Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 112062 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа да не се некој малечки предаватели кој му се соработници на канал 77, па да работаат за ним, да не плаќа канал77 огромни пари за да покрива сам на државно ниво, си ги подели на помали предаватели кој ќе зрачат регионално, шо ќе му е некому в планина да има добар сигнал а таму да нема жив човек :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #16 on 11.01.2011, Tuesday, 13:49:28 (Edited 02.02.2011, Wednesday, 01:52:38) »
ова е пост од српски форум. Видете го подвлеченото и пишите ваше мислење (коментар)



Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t415802-0#2750465
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
toa sto bese porano se signali za podmornici tie rabotaat do 30 khz VLF very low frekfency
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и што има антени едни, да неможеш да го догледаш крајот на антената кај е, ама па затоа ниска фреквенција ке помине низ се ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
antrena se pravi so dva odvrtuvaci zabodeni vo zemja i od tamu se priklucuva na zvucniot vlez vo kompjuterot i ima programa za spektralen analizator moze da se slusa so nego lesno
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахаха што се немало...ај ако најдам таква програма ке го пробам тоа некој пат :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ima samo za windows toa se radioamateri na vlf
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а знаеш некој таков програм да ми кажеш да знам што да барам или треба да се помучам малце???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
znam ke otvoram tema
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MAKEDONIA ај стварно пиши какви штрафови или штрафцигери треба и која должина да се и колку cm да се закопани во земја, дали од едниот иде во плусот од звучната а од друтиот клинец иде во минусот или пак имаат некој балун ??? Стави и некоја добра програма за тоа... па да видиме чив разговор ке го прислушкуваме :D :D :D :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ова е нај малиот КБ предавател за радио дифузија, се наоѓа во Србија, немам информации колку kW е.
Ме чуди што ставиле толку сајли да го држат стубот кога истиот е толку мал што ке стои и без сајли

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е нај малиот КБ предавател за радио дифузија, се наоѓа во Србија, немам информации колку kW е.
Ме чуди што ставиле толку сајли да го држат стубот кога истиот е толку мал што ке стои и без сајли



Мислам дека конструкцијата на самата антена е таква, нешто има врска со земјата и примањето на радио брановите ;). Не сум експерт во антени (далеку од тоа ;D), но мислам дека сајлите се дел од дизајнот на антената ;). Имам видено вакви дизајни во еден предмет на fax што го полагав, ама беше дадено чисто како пример, искрено, не ми текнува баш зошто е ваква конструкцијата (мислам на теоријата зад ваквиот тип на конструкција), но знам дека не се ставени тие сајли за џабе, најверојатно се дел од самата конструкција на антената ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
toa e radio far predavatel za avioni
Z33MK

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
денес бев во куманово и имаше натпревар од народна техника ама на државно ниво, имаше едно детенце(5одд) направено радио и тоа само со германиумск диода, променлив кондензатор и дирекно на слушалки....премногу добро беше направено што стварно се заљубив во тоа и морам да го направам :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
слушалките тешко да ги најдеш...тие се високо омски слушалки...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)