Author Topic: Наједноставен воки-токи за 27 Мхз  (Read 793 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Наједноставен воки-токи за 27 Мхз
« Opened on 21.11.2010, Sunday, 19:35:36 (Edited 22.11.2010, Monday, 00:54:42) »
Со осмоодделенциве во КМТ денес разгледувавме една шема на едноставен воки-токи.Работи на 27 Мхз,има 4 х ВС 547 Преклопник 4 контакти во 2 положби (едно од проблематичмите точки кое го решивме со вадење од стар транзисторски приемник),еден кварц 27 Мхз.Трансформаторот е излезен,комплет со звучник изваден од транзисторскиот приемник.Телото за мотање на калемот е 8 мм со феритно јадро,а антенскиот калем е воздушен со 10 намотки со дијаметар 5 мм .Жицата за сите калеми е 0,3 мм лак.Антената отприлика ке биде околу 1м,а се определува со мал експеримент.Следна задача е печатената плочка..


Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ја знам шемата и клучно е да се направи калемот добро и правилно за да работи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам добри тела за нив,едното уредче е веке при крај,за викенд ке го подесуваме..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам добри тела за нив,едното уредче е веке при крај,за викенд ке го подесуваме..
ги имаш направено токивокиве?
ако ги имаш направено пиши колку домет имат
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не очекувам повеке од 100-200 метри.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Денес ги пробавме,онака на маса и ги подесивме.Мерено едниот беше 70мВати,а другиот нешто послаб (околу 50 мВати).веројатно транзисторите не се еднакви. Дометот е тука некаде ,можеби 200 метри со 1м антена вертикален телескоп(од кола!).Еве и еден едноставен воки токи со ЛМ386 кој ке биде наредна тема!Можно е да направиме еден мих.од двете шеми.Осцилаторот да биде со кварц,а модулаторот/излезот да биде со ЛМ386.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
супер, ако сакаш стави слики
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сега за сега се е куп жици ,ама гледам има желба во кутија да оди се! Сега се засилија да прават комбинација со ЛМ 386 и кондензатоско микрофонче,па ке видиме што ке испадне.Ке има слики сигурно.