Author Topic: Дали е добра оваа антена  (Read 3903 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали е добра оваа антена
« Opened on 02.12.2009, Wednesday, 01:17:59 »
Случајно ја најдов оваа слика, само знам дека е за ФМ а други информации немам па ме интересира дали овој затворен дипол го бива за ФМ предаватели и дали со ваква антена ке има малце повратна снага?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Дали е добра оваа антена
« Reply #1 on 02.12.2009, Wednesday, 01:36:30 »
Не е лоша таа антена ама е многу тешко да се наштима за да биде добра. Добра е скоро колку Ground plane антена а зафаќа помалку простор ама за разлика Ground Plane е многу лесна да се погоди да е добра бидејќи скоро и да не треба штимање за неа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дали е добра оваа антена
« Reply #2 on 02.12.2009, Wednesday, 13:45:35 »
ме чуди следново, кај затворените диполи фактички се прави спој меѓу плусот и минусот од предавателот, нели тоа е опасно за излесниот транзистор и може одма да прегори?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline vmakre

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
  • Gender: Male
Одг: Дали е добра оваа антена
« Reply #3 on 15.01.2010, Friday, 19:13:51 »
Бараш антена за FM опсег 88-108   или  за аматерски опсег од 144 ???
Транзисторот нема да прегори освен ако не ти е подесено ВФ ислезното коло
на резонанца со антенскиот систем.За тоа постојат кола за подесување на
импедансата на антените и доведување на системот во резонанца.
Тогаш транзисторот најмалку ќе се загрева , зошто целата енергија
ќе зрачи од антената.Ако не е подесено енергијата се враќа назад во транзисторот
се ствараат паразитни осцилации кои се враќаат назад во ВФ калемот и  го загреваат
транзисторот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дали е добра оваа антена
« Reply #4 on 15.01.2010, Friday, 21:25:08 (Edited 15.01.2010, Friday, 22:54:28) »
 Антената ми е за 88-108.
Што викаш за штеловање на предавателот или појачалото на ваков начин?



Кај ке свети највеке сијаличката тоа значи дека е најдобро наштеловано?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Дали е добра оваа антена
« Reply #5 on 15.01.2010, Friday, 22:05:22 »
Полн си со идеи DX-er, се само да добиеш уште некој ват плус :D Не знам дали ќе можеш да подесуваш но идејата ветува. Само да те информирам дека ќе има два проблема. Првиот е што кога ќе ја доближиш приемната антена во близина автоматски ја менуваш импедансата (штелувањето) на предајната антена, што би значело дека треба да бидеш подалеку. Вториот проблем произлегува од првиот: за да може да светне сијаличка на подалеку (пола метар) ти треба 100W минимум :) Може да пробаш да направиш осцилаторно коло на излезот од приемната антена и да го наместиш да е на резонанција но сепак под 25W нема да светне ништо. Хммм... Пробај со LED диода може ќе свети и на подалеку?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дали е добра оваа антена
« Reply #6 on 15.01.2010, Friday, 22:37:19 (Edited 15.01.2010, Friday, 22:54:42) »
со лед диода во комбинација со еден кондензатор, диода и отпорник свети на 1m па дали далечина од 1m е добра за мерење?
Иначе склопот е како тие W метри што ги имаш закачено но наместо стрелка користам LED
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Дали е добра оваа антена
« Reply #7 on 16.01.2010, Saturday, 02:22:53 »
Може така да штелуваш снага ок, (за најјак излез) но за да видиш дали на таа снага има премногу хармоници ти треба сепак спектрален анализатор или ако немаш да шеташ со радио приемник горе-долу по фрекфенцијата да видиш каде и дали сметаш (се слушаш дупло).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.