Author Topic: Саат/Датум/Температура, се во едно  (Read 8263 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Истиот проект прави го со какви сакаш дисплеи  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Саат/Датум/Температура, се во едно
« Reply #16 on 05.02.2011, Saturday, 16:58:38 (Edited 05.02.2011, Saturday, 17:14:47) »
тој мојот за натпревар што ќе го правам ќе биде со ЛЕД дисплеи.само да пројде натпреварот ќе поставам шеми и хекс.Ако не ти е за брзање.Да докажам дека мојот саат ќе има 10цм ЛЕД дисплеи :o :D
380 денари беа од Логинг.Само немам за секунди да прикажам уште два дисплеја,затоа ќе ставам ЛЕД диоди 10мм.Инаку добро ќе си работи нема да влечат,само што треба да поставам голем ладилник на напонскиот стабилизатор.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
или пак да се стават транзисторчиња и погоеми дисплеи и таман :Dхаха

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не ти требаат,само ти кажав постави поголем ладилник на напонскиот стабилизатор.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ок има време за овој проект, така да ке експериментираме малце хх ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
денес ги завршив плочките за тој саатот што ќе го правам за на натпревар.Утре па
со професорот ќе го поврзуваме и ќе видиме дали ќе работи,ќе има големи ЛЕД дисплеи(10цм :o ) РТЦ,дигитален сензор и се разбира PIC ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Саат/Датум/Температура, се во едно
« Reply #21 on 18.11.2011, Friday, 18:30:09 (Edited 12.04.2013, Friday, 17:12:01) »
Сакам да го направам проектов (атачмент) саат, датум и температура но нешто не "штима". Проблемот е кога ке ја тестирам шемата во Протеус не сака едниот тастер да се стисне, поточно тастерот кој е најдесно, значи неможе да се наштима саатот и датумот. Друг проблем е, кога ке покаже датум само првите 2 дисплеи покажуваат бројки а другите FE
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дај презакачи го атачментот ама на латиница името, или на некој друг јазик пошто вака ми дава PHP да симнам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еве го
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ок провери ја шемата има проблеми, односно не се исти со таа на сликата
копчето не ти работи пошто е пикнато во отпорникот и кога пробваш да прицниш на него, ти фактички го прицкаш отпорникот, тргни го понастрана малку
види тука треба да има на 12 пин на 8 и 9 пин од микроконтролерот копчиња
среди ја малку :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
епа чим е таква шемата на протеус, тек ако фатам да ја правам 99% нема да работи во пракса.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали е истата со тоа во првото видео, таа во првото видео ја имам изработено и работеше супер :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дали е истата со тоа во првото видео, таа во првото видео ја имам изработено и работеше супер :)
епа ако го чуваш фирвмерот од таа шема што ја имаш правено, стави го на форум да пробам со него на симулаторот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа се тоа е од таа страната таму во 1 мислење тука што се наоѓа, од таму се симнав тогаш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
здравооо

да прашам има некој направено часовникот со дата и температура
дали функционира

да го правам

поздрав и фала !!!