Author Topic: ISDN и ADSL интернет мрежи  (Read 3203 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #15 on 28.11.2010, Sunday, 15:12:19 »
добро,но на новиот ПЦ имам таква картица!Но на стариот имам два џека,личат како за телефонските конектори!RJ11 такви! на едниот пишува модем на другиот телефон!Сега каде!?
Moдем ;D!
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #16 on 28.11.2010, Sunday, 15:13:24 »
а тој за телефон,за што е??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #17 on 28.11.2010, Sunday, 15:17:50 »
добро,но на новиот ПЦ имам таква картица!Но на стариот имам два џека,личат како за телефонските конектори!RJ11 такви! на едниот пишува модем на другиот телефон!Сега каде!?

Тие се конектори за dial-up модем, ако е onboard, направи и disable на картицата во BIOS-от, во денешно веме е непотребен dial-up модем. Ако е поврзана преку PCI слот, само извади ја. Ако е поврзана преку некој посебен слот (нестандарден), треба да ја извадиш картицата и во самиот BIOS да направиш disable на onboard dial-up modem опцијата (нешто како onboard картици се тие, само што дел од електрониката е на посебна плочка, а контролерот е најчесто на самата матична плоча).

Потоа ќе си купиш Fast Ethernet LAN картица (најчести се Gembird-овите, имаат Realtek контролери на нив, околу 300 денари се) и за да не се зезаш многу, ќе ја врзеш Gigabit Ethernet LAN картицата од новиот PC (најчесто се onboard на новите PC-иња) со Fast Ethernet картицата на стариот PC со стандарден (не Crossover) Ethernet кабел. Другата картица на новиот PC ќе ја искористиш за поврзување на новиот PC со модемот. Единствен проблем со оваа конфигурација е тоа што за да може да има net стариот PC, мора цело време да биде пуштен новиот PC :S, тоа е тоа, без рутер таа е единствената комбинација која ти останува на располагање :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #18 on 28.11.2010, Sunday, 15:19:37 »
па добро без кабли имам УСБварлес и тоа ќе го искористам!само рутер да земам!А цена за рутер колку е?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #19 on 28.11.2010, Sunday, 15:24:16 (Edited 28.11.2010, Sunday, 15:29:07) »
Околy 1000денари  :) ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #20 on 28.11.2010, Sunday, 15:26:40 »
Паднаа цените, на SOHO рутерчињата цената им е околу 800 денари сега, може и поевтино да го најдеш на старо, мсилам на тие што не се wireless (жичаните ;D), на wireless рутерчињата, да, цената им е околу 1000 денари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #21 on 28.11.2010, Sunday, 19:30:16 »
јас имам ама не ми работи скенерот ми даде влечка компјутерот така да не можам да ти скенирам :(
Колега до каде си со компјутерот( го поправи) ? Бидејќи ми треба за оваа недела  :) Па те замолувам ако можеш скенирај го  ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #22 on 08.12.2010, Wednesday, 14:18:57 »
Колеги најдов материјал само уште ова ако може некој да ми го објасни ова што значи ај ве молам  :-\
Code: [Select]
http://surispace.files.wordpress.com/2007/10/internode-adsl2-distance1.jpg

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #23 on 08.12.2010, Wednesday, 14:31:25 »
Вертикално ти се брзините а хоризонтално е далечината одноисно должината на каболот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #24 on 08.12.2010, Wednesday, 14:36:39 »
Благодарам колега  ;) Може уште некој збор  :D ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #25 on 08.12.2010, Wednesday, 15:56:36 »
Благодарам колега  ;) Може уште некој збор  :D ?

Па во принцип, тоа е тоа, само што станува збор за различни типови на стандарди, тоа е разликата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: ISDN и ADSL интернет мрежи
« Reply #26 on 08.12.2010, Wednesday, 16:02:17 »
Благодарам на сите  :) реп +