Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 117210 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи, да се разбереме, нема router-и кои зрачат толку јак сигнал како што бараш ти. Барем не за комерцијална (домашна) употреба. Има такви уреди, но тие се скапи и најчесто се користат во институции и не се баш мали (големи се колку скенер). Такви access points (AP) се купуваат со тендери и ги нема за комерцијална употреба, а треба и малку да се помачиш за да ги најдеш, како и да имаш прилично голема сума на пари за да ги купиш (не знам колку чинат, но моја лична претпоставка е 100 евра па нагоре). И кога викаш дека „ми треба нешто појако, не многу, но појако“, во заблуда си. Јачината на сигналот опаѓа со квадратот од растојанието, така да, баш напротив, тебе ти треба нешто МНОГУ појако... а и на комшијата, бидејќи неговата малечка антена од лаптопот, нема теорија да дофрли до кај тебе преку една куќа. Не биди во заблуда дека ќе се реши проблемот со рутерче од 1000 денари ако не си спремен да купуваш или правиш насочени антени.

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34091
овој рутер се чини моќен, ама судејќи само по неговите антени. Не сум го видел во операција.
Е сега, овој рутер има можност за WDS (она што го вика ГигаВат рипитер), односно wireless distribution system. Со тоа на пример, доколку би имал два вакви рутера, едниот кај тебе, другиот кај него, доколку стига сигналот до куќата на комшијата, тогаш би можел тој да го користи како дистрибуција и да му ја покрива целата куќа.
Се прашувам, дали може на двата рутера едната антена да се замени со дирекционална, а другата да остане омни-дирекционална. Доколку е тоа случај, најверојатно проблемот ќе ти биде решен. :)

Е ова е веќе добар предлог ;). Но како што реков, ќе требаат вакви два уреди, една на твојата страна и еден на страната на комшијата. И плус, ќе треба барем една насочена антена, а пожелно е две за да се фати асално сигналот. Е сега, потоа комшијата ќе треба да купи уште еден router (значи, се на се, ќе треба три да има) бидејќи овие два ќе се користат само за праќање и примање на сигналот еден меѓу друг. Ако и на приемната страна има насочена антена, ќе мора ова да се изведе и со трет router. Ако го фаќа сигналот router-от на комшијата и без насочена антена, можеби и нема да треба трет, но тоа ќе треба да се разгледа и да се види на самата локација.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Значи, да се разбереме, нема router-и кои зрачат толку јак сигнал како што бараш ти. Барем не за комерцијална (домашна) употреба. Има такви уреди, но тие се скапи и најчесто се користат во институции и не се баш мали (големи се колку скенер). Такви access points (AP) се купуваат со тендери и ги нема за комерцијална употреба, а треба и малку да се помачиш за да ги најдеш, како и да имаш прилично голема сума на пари за да ги купиш (не знам колку чинат, но моја лична претпоставка е 100 евра па нагоре). И кога викаш дека „ми треба нешто појако, не многу, но појако“, во заблуда си. Јачината на сигналот опаѓа со квадратот од растојанието, така да, баш напротив, тебе ти треба нешто МНОГУ појако... а и на комшијата, бидејќи неговата малечка антена од лаптопот, нема теорија да дофрли до кај тебе преку една куќа. Не биди во заблуда дека ќе се реши проблемот со рутерче од 1000 денари ако не си спремен да купуваш или правиш насочени антени.

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34091
овој рутер се чини моќен, ама судејќи само по неговите антени. Не сум го видел во операција.
Е сега, овој рутер има можност за WDS (она што го вика ГигаВат рипитер), односно wireless distribution system. Со тоа на пример, доколку би имал два вакви рутера, едниот кај тебе, другиот кај него, доколку стига сигналот до куќата на комшијата, тогаш би можел тој да го користи како дистрибуција и да му ја покрива целата куќа.
Се прашувам, дали може на двата рутера едната антена да се замени со дирекционална, а другата да остане омни-дирекционална. Доколку е тоа случај, најверојатно проблемот ќе ти биде решен. :)

Е ова е веќе добар предлог ;). Но како што реков, ќе требаат вакви два уреди, една на твојата страна и еден на страната на комшијата. И плус, ќе треба барем една насочена антена, а пожелно е две за да се фати асално сигналот. Е сега, потоа комшијата ќе треба да купи уште еден router (значи, се на се, ќе треба три да има) бидејќи овие два ќе се користат само за праќање и примање на сигналот еден меѓу друг. Ако и на приемната страна има насочена антена, ќе мора ова да се изведе и со трет router. Ако го фаќа сигналот router-от на комшијата и без насочена антена, можеби и нема да треба трет, но тоа ќе треба да се разгледа и да се види на самата локација.

