Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 117246 times)

Trolko

  • Guest
Колеги , пробав и со антена .. И со се .. али работата не ја бива .. Кажете ми дали можам на излезот од рутерот каде што излегува кабелот за интернет до куќиштето .. имам уште еден ист таков приклучок на рутерот за кабел за интернет за уште еден компјутер .. Дали е можно да направам склоп со кој од тој излезот на рутерот , сигналот би го засилил со некој склоп ? Значи излезот од рутерот да оди на влез од некој склоп кој би го засилил и би зрачел бежично со тој сигнал од 2,4 GHz ? :) (Макар и само да го засилува .. ) :)

Или ако нема таков склоп , дали и ако може на кои од тие жици треба да ја поврзам антената која е за 2,4 GHz .. секако домашно направена .. :)

За колкаво растојание станува збор ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колеги , пробав и со антена .. И со се .. али работата не ја бива .. Кажете ми дали можам на излезот од рутерот каде што излегува кабелот за интернет до куќиштето .. имам уште еден ист таков приклучок на рутерот за кабел за интернет за уште еден компјутер .. Дали е можно да направам склоп со кој од тој излезот на рутерот , сигналот би го засилил со некој склоп ? Значи излезот од рутерот да оди на влез од некој склоп кој би го засилил и би зрачел бежично со тој сигнал од 2,4 GHz ? :) (Макар и само да го засилува .. ) :)

Или ако нема таков склоп , дали и ако може на кои од тие жици треба да ја поврзам антената која е за 2,4 GHz .. секако домашно направена .. :)

Не, тоа е Ethernet приклучок, сосема друг стандард, не е наменет за безжично зрачење.

Можеш да поврзеш друг рутер на тој излез и на тој рутер сигналот да му го засилиш со насочена антена. Освен ова решение, на друго мене не ми текнува, освен, како што претходно реков, да го отвориш тој рутерот од T-Home и да му ја смениш антената, но тоа ти е ризик, кој знае дали ќе сакаат да ја примат назад потоа модем/рутер комбинацијата од T-Home (ако некогаш треба да ја враќаш).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а да си набавиш нешто вака
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Wireless-N-Wifi-Repeater-802-11N-Network-Router-Range-Expander-Speed-Up-to-300M-/290802025603?pt=US_Networking_Boosters_Extenders_Antennas&hash=item43b526c483
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #168 on 10.01.2013, Thursday, 18:30:20 (Edited 10.01.2013, Thursday, 19:07:31) »
А зошто не пуштиш LAN кабел до кај комшијата? Ако е околу 100m растојание, повеќето LAN кабли нема да имаат проблем со тоа растојание. А ако е оклопен и ако доволно се дебели жилите од париците (има и вакви кабли, само што се поскапи), може и до 150m (па и повеќе) да нема проблеми со сигналот ;).
100 и кусур метри не се малку за обична Ethernet компјутер-до-компјутер врска, не сум сигурен дека нема да има проблем со ова. :)

Околу проблемот, не знам зошто си се мачел со антената. На почеток, на нивниот рутер не можеш да ја ставиш таа антена.
Решението го гледам во тоа што ќе земеш друг рутер, некој линксус, со екстерни антени. Има и модели кои што се рекламираат со non-fixed антени, т.е. антени што можеш лесно да ги замениш.

Е сега, што можеш да направиш, како што ти предложи ГигаВат, на тој излез поврзуваш друг (читај асален) рутер или WiFi AP, а Speedport-от од Т-хоум можеш да го конфигурираш или како рутер (како до сега, со што WAN врската на новиот рутер или AP го конфигурираш како DHCP или динамична ИП), или како модем, а PPPoE врската да се остварува преку новиот рутер. WiFi-то од Спидпортот можеш и во двата случаи да го исклучиш.


Сеедно е како тоа ќе го направиш во однос на твоето прашање.

Зошто е побитно да имаш асален линксус или некој друг рутер асален рутер со екстерни антени? Затоа што не би било доволно да се смени само антената, треба да се појача зрачењето, нешто што со додатен фирмвер би можело да се изведе.

