Author Topic: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM  (Read 49057 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Абе МАлецко,сум видел и хакери и оверклокери,ама пак го носеле компјутерот на сервис! ;DПрва работа: спреми се да уништиш комп-два ,пред нешто да научиш! >:( За вакви работи коментар важи само со црни слова како на почетокот! Извинете- ама не се пишува за нешто што не го гледаш пред себе.За оврклокување е битна и серијата и произведувачот на РАМ-от, дали е 1,2 или ДДР 3,која серија е процесорот,каква графика,матична и кој чип сет е на матичната ,кој биос,кој и какви магистрали користи...... Многу прашања,ама малку директни одговори.Тука нема шема,со страв секогаш оверклокувам ,постепено,чекор по чекор... ама секогаш постои шанса да утнеш!   ;D
Кажете што да ви кажам од деловите и готово,ако е тоа...Се ќе ви пишам,и онака нонстоп е отворен компјутерот,нема лим од двете страни ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,тогаш,кукиште во рака,воз ,право во Велес и ке платиш да научиш како се оверклокува!! ;D :D ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Е,тогаш,кукиште во рака,воз ,право во Велес и ке платиш да научиш како се оверклокува!! ;D :D ;)
А ти батка оверклокуваш компјутери?Кажи цена? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мојот стар компјутер е оверклокуван,од 1.8Ghz на 2.0Ghz е сеа мислам дека и волтажата треба да се зголеми,скоро 3 години тера без никаков проблем и да побрз е малце  ::)

Ех, за толку мало overclock-ување и јас клокувам ;D. Мене сите машини ми се clock-нати барем за едно 10% од основниот такт ;D. Вистинска уметност е да успееш стабилен clock да добиеш со 50% overclock од основниот такт ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
мојот стар компјутер е оверклокуван,од 1.8Ghz на 2.0Ghz е сеа мислам дека и волтажата треба да се зголеми,скоро 3 години тера без никаков проблем и да побрз е малце  ::)

Ех, за толку мало overclock-ување и јас клокувам ;D. Мене сите машини ми се clock-нати барем за едно 10% од основниот такт ;D. Вистинска уметност е да успееш стабилен clock да добиеш со 50% overclock од основниот такт ;) ;D.
Вие кажете постапката „исправната“ и ја ќе бидам тој што ќе го оверклокува процесорот за +50%  ;) :D :D.Жими се!Дај кажете...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве малце подетално објаснување за оверклокирање  ;).

Оверклокирање на некој хардверски дел е процес при кој се зголемува вредноста на работниот такт на тој дел. Toa се прави за да се извлече максимумот од хардверскиот дел, а воедно и да се обезбедат подобри перформанси на целиот систем. На пример: на некој процесор со фреквенција од 3Ghz да му се подигне работната фреквенција на 3.3GHz. Може да се оверклокуваат повеке хардверски делови како процесори, графички карти, рам мемории. Кај сите тие оверклокирањето се врши со подигнување на фреквенцијата и/или напонот. Оверклокирањето се врши директно од BIOS-от или со програми за таа намена. Многу е важно после направеното оверклокирање да се провери дали делот може да го издржи новиот работен такт. Тоа се прави со програми за таа намена како CPU Burn-in – за процесори, FurMark – за графички карти, Video Card Stability Test – за графички карти и други. Доколку хардверскиот дел не може да го издржи новиот работен такт, тогаш се пристапува кон намалување на истиот на вредност која делот може да ја издржи. Но со подигнување на фреквенцијата и/или напонот правопропорционално се зголемува и работната температура на тој дел. Затоа е потребно и подобро ладење од предходното (доколку тоа е слабо).Oсвен опасноста од прегревање на оверклокираниот дел постои и опасност од тоа да делот не може да ги поднесе новите сетинзи (доколку се преголеми) и да се расипе. Исто така многу е важно да се напомене и дека оверклокирањето е за поискусни корисници и не е за почетници.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вие кажете постапката „исправната“ и ја ќе бидам тој што ќе го оверклокува процесорот за +50%  ;) :D :D.Жими се!Дај кажете...

Очигледно не разбираш дека ова не е „плукни залепи“, не е толку едноставно, убаво ти рече batka, ова се прави дома и се прави со мнооооооогу пазење и мнооооогу време поминато во експериментирање. Кога ќе зезнеш едно 3 или 4 машини, да видиш како ќе знаеш да overclock-уваш. Ти реков, прочитај нешто од книгата што ти ја post-ираа, ќе добиеш некое основно познавање од тоа како работи компјутерот, што е FSB, какви типови на BIOS-и има, итн. ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А има некое програмче онака се у едно да ти каже?И за процесорот,рам меморијата и графичката,да ти каже дали се стабилни,не се.. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А има некое програмче онака се у едно да ти каже?И за процесорот,рам меморијата и графичката,да ти каже дали се стабилни,не се.. :)

Не, не постои такво нешто, во принцип, ретко за што во копјутерската техника има програм „се во едно“ (па и општо во животот важи ова правило). Ако имало такви програми, тогаш Photoshop ќе се користеше и за аудио продуција ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #24 on 15.12.2010, Wednesday, 23:00:25 (Edited 15.12.2010, Wednesday, 23:02:23) »
Вие кажете постапката „исправната“ и ја ќе бидам тој што ќе го оверклокува процесорот за +50%  ;) :D :D.Жими се!Дај кажете...

Очигледно не разбираш дека ова не е „плукни залепи“, не е толку едноставно, убаво ти рече batka, ова се прави дома и се прави со мнооооооогу пазење и мнооооогу време поминато во експериментирање. Кога ќе зезнеш едно 3 или 4 машини, да видиш како ќе знаеш да overclock-уваш. Ти реков, прочитај нешто од книгата што ти ја post-ираа, ќе добиеш некое основно познавање од тоа како работи компјутерот, што е FSB, какви типови на BIOS-и има, итн. ;).
Па читнав нешто,ама ништо не сфатив!Сега пред малце пробав пак со тоа моето „играње“ ;D и ништо не се деси,правев божем оверклок и само од кога ќе се пуштеше компјутерот,значи се добро глеаш тоа десктопот и за 2-3 секунди ми се прави плава позадината и пишува некои глупости,и бројки и за 1 секунда се рестартира комјутерот и пак исто,ама добро му направив ресет на биосот и пак се оправи хах ;D

Споено мислење: 15.12.2010, Wednesday, 23:02:23
А има некое програмче онака се у едно да ти каже?И за процесорот,рам меморијата и графичката,да ти каже дали се стабилни,не се.. :)

Не, не постои такво нешто, во принцип, ретко за што во копјутерската техника има програм „се во едно“ (па и општо во животот важи ова правило). Ако имало такви програми, тогаш Photoshop ќе се користеше и за аудио продуција ;D.
Не мислев баш така,до толку...Нешто како оноа програмчето еверест,што ти кажува температура па некои други глупости,меморија такво некое,ама да ти кажува во врска со тоа фрекфренција на процесорот,напони,се што спаѓа во тоа „оверклок“.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па читнав нешто,ама ништо не сфатив!Сега пред малце пробав пак со тоа моето „играње“ ;D и ништо не се деси,правев божем оверклок и само од кога ќе се пуштеше компјутерот,значи се добро глеаш тоа десктопот и за 2-3 секунди ми се прави плава позадината и пишува некои глупости,и бројки и за 1 секунда се рестартира комјутерот и пак исто,ама добро му направив ресет на биосот и пак се оправи хах ;D

Книгата почнав да ја читам малку (само почетокот), добра е, ама да, не е за апсолутни почетници, прво прочитај некоја книга за компјутерски архитектури, па после фати да ја читаш неа, паралелно ако сакаш експериментирај, ама не повеќе од тоа што го имаш сватено, да не биде од играчка плачка ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A по ова сервисиве за ПЦ,прават оверклок или јок? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
малечко оди на www.it.com.mk/forum тоа ти е за такви работи, има 390 теми отворено за оверклокување...па таму читај, прашувај...ако сакаш да ти го оверклокува некој на форумот има еден член GOJDO пиши му, ке ти даде број, ке се договорите ке му дадеш пари и ке си имаш оверклокуван компјутер...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
A по ова сервисиве за ПЦ,прават оверклок или јок? ;D

Ретко кој се нафаќа дека непредвидливи резултати може да има :S.