Да, само што реално, а и логично, не ја гледам потребата од третиот рутер? :) Вториот, кај комшијата што ќе е, ја шири мрежата во неговиот радиус, не го гледај само како уред за комуникација со мрежата на човекот што постира овде. :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #182 on 11.01.2013, Friday, 17:58:36 (Edited 11.01.2013, Friday, 18:50:05) »
Мислам дека е можна една работа .. ама не ми е јасна ..
Дали би можел јас овој рутеров -
Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34091 да го ставам надвор и со антените да го насочам кон комшијата и само така да работи .. А бидејќи Speedport-ов мој зрачи во радиус од 50 метри , јас би сакал вториот рутер да го поставам надвор и да го побудам со сигналот од Speedport-от :) Надворешно Speedport-от во радиус од 10-20 метри фаќа 5 црти .. Full мрежа .. Што мислам дека би било добра побуда за вториот рутер кој е надвор .. :)

Само не ми е јасно како би го подесил да работи и дали е можно .. Нешто за ова конкретно , дали е можно и како би ги конфигурирал двата рутера ? :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, само што реално, а и логично, не ја гледам потребата од третиот рутер? :) Вториот, кај комшијата што ќе е, ја шири мрежата во неговиот радиус, не го гледај само како уред за комуникација со мрежата на човекот што постира овде. :)

Ако има насочена антена и на страната на комшијата, сигналот ќе се движи само во насока накај куќата на daniel spasovski, не и на неговата страна. Тоа сакав да кажам ;). А инаку, да, ако има обична антена, најверојатно нема да има потреба од трет router ;). Зависи од тоа дали добро ќе се фаќа сигналот со само една насочена антена ;).

Мислам дека е можна една работа .. ама не ми е јасна ..
Дали би можел јас овој рутеров -
Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34091 да го ставам надвор и со антените да го насочам кон комшијата и само така да работи .. А бидејќи Speedport-ов мој зрачи во радиус од 50 метри , јас би сакал вториот рутер да го поставам надвор и да го побудам со сигналот од Speedport-от :) Надворешно Speedport-от во радиус од 10-20 метри фаќа 5 црти .. Full мрежа .. Што мислам дека би било добра побуда за вториот рутер кој е надвор .. :)

Да, може, но не се чуди ако го удри гром ;D или ако по година дена веќе не работи ;D. Тие router-чиња не се наменети да работат надвор на температури од +40 (и тоа во сенка) до -20. Тие се наменети за домашни услови. Затоа се поставува само антената надвор, бидејќи самиот уред е остелив на температурни промени, тоа не е industrial grade опрема ;). Е сега, да, дури и да имаш поставено насочена антена надвор, и оваа антена може да ја удри гром и да изгори се од мрежата, вклучувајќи го и SpeedPort-от, но тоа е ризикот ;). Затоа реков дека подобра комбинација е пуштање на кабел, па дури и да е воздушен. На влезот и излезот од Ethernet конекторите има малечки изолациски трансформаторчиња, со што галвански е изолиран кабелот од мрежата, па шансите се помали да изгори целата опрема, дури и да удри гром во кабелот.

Само не ми е јасно како би го подесил да работи и дали е можно .. Нешто за ова конкретно , дали е можно и како би ги конфигурирал двата рутера ? :)

386ka пиша дека овој router има опција да работи како repeater. Тоа се подесува од web менито на router-от, а какво е менито, тоа е веќе сосема трета работа ;D. За ова ќе треба сам да се снајдеш, имаш Google, други форуми... пребарај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
А наместо целиот рутер надвор , да пуштам кабел за двете антени ? значи рутерот во некоја просторија внатре а антените да ги извадам и со кабел и соодветни конектори да ги поставам на врвот од куќата :) Би било така океј ? Или ке има некоја голема загуба? За секоја антена би искористил 10-15 метра кабел максимум .. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А наместо целиот рутер надвор , да пуштам кабел за двете антени ? значи рутерот во некоја просторија внатре а антените да ги извадам и со кабел и соодветни конектори да ги поставам на врвот од куќата :) Би било така океј ? Или ке има некоја голема загуба? За секоја антена би искористил 10-15 метра кабел максимум .. :)

Ќе има загуби, не може да нема, ама колкави ќе бидат и дали тоа ќе пречи, тоа е сосема друго прашање. Како што реков, се ова треба да се проба „на лице место“. Јас пишав што знам дека сигурно би функционирало, а дали ова ќе функционира, не знам, треба да се проба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Во право си колега .. Утре идам да купам рутер , баш тој последниот за кој зборуваме .. Мислам дека е примопредавателен и затоа има и две антени .. Ако не пробам , нема да знам .. :)  ;D :D