а да си набавиш нешто вака
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Wireless-N-Wifi-Repeater-802-11N-Network-Router-Range-Expander-Speed-Up-to-300M-/290802025603?pt=US_Networking_Boosters_Extenders_Antennas&hash=item43b526c483

ПС, рипитеров е ср*ње, нема да заврши работа, премногу е слаб. А и, ако би играл улога, треба да се наоѓа некаде на пола пат меѓу човеков и комшијата негов, што не верувам дека е опција. :)
Многу работи може да се најдат на и-беј за евтини пари и рака на срце, некогаш добра работа вршат такви кинески работи, но никогаш не би земал предвид за WiFi мрежа нешто што е од E-bay, ноу нејм кинеско. Не би очекувал никаква стабилност. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
100 и кусур метри не се малку за обична Ethernet компјутер-до-компјутер врска, не сум сигурен дека нема да има проблем со ова. :)

Може да најде некоја Ethernet катрица која поддржува 10BASE5 (коаксијален кабел) и така можеш да тераш до 1Km. Брзината е до 10mbps, ама па и онака интернет конекцииве (реално) не идат повеќе од 10mbps, така да, не е тоа проблем ;).

Со добар shielded кабел, нема да има проблем ни со станадрден UTP кабел (10BASET). Тие се обично малку поскапи, но тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колку би зрачеле максимум тие рутери Linksys ? :)

Иначе растојанието е 60 метри :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку би зрачеле максимум тие рутери Linksys ? :)

Зависи, ако инсталираш на нив dd-wrt, ОpenWrt или Tomato, може да ја подесиш и моќноста на предавање. А има hack-ови и за стандардниот firmware кој овозможуваат рутерот да предава појак сигнал. Е сега, ова е малку ризично бидејќи можеш да го изгориш SoC-от, ама па, без мака нема наука ;D.

Иначе растојанието е 60 метри :)

Воздушна линија или мерено по места по кои сакаш да пушташ кабел? Ако не е воздушна линија, најпрактично (и најсигурно) е да си пуштиш кабел. Тоа е малку над половина од максималната должина која може да ја поддржат UTP каблите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Воздушно мерено :)

Иначе гледам сега на реклама 5 нема некоја добра понуда на линксус рутери .. :)

Би ми користело вакво нешто ??
Code: [Select]
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=482877
Koj би бил максималниот воздушен домет ? :)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #173 on 10.01.2013, Thursday, 20:46:37 (Edited 10.01.2013, Thursday, 23:26:59) »
100 и кусур метри не се малку за обична Ethernet компјутер-до-компјутер врска, не сум сигурен дека нема да има проблем со ова. :)

Може да најде некоја Ethernet катрица која поддржува 10BASE5 (коаксијален кабел) и така можеш да тераш до 1Km. Брзината е до 10mbps, ама па и онака интернет конекцииве (реално) не идат повеќе од 10mbps, така да, не е тоа проблем ;).

Со добар shielded кабел, нема да има проблем ни со станадрден UTP кабел (10BASET). Тие се обично малку поскапи, но тоа е тоа ;).

Еве за категорија 6 кабел.

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable
Значи збориме за асален, категорија 6 или 6а кабел, со полни жици и шилдинг. :)

Воздушно мерено :)

Иначе гледам сега на реклама 5 нема некоја добра понуда на линксус рутери .. :)

Би ми користело вакво нешто ??
Code: [Select]
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=482877
Koj би бил максималниот воздушен домет ? :)

Пак ќе кажам, батали ги овие „зголемувачи на дометот“, треба да стојат на некое меѓурастојание C, помеѓу тебе (А) и комшијата (B).
Ти треба асален рутер. Е сега, во моментов не можам да дадам конкретен предлог што да земеш, треба да се разгледа по продавнициве. :)

Патем, имаше едно време canopy од анхоч, тоа се користеше кај клиентот, и доаѓаше нешто како дирекционална антена. Тоа би било добра опција можеби за комшијата.. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве за категорија 6 кабел.

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable
Значи збориме за асален, категорија 6 или 6а кабел, со полни жици и шилдинг. :)

Quote
When used for 10/100/1000BASE-T, the maximum allowed length of a Cat 6 cable is 100 meters or 328 feet.