Едно време AMC продваа clock-ани машини (кога сите имаа PII-ки на 450MHz, они продваа PII-ки на 550MHz), но многу тужби им стегнаа заради тоа, и од тогаш веќе никој не се нафаќа да го прави тоа, дури ни за пари (па ни јас не би се нафатил, освен ако не е моја машината), не ради друго, може да изгори некоја компонента, па после да треба да ти ја плати.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Оверклокување на било која микропроцесорска машина има одредени параметри кои треба да се сменат и сите тие се тесно поврзани со хардверот. Домасниве компјутери што ги користиме се доста сложени машини и не секој ги разбира како работат. Не е само промена на фреквенција во оверклокување, има и други параметри што се менуваат. Планирам во некој нареден период да напишам нешто повеќе за работата на машините, кој параметар што значи, и кои параметри треба да се променат. Секако дека оверклокувањето носи соодветни ризици, но не секоја грешка ке резултира со оштетување, особено ако се знае што се прави оштетување нема да има. Мене можеби 100 пати ми паднал системот при оверклокување и ништо ми се нема оштетено. инаку работам на систем кој е 33% оверклокуван на CPU и 25% на RAM. Исто така ми се оверлокувани и стриминг процесорите, арбитерот на AMBA, интерфејсот од north bridge to south bridge, DMA контролерот, PCIe контролерот, па дури и копроцесорскиот интерфејс за кешовите. Значи не се состои се во менување на едно бројче. Како прво ке започнам со FSB. Имено секој процесор му треба работен клок за да може да работи (синхрона машина). Тој клок го прави кристал, кој се наога некаде на матичната. Потоа тој клок се множи со PLL кој се наога во north bridge. тоа што ние го менуваме како FSB е уствари крајната граница на изворот на клок од главниот осцилатор. Тој клок му се предава на просжцесорот. Тој понатаму има друг PLL со кој го множи клокот на повеќе од 1GHz. Неможе, или апсолутно неизводливо е во таа џунгла од водови на матичната да се носи клок повеќе од 200MHz, па затоа процесорот интерно повторно го множи клокот. но не сите уреди го користат овој клок за својата работа. Кога се зголемува овој клок по дефиниција мора да се зголеми и работниот напон на јадрата. Тоа зашто е така ке објасниме во друга прилика, бидејки станува збор повеќе за микрелектроника поврзана со технолошка постапка на изработка одколку компјутерска технологија. Со овие 2 чекора нормалкжно дека ке се зголеми и дисипираната моќност, па ке треба да се обезбеди поголемо ладење, ако неможе да задоволи постоечкото. Со тоа се зголемува и потрошувачката на енергија значи подобро напојување, повторно ако неможа да задоволи постоечкото. Во nort bridge има цел clock generation and distribution unit со кој може да се дефинираат скоро сите клокови на секоја периферија. Некои од нив се достапни за пристап преку BIOS а некој не се. Тие што не се достапни обично преку дос со скрипти се менуваат, со пишување по нивните регистри со фиксни адреси. тука спагаат и клокот за BUS арбитерите, за RAM меморијата, за DMA контролерот, и се друго. деталите окулу оверклокување на процесорот ке ги пишувам другпат, сега само да споменам општо кое зошто се прави. Секако дека многу важен дел е оверклокување на меморијата. И тука има посебни работи за кои најверојатно би било добро да отворам и тема. Таму покрај што се менува работен клок, се менува напон, се менуваат сите тајминзи, и уште 5-6 работи во меморискиот контролер. Ова оверклокување е многу битно, исто толку битно како и процесорското. Следниот пат би било добро да се осврнеме на работата на целиот систем, за да знаете што се и како се оверклокува, да знаете како да најдете пооделни делови од вашето РС, бидејки сите матични не се исти а главно во нив се деловите кои го иницираат оверклокувањето. Ке објасниме што работи секој пооделен дел, и како тој се оверклокува. Тоа би помогнало и на многу други да можат да си ги решаваат проблемите со РС-то доколку се хардверски. Но за сето тоа во повеќе слободно време.