Author Topic: Проблем со телевизор ISKRA 9059  (Read 1628 times)

Jove

  • Guest
бојан барав на интернет ништо не ваѓа а нема ни слика од телевизорот изгледа ке мора на срека да го правиш :S

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најмногу работава смрди на напојувањето, тоа даде душа провери си го
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ме зафркава сега нешто, после кога ке имам време ке го проверувам...а и после главниот прекидач дава некој грд напон од ~1VAC така да напојувањето нешто зафркава, односно некое кабелче....а и ако ме изнервира или на сервис или пред бренер ке го ставам >:(
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК, најдов шасии кои е слична на твојата, шасија 9051 и 9056 (ако не повеќе, барем истиот видео процесор го користат, SAA1293, најверојатно има некои мали разлики, но битно видео делот е ист или сличен). Само проблем е што шемата е upload-ирана на некој си Словенечки форум за електроника и треба да се регистрираш, да бидеш член барем три дена (барем колку што разбрав од правилата, Google Translate е катастрофа за Словенечки :S) за да можеш да ја симнеш шемата. Еве ти линк од topic-от ;).

Code: [Select]
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?p=185248&sid=3e4d344a05b5cf87844c39becc9e10bb
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."