Author Topic: PLL и како се приклучува  (Read 15123 times)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #45 on 10.12.2012, Monday, 22:56:42 »
мислам дека намотката е на колекторот, ако некој ја има шемата за ADR01 нека види и нека пише или нека ја закачи само шемата.

Да, намотката е на колекторот ;).

Епа во тој случај овој кондензатор од 47 пико треба да го поврзе на спојот помеѓу колекторот и намотката.  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #46 on 17.05.2013, Friday, 23:57:55 (Edited 22.05.2013, Wednesday, 23:53:37) »
Поврзав PLL на предавателчево но не сака да локува

Еве како е поврзан PLLто со предавателот



Шема од PLLто
Code: [Select]
http://pira.cz/enpll.htm
Дали е проблемот во тоа што во овој предавател транзисторот е PNP ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #47 on 18.05.2013, Saturday, 20:48:23 (Edited 18.05.2013, Saturday, 20:52:30) »
Имаш пропуштено нешто, а повратнава врска каде ти е ? за да работи треба да има повратна врска блокче  од неколку пико да зима од излезот на предавателот сега во случајот од антената, па да влегува во пллто за да споредува излез /влез инаку како сакаш да ти работи? плл-то мора да спореди влезна фреквенција со излезна фрекванција инаку нема да работи. Вака без повратната врска ништо не правиш.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #48 on 19.05.2013, Sunday, 17:10:06 »
во ред е тоа, имам намотано жица околу излезниот кабел и тоа би било доволно за ПЛЛто да добие РФ сигнал
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #49 on 19.05.2013, Sunday, 22:22:27 »
сепак стави блокче од 5 пико и пробај пак

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #50 on 31.12.2014, Wednesday, 20:36:33 »




Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: PLL и како се приклучува
« Reply #51 on 31.12.2014, Wednesday, 22:07:02 »
Dx-er така имам два предаватели таман сега еден плл да направам после празнициве. Секогаш може од вас да се види нешто убаво. ;D :).Тоест првин ќе проучувам околу плл малце па ќе почнам да изработувам. Редно беше да пробам со плл нешто го направив предавателот од емитер 12 2005 година.И неколку други имам.Но со плл е најстабилно нормално.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш