Author Topic: Производи купени на бувљакот :D  (Read 66080 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
порано ги фрлав преку ограда и после ги земав....ама сега има едни огради 4 метра се :D

во новиов ко шо е сега отпад се токмам 5-6 месеци и не сум ојден :P

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
хахахаха  ;D ;D ;D е како бе ги фрлаше преку ограда, зарем не ти зборуваат нешто овие сопственициве  затоа што ги фрлаш ??  ;D ;D мојата тактика е стави ги во џеб и прави се на тошо, и штом не те гледа, да те нема од таму, после еден месец пак отидеш  ;D ;D али сега многу ретко одам по отпадите
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
работата е дур не гледет, мали трафоа...сега високо е неможам да дофрлам. Сега и строго е, не ни сум ојден да видам шо е-како е :P

незнам кај да најдам 1KW торус xD

да налетам на слободен ден...со чекан ќе одам, степ моторчиња од некоја копирка ако најдам и успут некое трафо :3

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #168 on 17.08.2013, Saturday, 00:14:18 (Edited 17.08.2013, Saturday, 00:18:48) »
јас баш пред некој ден снабдив еден степ мотор од печатач без пари ми го даде еден другар, за што би можел да се употреби  ??? ;D јас си велам да правам една ветерница.. :) :)пред една година се случи и најлошата работа, по отпадите кај нас поставиа камери, ама за срека уште можеш по нешто да си земеш  ;D ;D али од друга страна пак, за едно пиво се можеш да искраш, дел во џеповите дел во рацете и да те нема  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Јас ако фатам да сликувам, меморија во телефон ке немам :D ке земам во слободно време ке сликам све, имам дадено околу 10 000денари до сеа таму, а тоа што го имам земено да го купиш ново би коштало више од 1000евра, си правев бизнис со компјутерите имам продадено више од 20компјутери по 1000 2000денари  ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Пушти некоја фотка да видиме што имаш земено нешто поинтересно  ;D ;D малце да се понервираме зошто го немаме  ;D ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #171 on 19.08.2013, Monday, 14:20:51 (Edited 19.08.2013, Monday, 17:09:40) »


:)

Три од многуте компјутери кој ги купував со некој мал дефект ги поправав и ги продавав



Ова е принтер/скенер епсон, немаше бои работеше ептен добро за тие пари 300денари, подоцна го заменив за еден компјутер добар компјутер, сеа од него ке правам ВебХостинг.



Еве едно видео што цимерот прави на еден расипан компјутер :D

Opa Gangam style (parody)

Ке сликам уште работи што ги имам земено, имам земено трафовци, 1изгорено го винклав добро работи 220 на 110 ама многу брмчи, друготожицата за влез му е скината треба да го растурам да ја извадам. Имам земено и мотор од инвалидска количка со редуктор, сакав да го користам за картингот што го правам ама не тера, ако може некој машина од томос да ми најде и цена да ми каже.  ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ако сакаш трафото да не ти брмчи, стави го во лак т.е. потопи го и остави го да се исуши  ;) ;D. инаку јас имам дома една машина од пух, едно време викав да ја правам, ама некако скапо ке ме фати па се откажав, и така ми стои дома  ;D ;D патем, стави уште некоја фотка  ;D ;D ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
работи уште пазаров? планирам да одам во петок не сум бил 3месеци.

Trolko

  • Guest
Две пиштолчиња за пластика - 50 денари
Thinkpad T20 со неколку скршеници и му фалат копчињата од тастатурата, но другото е сѐ исправно - 100 денари
2 dock станици за постара верзија на тинкпади - по 200 денари.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
таман си купи пиштолчиња за да си го поправиш thinkpad-от хаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Работи уште ?

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
bicikle работи. Инаку купив лаптоп за 600денари  :D 500лаптоп и 100полнач на друга тезга. IBM THINKPAD T20 името на лаптопот. работи екстра за тие пари, кога дојдов во село одма ми понуидија 5000денари, не го дадов. ке прам робот од него понатаму...има паралелен порт излез

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Работи уште ?

Работи, сега се долж главната улица што оди од Кале нагоре накај америчка амбасада. Не знам до кога ќе бидат таму, сега во петокот полицијата ги бркаше тие првите тезги од доле, исто и во вторникот.
Ако доаѓаш со кола, обавезно паркирај подалеку пошто пајакот собира од улицата нон-стоп.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ја ке прашам истото прашање од bicikle...работи уште пазарчето или слабо???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)