Author Topic: Дали може да се постави уште една батерија ??  (Read 5130 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Дали може да се постави уште една батерија ??
« Opened on 15.01.2011, Saturday, 15:50:58 (Edited 15.01.2011, Saturday, 17:24:01) »
Значи работата е следна колеги  :) :
Земав плеер кој прима usb за слушање музика ама батеријата ми трае 2-3 саата ... Го отворив внатре и видов дека има литиумска батерија од 3,7 волти 500mA . Дали ќе можам да поставам уште една таква батерија внатре паралелно со другата за да имам поголема енергија т.е. да слушам музика подолго време ... ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ако има место постави уште една ама пази, волтажата да ти биде 5V.
Ме чуди тоа 5V, знам дека литиумските батерии се 3,7V
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да да грешка сум, сега го отворив и пишува LSVB 3,7V 500mA  ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Даниел,ако има место и ако имаш иста таква батерија тогаш за поголем „капацитет“ да има,тогаш врзи ги паралелно.Паралелно ако ги врзеш ќе се зголеми струјата значи ќе рипне на 1 ампер,а напонот ќе остане ист.Ако ги врзеш сериски напонот ќе рипне на 7,4V а струјата ќе си остане иста,што значи ако ги врзеш сериски ќе го скуваш плеерот ;D.Едноставно шибни уште една таква иста батерија,ама поврзи ги паралелно!
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Од оние плеерите што се со звучник и има усб влез? Ако е таков ја имам таков му имам ставено уште 2 батерии :)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Ама гледај двете да ти се полни до максимум, оти ако не се еднакви, пополната батерија ќе ја „полни“ попразната  :)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама гледај двете да ти се полни до максимум, оти ако не се еднакви, пополната батерија ќе ја „полни“ попразната  :)

Од таа причина, не е препорачливо Li-Ion-ски батерии да се поставуваат паралелно, можно е да се случи полната батерија сосема да ја испразни празната и една од батериите да биде потоа неупотреблива (доколку Li-Ion-ска батерија се испразни сосема, станува неупотреблива, веќе не може да се полни, ќе морате да ја фрлите :S). Купи една појака Li-Ion-ска батерија од 3.7V од 1500mAh или повеќе (како на пример за мобилните телефони, на пазар може да се најдат вакви батерии, за плоснативе MP3 плеери најмногу одговараат оние од Nokia, BL-5C или BL-5CA, а може и некоја слична, или извади оригинална батерија од некој стар мобилен телефон, дефинитивно повеќе ќе ти трае одколку евтините копии од пазар).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да гигават и јас помислив на таа опција , да ја извадам оваа од внатре оргиналната и да ја заменам со една ама појака  :) Знае некој колку пари би чинела таа од 1500 mAh и колку време би репродуцирал музика со неа :) ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дали може да се постави уште една батерија ??
« Reply #8 on 15.01.2011, Saturday, 17:25:21 (Edited 15.01.2011, Saturday, 17:30:33) »
Знае некој колку пари би чинела таа од 1500 mAh и колку време би репродуцирал музика со неа :) ??

Околу 200 денари се и најверојатно ќе добиеш уште дупло повеќе време (значи некаде околу 5 или 6 часа). Со оригинална батерија од стар мобилен телефон, можеш да добиеш и до кај 9 часа (ова врз база на оценка „од око“, не знам точно колку ќе добиеш плус, зависи од многу фактори ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ти благодарам Гига за одговорот  ;) Ке побарам таква батерија  ;) Да можев ке ти дадев респект +  ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да гигават и јас помислив на таа опција , да ја извадам оваа од внатре оргиналната и да ја заменам со една ама појака  :) Знае некој колку пари би чинела таа од 1500 mAh и колку време би репродуцирал музика со неа :) ??
Aма види,ако ставиш таква тогаш у меѓу време барај шема за по јак полнач,не верувам дека полначот од 500мА што ја полнел „старата“ батерија ќе може да ја полни оваа „новата“ од 1,5А... ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Еее да и на тоа помислив малечко уште кај првиот пост ама не го напишав за да неоди темата во оффтопик ама еве сега пак сме тука  :) Знам мора да барам појак полнач зашто овој од 500 mA нема да биде доволен  ;D . Ајде јас ке побарам сега а ако некој друг најде шема во меѓувреме нека ја постира  ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може да ја полни, од кај најде дека нема да полни, ќе ја полни батеријата ама полнењето ќе оди поспоро
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ај ќе пробам сега да побарам некое трафо за такво полнење  ;) Aма нема шанси да најдам такво трафо со волтажа од 2,55 волти ??  Решение ...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
решение малку електроника :)
и зошто 2.55V?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!