Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 117334 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Случајни муабети
« Reply #210 on 16.07.2013, Tuesday, 13:19:09 »
99god. Imav napraveno predavatel so so pll i 2sc1971 izlez na 7-8 km go snemuvase a posle 15km povtorno kristalno cisto zelbata za podaleku mu staviv izlez 2sc2630 i imase 45w i ne bev zadovolen imase sum posle 7-8km ovaj zasiluvac do 8w e ekstra i plus ima filter samo plockava da e dvoslojna i mu dodadete wat metar.od mobilen.poz
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Случајни муабети
« Reply #211 on 16.07.2013, Tuesday, 13:19:47 »
зошто да не можам да го продадам ако е homemade? патем, не е homemade, истотака сега баш го проверив убаво и видов дека е линеарен засилувач моја грешка...
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Случајни муабети
« Reply #212 on 16.07.2013, Tuesday, 13:24:14 »
ако е homemade никој нема да сака да ти го купи. Зошто? Има два вида купци, обични хобисти како нас од кои 99% не би купиле такво нешто, и комерцијални радиостаници кои 100% ке си купат фабрички, атестиран и сигурен засилувач.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Случајни муабети
« Reply #213 on 16.07.2013, Tuesday, 13:28:11 »
можеби си во право, не се разбирам многу, иначе вф засилувач и линеарец и исто или не е ? дај објасни ....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Случајни муабети
« Reply #214 on 16.07.2013, Tuesday, 13:32:31 »
исто е, и тоа и тоа е засилувач само што под линеарен се подразбира правопропорционално засилување, значи ако му зададеш на влез на пример 500mW на излез да добиеш х10 односно 5W синусоиден сигнал без хармоници и самоосцилации.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
имам дома 2 такви линеарци, со мокност од по 60вати, па претпоставувам дека ми можеле да се користат со некоја радиостаница, онака за заебаница 5-10 минути емитување...
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Случајни муабети
« Reply #216 on 16.07.2013, Tuesday, 13:39:18 »
99god. Imav napraveno predavatel so so pll i 2sc1971 izlez na 7-8 km go snemuvase a posle 15km povtorno kristalno cisto zelbata za podaleku mu staviv izlez 2sc2630 i imase 45w i ne bev zadovolen imase sum posle 7-8km ovaj zasiluvac do 8w e ekstra i plus ima filter samo plockava da e dvoslojna i mu dodadete wat metar.od mobilen.poz

претпоставувам овој го имаш направено:
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/8w-pll-stereo-transmitter.php
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Linkot ne mi go otvara od mob. Pll mi go pravese blaze utkata vo pp 0.5w so 4 parcina 190 za frek.i sam na prekidaci ja nosese frek.a linearcite gi pravev sam po sema od telba grcki predavatel ako ste go stretnale i toa vreme nikogas nema da go zaboravam posto preku toa radio jas ja zapoznav soprugata.od mob
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Вие што сте правеле разно разни тестови со предаватели дали сте приметиле разлики во дометот и зоната на покривање од транзистор до транзистор. На пример имаме 2 транзистори од различен тип но иста снага како на пример  2SC1970 и 2N4427, но иако на SWR WATT метар даваат приближно иста снага со едниот транзистор има помал домет но тамо каде што покрива со сигнал покрива потполно и без т.н. мртви зони, а пак другиот транзистор има поголем домет и се слуша по надалеку но пак има мртви зони каде што сигналот се губи па се појавува и така. Па ајде да отвориме една ваква дискусија и да си размениме искуства.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Денес се разочарав бидејки ке треба да расходовам 4 FM радио предаватели кои ги направив пред 3-4 години. Открив дека првиот хармоник им бил некаде околу 50MHz а јас на радио сум го слушал вториот хармоник на радио. Дали има некој идеа за што може да се користат на тие фрекфенции 40-80МХз? Во спротивно им се заканува леткумот и канта.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Trolko

  • Guest
Денес се разочарав бидејки ке треба да расходовам 4 FM радио предаватели кои ги направив пред 3-4 години. Открив дека првиот хармоник им бил некаде околу 50MHz а јас на радио сум го слушал вториот хармоник на радио. Дали има некој идеа за што може да се користат на тие фрекфенции 40-80МХз? Во спротивно им се заканува леткумот и канта.


А каде е фундаменталната?? Долу на неколку мхз??

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Trolko

  • Guest
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #222 on 21.07.2013, Sunday, 13:04:34 (Edited 21.07.2013, Sunday, 13:09:20) »
околу 50MHz

Првиот хармоник = 2*f0, f0 е основната фрекфенција, веројатно мислиш дека основната фрекфенција ти е 50MHz. Направи bandpass филтер кој ќе го издвои само делот околу првиот хамоник (100MHz) и тој ќе го засилиш после и пуштиш во етер

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само како би го нагодил тој филтер да филтрира како што треба, за такво нешто немам спектрален анализатор >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Trolko

  • Guest
само како би го нагодил тој филтер да филтрира како што треба, за такво нешто немам спектрален анализатор >:(

Како во старите добри времиња :) Пресметуваш теоретски компонентите на филтерот (пример - бандпас - пи-филтер), ставаш ватметар на излез, пушташ тест тон и ги нагодуваш компонентите за максимална излезна моќност :)