Author Topic: NEO -1451 проблем со аудиото  (Read 1440 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
NEO -1451 проблем со аудиото
« Opened on 14.12.2010, Tuesday, 22:51:19 (Edited 15.12.2010, Wednesday, 16:45:34) »
Имам NEO -1451,е сеа знаци кога работи телевизорот,се слуша звук,ама ептем висок според мене над 10.000Hz,со чаре да чинам,значи зуи на сите програми освен кога ке префрлам на AV.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: NEO -1451 проблем
« Reply #1 on 15.12.2010, Wednesday, 14:42:08 »
Имам NEO -1451,е сеа знаци кога работи телевизорот,се слуша звук,ама ептем висок според мене над 10.000Hz,со чаре да чинам,значи зуи на сите програми освен кога ке префрлам на AV.

Има подесување на телевизорот за тип на декодирање на аудио сигнало по band-ови (западноевропски, источноевроски)? Вака почна да прави наеднаш или така си е уште од кога е купен? Зуи само, или има звук, ама измодулиран е на многу висока фреквенција?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: NEO -1451 проблем
« Reply #2 on 15.12.2010, Wednesday, 16:39:28 »
значи звук си има,ама во позадина се слуша ептен висока фрекефенција,е сега па има едно 2 години вака прави,а сум пробал и со промена на band-ови ама истото е сегде.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: NEO -1451 проблем
« Reply #3 on 15.12.2010, Wednesday, 16:43:25 »
значи звук си има,ама во позадина се слуша ептен висока фрекефенција,е сега па има едно 2 години вака прави,а сум пробал и со промена на band-ови ама истото е сегде.

Можно е да има некој проблем во сигнал процесорот/декодерот за аудио сигналот. Треба да се следи аудио сигналот од степен до степен и да се види од каде доѓа звукот, можно е и засилувачот за звучниците да го внесува (да е лошо дизјаниран или да е интерференција од некој друг сигнал).

Ако имал некој сличен проблем со овој модел на NEO сигурно ќе знае каде е проблемот, ако знае некој, нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gapostolski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: NEO -1451 проблем со аудиото
« Reply #4 on 21.12.2010, Tuesday, 21:08:04 »
треба да пробаш да утврдиш дали високата фрекфенција(пиштењето)ти доаѓа од звучникот или од внатрешноста на телевизорот,воглавно доаѓа од внатрешноста-проблем е некој калем  електролит или блок кондензатор во хоризонталниот степе(околу вн трафото)ако го отвориш телевизорот ќе ги препознаеш по тоа што се лепени на самата плоча со лепак баш заради слични проблеми како твојот,пробај на уклучен телевизор да ги допирач притискаш по малку со рачката од штрафцигер
п.с. ова посленово прави го ако имаш познавање од сервисирање или пак работано со електроника,тв уреди и сл. ако не правец на мајстор да не направиш поголема беља.
поздрав...

Offline klasi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: NEO -1451 проблем со аудиото
« Reply #5 on 07.02.2011, Monday, 17:22:54 »
ако си правел телевизори до сега кажи ми и ке ти кажак како се прави тој дефект ,ај

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: NEO -1451 проблем со аудиото
« Reply #6 on 07.02.2011, Monday, 17:43:58 »
ако си правел телевизори до сега кажи ми и ке ти кажак како се прави тој дефект ,ај

Пиши јаво на форумот, можеби и некој друг што сервисира ќе му се најде, некој ден можеби баш овој модел ќе му дојде на сервис со истиот проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."