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #187 on 11.01.2013, Friday, 23:29:59 (Edited 12.01.2013, Saturday, 00:16:03) »
Во право си колега .. Утре идам да купам рутер , баш тој последниот за кој зборуваме .. Мислам дека е примопредавателен и затоа има и две антени .. Ако не пробам , нема да знам .. :)  ;D :D

Хаха, абе нема врска што има две антени, има рутери што се со една, па сите се примо-предаватели. Не може да се еднонасочни, нели. :D

Е сега, би те советувал да ги прашаш и тие во Анхоч за совет, како се покажале тие рутери за јачина на сигнал, па и некој друг може да ти предложат. Имаат мислам дека и upgrade на антени таму, провери да видиш дали ќе најдеш антена со повеќе gain.
И за крај, прашај си дали доколку не ти успее врската, дали може да ги вратиш рутерите. Обично Анхоч дозволуваат такви работи (браво за нив патем), во рок од 7 дена да го вратиш производот.

ЕДИТ: еве за антени, имаш дирекционални екстерни антени. Фини дечки се од Мебиус, и мислам дека тоа ти е најдобро решение, во точка-до-точка комуникацијата со комшијата. + другата антена на рутерот ќе емитува по дома и решен проблем. :)
Code: [Select]
http://mebius.com.mk/cenovnik.xlsСимни го ценовникот, отвори го табот Comunications, и скролни погоре, таму ќе ги најдеш антените, а ако кликнеш на брендот ќе ти го отвори точниот производ на интернет. :)

Поздрав

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Па да , ке ги прашам за совет и за тоа дали би можел да го вратам рутерот ако во случај не ми успее врската .. Иначе со ова документов не се снајдов , сепак во анхоч би прашал и за антени .. :)

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=379&pid=32199
Со оваа антена , колку ги достигнал домет на отворено , а колку на затворено ? Одприлика ? :)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Па да , ке ги прашам за совет и за тоа дали би можел да го вратам рутерот ако во случај не ми успее врската .. Иначе со ова документов не се снајдов , сепак во анхоч би прашал и за антени .. :)

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=379&pid=32199
Со оваа антена , колку ги достигнал домет на отворено , а колку на затворено ? Одприлика ? :)

Немам идеја искрено. :)
Но, како што гледам ја немаат таа антена на лагер, а другата антена што е на понуда од анхоч е со иста снага како и тие што ти доаѓаат со рутерот.

Симни го ценовникот, отвори го, доле каде што се табовите (sheets) во екселот, оди на "Comunications", од таму, побарај на листата наслов "Antennas & Cables", под него ти се налистани антените што ги имаат како понуда. :)

Е сега, јас не би брзал, и би прашал и на двете места за предлог.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
За рутерите , цената е ок , иста на двете места .. Само чекам мислење од UHF стручњаците околу тоа колку би бил дометот на рутерот со антените од 5 dBi  ;D :D ( На отворено доколку се двете точки и двете точки доколку се на затворено место .. куќи :) ) Значи на едната страна е рутерот со двете антени а на другата страна лап топ како приемник :) Одалечени се 60 метри :)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
За рутерите , цената е ок , иста на двете места .. Само чекам мислење од UHF стручњаците околу тоа колку би бил дометот на рутерот со антените од 5 dBi  ;D :D ( На отворено доколку се двете точки и двете точки доколку се на затворено место .. куќи :) ) Значи на едната страна е рутерот со двете антени а на другата страна лап топ како приемник :) Одалечени се 60 метри :)

Е сега.. на едната страна е рутерот со две антени, а другата страна лап топ како приемник? Без дирекционална антена, не верувам дека ќе има некоја стабилна врска. :)

Иако деновиве е каде-каде поевтина ВиФи опремата, не очекувај за на таа далечина да поминеш толку евтино ако сакаш квалитетна врска. :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а speedport-от наместен ти е на максимална моќност ?

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
а speedport-от наместен ти е на максимална моќност ?



Тоа рутерче нема моќност да ми ја поркие другата соба од една канцеларија со WiFi, камо ли да отиде до 60 метри, 3 куќи подолу.. :(
ЕДИТ: Ако го бев сетирал правилно. А мислам дека да. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е сега.. на едната страна е рутерот со две антени, а другата страна лап топ како приемник? Без дирекционална антена, не верувам дека ќе има некоја стабилна врска. :)

Иако деновиве е каде-каде поевтина ВиФи опремата, не очекувај за на таа далечина да поминеш толку евтино ако сакаш квалитетна врска. :)

Што зборувам јас цело време ::). Само со насочени антени, друго чаре нема... барем не ако бараш безжична врска.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."