Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 117251 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
taa raboti od 100mhz  nagore do 3ghz
Z33MK

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Колеги денеска на школо учевме за радио предаватели и приемници најопштото, професорот ни рече да пбараме на радио проемник на АМ пордачје колку станици ке фатиме во текот на денот а колку навечер е сега би ве запрашал вас што има разлика помеѓу пренесување на сигнал со АМ модулација дење и ноќе?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не е до модулацијата толку колку што е до фрекфенцијата, преку ден ке фатиш едно радио на АМ а навечер повеке. Едино може да фатиш и други радиа преку ден од другата страна на границата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колеги денеска на школо учевме за радио предаватели и приемници најопштото, професорот ни рече да пбараме на радио проемник на АМ пордачје колку станици ке фатиме во текот на денот а колку навечер е сега би ве запрашал вас што има разлика помеѓу пренесување на сигнал со АМ модулација дење и ноќе?

AM модулацијата е широкопојасна емисија за која треба поголема снага на предавателот.Пропагациите ( ширењето на Средните бранови!) зависи од јоносферата и временските прилики(неприлики).Пропагациите преку ден се послаби ,особено во лето,а се подобруваат во вечерните часови кога сончевата активност е намалена .Тогаш се постигнуваат поголеми далечини во преносот.Слични услови важат и за КТ опсегот,само што таму се работи со други видови емисии кои по ширината и квалитет се различни од АМ модулацијата.Мислам на CW,RTTY,SSB,FM.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #124 on 02.05.2012, Wednesday, 20:41:13 (Edited 02.05.2012, Wednesday, 20:47:32) »
Ако може некој да ми каже за каков пренос на сигнал (ТV сигнал, Телефонски....)се користат некој од наведените амплитудни модулации
AM_1БО АМ модулација со еден бочен обсег
АМ_НБО АМ модулација со несиметрични бочни опсези
КАМ- Конвенционално амплитудно модулиран сигнал

Фала ви однапред  ;D  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јоване,за да ти одговорам треба барем 2-3 страни да ти напишам и пак не знам дали ке го погодам нивото за одговор.Ова што го бараш во книга е опишано ( разработено) на 30 -тина страници и ниту имам време да преведувам,да скенирам и да постирам. Како почна цела амплитудна модулација ке сакаш да ти ја прераскажеме. Верувај не знам дали има некој толку време да ти посвети,ако има нека се јави.Овие прашања ке ги најдеш во учебникот ,а за повеке објаснувања сигурно имаш некој стручен наставник кој зема плата за да ве учи.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
батка може не си сватил што сака да каже, сака да праша за што се користат, дали во телекомуникации, телевизија...

и извинете за офтопиков...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сватив Бојане,ама со една реченица тоа не се објаснува, а немам време јас барем, да пишувам долги статии.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако не се брза членот ќе му пишам јас (ако најдам учебникот по ТК) :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Devil ако можеш да најдеш учебник по ТК тоа би било премија зошто ние немаме уечник по ТК и тие што ги имаме пример по Екектронски склопови и уреди имаат многу грешки во нив има некој поченти грешти правено пр. неправилно палризиран транзсистор. Некој непотребни информации се пишувани, а некој основни работи ги нема.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за која година ти треба 3-та или 4-та ?
ова јас го учев во трета по телекомуникаци и во четврта по електронски склопови и уреди кога учевме за пренос на сигнали на брзинка го спомнавме ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #131 on 02.05.2012, Wednesday, 23:09:19 (Edited 02.05.2012, Wednesday, 23:12:47) »
Каде учиш и кој професор ти предава ТК? Ова што го бараш во средношколски учебник не сум го сретнал во опширна форма  ;D Исправете ме ако грешам

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
За 3 година ми е, учам во Охрид.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #133 on 03.05.2012, Thursday, 15:53:29 (Edited 03.05.2012, Thursday, 15:56:45) »
Ако може некој да ми каже за каков пренос на сигнал (ТV сигнал, Телефонски....)се користат некој од наведените амплитудни модулации
AM_1БО АМ модулација со еден бочен обсег
АМ_НБО АМ модулација со несиметрични бочни опсези
КАМ- Конвенционално амплитудно модулиран сигнал

Фала ви однапред  ;D  :)

АМ-1БО АМ се користи у радиотехника кај аматерските бандови, кај Citizen Band и сегде каде е потребно густо пакување на каналите (телефонија,итд)

АМ-НБО АМ се користи кај сите аналогни ТВ

КАМ се користи за сите краткобранови SW, среднобранови MW и долгобранови LW радио бродкастери

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па сега професоре објасни му подетално на учеников од Охрид,бидејки не верувам дека нешто му е појасно сега.