Author Topic: Саат/Датум/Температура, се во едно  (Read 8262 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
3 мислења над твоето јас имам нешто напишано, дај малце прелистувајте ги темиве :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
да во симулатор или во реалнос го има направеноо !!!!!!!!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
шемата од 1-то мислење во темава
јас ја имам направено практично (физички) и работи, само немав сензор и незнам како оди температурата, времето си го покажува точно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
ок ти благодарам и јас ќе пробама да ја направам
со 16ф84
  поздрав и фаала

Offline gringo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Дечки а како покажува кога е минос температурата, сакам да ја правам ама ми треба и минус и плус да показува. фала поздрав

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Можам да кажам слободно дека шемава е исправна и нема потреба некој да се сомнева во истата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Саат/Датум/Температура, се во едно
« Reply #36 on 19.02.2012, Sunday, 18:11:21 (Edited 19.02.2012, Sunday, 19:19:22) »
да
да
проверено и направено со малце
размислување
работи на 12 волти


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Vlatzki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Дали ако се исклучи саатов од напојување, и при повторно вклучување ќе треба повторно да се мести часот и датумот ? :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мислам дека да, ама ти можеш да додадеш склоп кој ќе го напојува микроконтролерот со потребниот напон од батерија, а останатиот дел од колото ќе го исклучи, со тоа би се штедела батеријата и нема да има потреба да секогаш кога снема струја да се мести се наново :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
А ова постираната слика со големи 7 сегментни дисплеи ја има изработено некој? Ако има некој шема од голем 7 сегментен нека ја постави..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
сликата е од човекот што ја изработил (од членот gochcommk), нема шема, едноставно поврзи лед диоди во форма на 7 сегментен дисплеј, додади транзистори за контрола на сегментите, другото е исто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Ќе пробам па ќе видиме...  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Друго добро нешто, може да поставите 2 сензори, и да мерите температура на две локации. Само ке треба да направите прост автоматски преклопник кој ке ги "менува" сензорите на определено време.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
здраво
да часовникот има батерија кој го напојува само интегралецот и не се губи времето.
а дисплите се правени од по 3 лед диоди може и повеке по избор и се напојуваат на 12 волти.
кој сака да го прави нека пише !