Реално, може и повеќе од ова. Не многу повеќе, ама може. Еднаш имам видено и обичен (прилично евтин) unshielded кабел чија должина (барем така ми кажаа) била 120 метри. Е сега, да, правел проблеми на таа должина, ама пороблемот го решиле со директно лемење на жиците (директна спрега, не преку контакти), ама само на едниот крај ;D (можно е да треба по потреба да се извади другиот крај од кабелот, поради ресетирање или испитување на мрежа или нешто слично). Не се исплати за само 20 метри да се става repeater, па решиле да пробаат вака и функционирало ;D. На другиот (незалемениот крај) поставени се посебни позлатени (посакпи) конектори, на машкиот, но и на женскиот крај ;). Секакви чудни решенија може да се начекаат ;D.

Не знам дали сеуште ги продаваат оние Кинескине насочени Wi-Fi антени кои стигнуваат заедно со CD со алатки за хакување на Wi-Fi мрежи ;D. Ако ги продаваат, пробај со тоа, можно е функционира, само што ова ќе стои на страната на комшијата ;).

Не знам кој е застапник за Linksys во Македонија, но распрашај се, можеби ќе најдеш некој солиден router ;). Сега веќе имаат и само Wi-Fi router-и, без Ethernet конектори, баш она што ти треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Не велам не, само сакам да се има предвид тоа на крај може и таа опција да прави проблем, ако се оди преку тоа растојание.

Е сега, зависи како сака даниел, најубаво ќе биде да проба со некој рутер на старо, или ако би земал нов рутер, да има можност да го врати ако не врши работа. :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #176 on 11.01.2013, Friday, 02:19:42 (Edited 10.09.2019, Tuesday, 09:48:35) »
Колеги , кој од следниве рутери сигурно би ми завршил работа ? :)

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34091

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34093

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=31115


Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34094

Дали и со кој рутер е можно да се изведе ова и дали би можел да го пуштам мојот рутер да зрачи а вториот што ке го купам да го прими и да го засили тој сигнал? Како би изгледало тоа ? :)

Инаку се рабои за одалеченост од точно 60 метри , има две куќи , ситуацијата е прикажана подолу на сликата.. Јас треба да го пренесам сигналот до точката B , таму се наоѓа лап топ компјутер но се плашам куќата А да не смета на сигналот .. Не би требало ..  :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #177 on 11.01.2013, Friday, 03:04:02 (Edited 11.01.2013, Friday, 03:06:05) »
Колеги , кој од следниве рутери сигурно би ми завршил работа ? :)

На ова прашање не верувам дека ќе добиеш директен одговор „да“ или „не“, освен ако некој не го имал буквално истиот проблем кој го имаш ти и го решил со некој од предложените router-и.

Дали и со кој рутер е можно да се изведе ова и дали би можел да го пуштам мојот рутер да зрачи а вториот што ке го купам да го прими и да го засили тој сигнал? Како би изгледало тоа ? :)

Ова се вика repeater мод на работа и не секој router има ваква опција. Повеќето немаат. Само поскапите модели во firmware-от кој доаѓа заедно со нив имаат ваква опција, а ако начекаш некој поевтин router како TP-Link TL-WR740 кој (по некоја случајност) користи chipset кој е поддржан од dd-wrt и OpenWrt (за Tomato не знам), може да го flash-уваш оригиналниот firmware и да го замениш со некој од овие. Каков chipset има секој од нив, побарај на Google, најверојатно за некои од нив ќе начекаш отворени topic-и на dd-wrt форумот.

Е сега, под претпоставка дека имаш router кој може да прави repeat на сигналот (да го препраќа, при што, мора да напоменам, ќе имаш прилично голем lag на сигналот) нема да ја имаш следната ситуација:

(моќноста на Wi-Fi на SpeedPort) + (моќностна на Wi-Fi на router-от) = (излезната моќност)

Ќе ја имаш само моќноста на router-от кој си го купил и тоа е тоа. Ако сакаш да пратиш сигнал на поголемо растојание, ќе треба да градиш или да купиш насочена антена.

