Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 197997 times)

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #765 on 22.12.2016, Thursday, 22:12:07 »
Не,не мислев на џамперите.Не знаев како да му објаснам ама се снајдов,40такви 20денари.Уште кабелче ми фали за џамперите,Знаете каде може да се најде?Гац нема.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #766 on 26.12.2016, Monday, 01:48:52 »
Извади од стари PC куќишта. Power, Reset, HDD и Power LED користат такви пинчиња за да се врзат за матичната плоча. Не вади од Front USB или од Front Audio конектори, жичките им се алуминиумски, нема да можеш да ги лемиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #767 on 16.05.2017, Tuesday, 20:31:40 (Edited 16.05.2017, Tuesday, 20:36:31) »
Еве мал додаток за програматорот PICkit2, тоа е ZIF подножје (Zero Insertion Force)
Може да се програмираат 8, 14, 18, 28 и 40-пински PIC микроконтролери кои што се во DIP куќиште, а исто и епроми од серијата 24Cxx.
Пластичната кутија е од Логинг, со ознака BOX G407.
Цената на кутијата е 210 денари.

Code: [Select]
http://www.loging.mk/2280/168691/0/ShowProduct/Kutija








Преклопникот од страна, ја спојува VPP линијата со 8, 14, 18 ИЛИ со 28, 40-пинските PIC-ови.
Поинаку не можеше да се изведе, морав со преклопник.

Во прилог има нацрт за плочката во PDF формат и цртеж за малата налепница, нацртана во CorelDraw.
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #768 on 16.05.2017, Tuesday, 21:29:33 »
Фала многу Жан, случајно ако ти требит плочка за ова (или нешо друго), јас частам! :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #769 on 17.05.2017, Wednesday, 03:46:38 »
Леле, толку се навикнав на работа на протоборд, вакво нешто да ми дадеш сега ќе се збунам ;D ;D ;D.

Одлично скоцкано во секој случај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #770 on 19.05.2017, Friday, 08:39:46 »
Леле, толку се навикнав на работа на протоборд, вакво нешто да ми дадеш сега ќе се збунам ;D ;D ;D.

Одлично скоцкано во секој случај ;).
Сум правел неколку проекти во мали серии од 20-30 парчиња и PIC-от го програмирам пред да го залемам на плочка, без подножје. Во тој случај добро доаѓа ZIF socket :D
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #771 on 05.06.2017, Monday, 13:56:46 (Edited 05.06.2017, Monday, 14:04:16) »
Еве моја изработка на адаптерот од  Жан  ;D





Не го спаковав во кутивче, затоа ги калаисав водовите и се обидов да направам легенда...се на се лично испадна :D



Исто постирав и плочка нацртана во SprintLayout на програматорот...за подобро принтање да се најде :D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #772 on 05.06.2017, Monday, 14:49:29 »
Nice
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #773 on 05.06.2017, Monday, 15:58:16 »
Добро е што си ја преработил во Sprint-Layout ;). Тестирана ти е плочката, ја имаш направено според верзијата од Sprint-Layout? Да не има грешки, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #774 on 05.06.2017, Monday, 17:35:55 »
Пробана е...имам 5-6 плочки досега направено...од нив последните две се сигурно од спринт лејаут и едната ја користам.

Другите ги растурив мислејќи дека не чинат, а тоа било само грешка со калем отпорникот xD

btw ако му треба некој нека пише ќе избарам од плочките, исправни се да не правите нови :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PICkit2 Клон
« Reply #775 on 05.06.2017, Monday, 23:26:31 »
ОК, одлично ;). Да знам да си ја зачувам како работна верзија ;). Не дека ќе правам друг, ама кој го знае... можеби ќе притреба некогаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."