k
R4 = 220K
R5 = 1K
R7 = 15K
R8 = 2.2K
R11, R13 = 4.7K
R12, R9 = 10К
R14 = 68Ω

Кондензатори:
C1, C2, C3, C10 = 22uF 16V
С4, C9 = 0.047uF
C5 = 1nF
C6 = 10pF
C7, C8 = 27pF

Тримери:
TR1 (тример) = 2-30pF
TR2 (тример) = 4.5-70pF
P = 10K

Диоди:
D = 1N4002
VCD (варикап диода) = ITT BB139

Транзистори:
T1, T2 = BC549
Т3, Т4 = 2N3553 (Т3 и Т4 треба да се постават на ладилник)

Останато:
LED диода
Лежиште за осигурач = 25mm
FUSE = 1A
АNT = 75Ω

Монтажна:


Плочка:


Антена:


Со среќа во изработката ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 3W FM предавател
« Reply #1 on 15.01.2011, Saturday, 18:13:17 »
Ова е шема од *ЕЛЕКТОР*,па ја имаше и во * ЕМИТЕР *,ама брат за 30 КМ не станува збор ,не бар во град ( освен можеби на Охридско езеро,ако работиш од брод од Св.Наум кон Струга! ;D) .Втора работа,упарете ги излезните транзистори и внимавајте на напонот,затоа што лесно горат ( прочитајте го ЕМИТЕРОТ ).

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3W FM предавател
« Reply #2 on 15.01.2011, Saturday, 18:17:52 »
Само пазете од кај ке купувате 2N3553 оти јас што имам едни леле како БЦ547 се, засилување 0%
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 3W FM предавател
« Reply #3 on 15.01.2011, Saturday, 18:32:39 (Edited 18.01.2011, Tuesday, 23:01:03) »
Еве уште две модификации (послаби варијанти) на ова шема


Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: 3W FM предавател
« Reply #4 on 18.01.2011, Tuesday, 22:47:34 »
првиот предавател на 5фм радио беше као овој со калемот на плочката ама со еден транзистор 2н3866 и доста се покриваше скоро пола велес

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3W FM предавател
« Reply #5 on 18.01.2011, Tuesday, 22:49:39 »
како овој? а не со 2 BC547 и еден 2N3866 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 3W FM предавател
« Reply #6 on 18.01.2011, Tuesday, 23:53:43 (Edited 19.01.2011, Wednesday, 00:22:21) »
Тоа беше * кога си играа радио*,па после Љупчо го купи предавателот од Оризари,па тргна работата.А сега з.. е за сите,нема пари во таа работа..Диме,ми ја даваше таа шема во Техника,ако се сеќаваш..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: 3W FM предавател
« Reply #7 on 19.01.2011, Wednesday, 00:48:13 »
А сега з.. е за сите,нема пари во таа работа..
А како стојат 5FM ? Иначе го слушам 5FM низ Скопје, баш кога шетав во парк во близина на АЕК и тамо се фаќаше најубаво.


Диме,ми ја даваше таа шема во Техника,ако се сеќаваш..
Диме е како видовит за предаватели, ке види шема и одма ке каже колку W ке даде предавателот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: 3W FM предавател
« Reply #8 on 11.02.2011, Friday, 15:18:11 »
Што е тоа yellow на првата шема од ShAdOw  подолу,кондензатор или некој потенциометар, тример, нема никаква ознака ???  ;)
И ако можи објаснуваже за тоа HIGH и LOW ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 3W FM предавател
« Reply #9 on 11.02.2011, Friday, 16:30:46 »
И ако можи објаснуваже за тоа HIGH и LOW ;)

Тоа HIGH и LOW е најверојатно за високо и ниско нивона сигнал (на пример, HIGH е за линерано ниво на сигнал, LOW е микрофонски влез ;)).

Што е тоа yellow на првата шема од ShAdOw  подолу,кондензатор или некој потенциометар, тример, нема никаква ознака ???  ;)

Тоа е променлив кондензатор, а заошто пишува yellow, навистина не знам, можеби има нешто врска со ознаките на приоменливите кондензатори (за нивната вредност, од која до која капацитивност може да менуват) или со максималниот напоно на пробив на излолацијата на кондензаторот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 3W FM предавател
« Reply #10 on 11.02.2011, Friday, 16:35:49 »
за променливите кондензатори мислам дека се бележеа така по боја, и по тоа се познава од колку до колку може да се менува капацитивноста....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 3W FM предавател
« Reply #11 on 11.02.2011, Friday, 16:53:12 »
за променливите кондензатори мислам дека се бележеа така по боја, и по тоа се познава од колку до колку може да се менува капацитивноста....

Епа ај ако може некој нека отвори нов topic и нека пише, дека и јас дома имам неколку променливи кондезатори, еден знам дека е зелен, друг еден имам жолт исто, ама не знам од која до која вредност ја менуваат капацитивноста, па ако може некоја да стави табела, супер би било ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3W FM предавател
« Reply #12 on 11.02.2011, Friday, 17:44:01 »
бојата неверувам да има улога со капацитативноста бидејки имам видено 2 со различни бои но исти капацитет. Ако грешам нека ме поправи некој. Еве баш барав и на google 60pF кондензатор па ми даде повеке со разни бои.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 3W FM предавател
« Reply #13 on 11.02.2011, Friday, 17:51:48 »
бојата неверувам да има улога со капацитативноста бидејки имам видено 2 со различни бои но исти капацитет. Ако грешам нека ме поправи некој. Еве баш барав и на google 60pF кондензатор па ми даде повеке со разни бои.

Не не, мислиме на променливите кондензатори, не на обичните (непромениливите) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: 3W FM предавател
« Reply #14 on 15.02.2011, Tuesday, 15:53:11 (Edited 15.02.2011, Tuesday, 17:13:47) »
A kako mozam da spojam stereo pinovi na ovoj predavatel????
ne mi e voopsto jasna semata na krajot so toa HIGH i LOW??
pomos
Pozdrav
Quote from:  Администрација
Пишувај кирилица. Прочитај правила!