Инаку се рабои за одалеченост од точно 60 метри , има две куќи , ситуацијата е прикажана подолу на сликата.. Јас треба да го пренесам сигналот до точката B , таму се наоѓа лап топ компјутер но се плашам куќата А да не смета на сигналот .. Не би требало ..  :)

Ако ги наместиш двете антени (приемната и предавателната, поточно и двете се примопредавателни, но ајде, ќе поедноставам) доволно високо да се гледаат една со друга, најверојатно нема да имаш проблеми (што не е гаранција), но дефинитивно нема да имаш проблеми ако користиш насочена антена. Во секоја друга ситуација, да, куќата на патот на сигналот ќе прави проблеми... освен ако не е барака (нема бетон и арматури), тогаш можеби ќе треба само насочена антена без да има оптичка видливост меѓу предавателната и приемната антена.

Ако сакаш комшијата да фаќа сигнал во било кое место од куќата, а притоа приемна антена е само антената од лаптопот, со предложените router-и ова нема шанси да се изведе (поточно, нема шанси да се изведе за малку пари), дури и да има оптичка видливост меѓу ненасочена предвателна антена и куќата на комшијата. Главен проблем е приемната антена на комшијата која кога ќе сака да прати сигнал (барање) за определена веб адреса (во овој случај, таа е предавателна антена), сигналот ќе биде преслаб и нема да стигне до (антената кај тебе дома) приемната антена. Можеби (но ова е само можеби) ќе може да се покрие целата куќа, но само со насочена антена, но ќе треба некој поскап router кој ќе може да даде нешто појак Wi-Fi сигнал. Овие кои ги имаш наведено се прилично евтини и спаѓаат во класата на домашни Wi-Fi router-и. Најчесто, повеќето од нив не може да покријат ни цела куќа на повеќе спрата, а камо ли да фати сигнал соседната куќа ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #178 on 11.01.2013, Friday, 08:52:28 (Edited 10.09.2019, Tuesday, 09:52:29) »
Колега , сега за сега , комшијава т.е. детето фаќа сигнал ама само до првата куќа а таму е чичко му .. А башка и рутеров кај мене е ставен на комода која е само за него т.е. кнап така да мислам дека сигналот и од тоа зависи .. Цртите од 1/5 кај него максимум е 2-3 ( 50Мbps максимум) но секако за одредена цена сакаме да се договориме да фаќа до неговата куќа а до таму надвор фаќа без проблем 4 црти но кога ке влезе внатре , сигналот се губи комплетно.. сигурно нема надвор да мрзне на времево .. :D

Така да по некоја претпоставка , бидејќи Speedport-ов има внатрешна антена и чим зрачи толку далеку но сигналот не е моќен за да ја пробие куќата , мене ми треба нешто појако ..Не многу од ова сега но некој појак рутер .. Антена незнам дали би имало потреба , би пробал онака со антената која ке иде со рутерот но ми треба квалитетен рутер , не некој којзнае колку скап , но да има домет .. 60 метри се во прашање .. :) Па подоцна би пробал и со некоја антена како од линковите , но мислам дека е џабе ако рутерот не е доволно моќен , или можеби не ?

Дали би можел да добијам на домет и јачина на сигналот  ако направам домашна антена и ја заменам стандардната од тие рутери што имаат само една антена ? :)

На пример нешто вакво:



Или можеби ова е подобро решение ? :)


Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #179 on 11.01.2013, Friday, 16:19:41 (Edited 11.01.2013, Friday, 16:54:30) »
Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=34091
овој рутер се чини моќен, ама судејќи само по неговите антени. Не сум го видел во операција.
Е сега, овој рутер има можност за WDS (она што го вика ГигаВат рипитер), односно wireless distribution system. Со тоа на пример, доколку би имал два вакви рутера, едниот кај тебе, другиот кај него, доколку стига сигналот до куќата на комшијата, тогаш би можел тој да го користи како дистрибуција и да му ја покрива целата куќа.
Се прашувам, дали може на двата рутера едната антена да се замени со дирекционална, а другата да остане омни-дирекционална. Доколку е тоа случај, најверојатно проблемот ќе ти биде решен. :)