Author Topic: Ултразвучен генератор за медицина, дали некој има шема или упатство за употреба  (Read 807 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
imam vakov ultrazvucen predavatel /generator za lecenje dali nekoj znae poveke ili kade da se obratam
praven e od EI Nis nekade 1970++?
na maksimum dava slabi meurcinja mozebi kristalot e defekt
Z33MK

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Се работи за Рајфови фрекфенции, побарај на нет тоа беше популарно во 70тите :) Како точно се пишува Рајф (доктор Рајф, кој ги измисли овие работи) на англиски (германски) не знам :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Не се Рајфови фреквенции, BorceBT! Добро е што нема медицинари на форумов, жив ќе те одерат! Рајф (Rife) бил обичен измамник кој ветувал потполно излекување на рак и на сите можни други болести со неговите „магични“ фреквенции.
На сликата е стандарден медицински апарат за дијатермија. Пред неколку години во Заводот за рехабилитација мене ми правеа терапија на зглобот со истиов овој апарат. Совет за MAKEDONIA: не ни помислувај да го употребуваш овој апарат на луѓе! Со вакви апарати (ако се исправни) смеат да ракуваат само обучени медицински лица. Најдобро е да го поклониш апаратов во некоја медицинска установа.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А за што е чудово?Добро знам дека е нешто за лекување ;D...нешто у стилот на TENS е? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Prvo site se pravat strucni,aparatot ima edna 807 cevka vklucena kako oscilaror mislam  na 200khz .na sekundarot se priklucuva piezo membrana sto elektricnite oscilacii gi pravi vo mehanicki treperanja,toa e ultrazvuk,diatermija e so dve elektrodi ,ultrazvukot ima samo piezo membrana. koga se kapne voda na pizoto koga e vkluceno pravi meurcinja.
Z33MK

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Најдобро е да се прашаат најстручните, т.е. медицинарите, на пример овде -
Code: [Select]
http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/diathermy : The therapeutic generation of local heat in body tissues by high-frequency electromagnetic radiation, electric currents, or ultrasonic waves.
Зборот дијатермија не значи дека задолжително мора да има две електроди.
Без лутење MACEDONIA, само сакав да кажам дека професионални медицински апарати смеат да употребуваат само обучени медицински лица, така што воопшто не ти е потребно упатство за употреба за овој апарат. Ама, шемата би била интересна да се анализира, ако се најде некаде.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
prvo toj aparat e za licna moja upotreba, i vtoro uparstvoto e na slikata kolku minuti za koja bolest da se koristi
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Македонија,со оглед на нашите години ,си приметил ли да не зрачиш во темница по некој третман со апаратот?!  ;) Јас лично не верувам во тоа,ама другар ми не се одвојува од масажерот со 3 пипци,кој го плати 100ЕУ во Германија и не може без него(?!?!?!?),иначе  му се кочел вратот?!  :( :D ;)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Мислам дека бев јасен, ама еве повторно:
Најискрено, со најдобра намера, АПЕЛИРАМ вакви медицински апарати да не се користат од страна на лица кои не се лекари! Иако апаратот е твој и иако на апаратот има потсетник со минутажи за разни болести, те молам, за твое добро MAKEDONIA, да не го користиш сам на себе, а особено не на други луѓе. Ако баш мораш да го користиш, викни лекар - специјалист да ја одреди дијагнозата и да ти ја направи терапијата, ако е потребно. Немој сам!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
jas  ja polnam aurata so teslini strui sto gi koristi i medicinata
za vf struja vazi pravilo gi ispolnuva najstrogite zakoni na medicina ne pravi steta ,tuka se misli na teslini strui
Z33MK

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Се предавам! Јас предупредив со најдобра намера, ама ако некој сака сам да си биде свој лекар (со сите последици), тогаш нека му биде. Само да не порасне егото и некој да помисли дека може да „лечи“ и други луѓе. Медицинскиот факултет не е измислен за џабе. За докторите и за народните медицинари - билкари е измислен зборот лекари, а за останатите кои мислат дека се лекари е измислен друг збор - надрилекари. Зборот „аура“ не го користат лекарите, туку само надрилекарите.
Туку, форумов е за електроника, да се вратиме ние на тие теми? Шемата за овој апарат не би требало да биде премногу комплицирана и би можела да се симне од плочката. Вероватно содржи неколку различни видови модулација на основниот ултразвучен сигнал, па би требало да има доплнителни генератори на сигнал за модулација - триаголен или правоаголен, со поголема временска константа.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
napisav singel oscilator so lampa 807 i vo sekundar ultrazvucna membrana, aurata se koristi  vo alternativnata medicina a osven medicina postoi i kozmetika .
Z33MK