Author Topic: Производи купени на бувљакот :D  (Read 66140 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Денеска за 500-че сќарив лаптоп P2 или Р3 незнам точно,но исправен :D.Лаптопот е COMPAQ Notebook 100 ;D
Code: [Select]
http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/10524_ca/10524_ca.PDF
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Aко има LPT/RS232 порти вреди да се ценкаме,оти ми треба еден таков.Ако си спремен за наддавање,да се најдеме некаде на средина.. ;) :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aко има LPT/RS232 порти вреди да се ценкаме,оти ми треба еден таков.Ако си спремен за наддавање,да се најдеме некаде на средина.. ;) :D
Има све тоа,ама ќе го чувам :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако се премислиш ,тука сум! ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ако се премислиш ,тука сум! ;D ;D
Oк,ако се премислам ќе ти пишам.А иначе колку би дал за лаптопов?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цената е твоја работа,ти треба да ја кажеш ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #156 on 13.07.2012, Friday, 19:43:10 (Edited 13.07.2012, Friday, 19:44:54) »
Денес на бувљак начекав радио на лампи, модел RR555, како на сликата, за 300ден., го земав заради мрежното и излезното трафо ама излезе дека е исправно, освен што му беше изваден звучникот. Пред да го пуштам му го сменив главниот филтерски електролит 50+50uF и уште еден друг од 100uF и проработе без грешка. Сега ми е жал да го растурам и најверојатно ќе го користам како док за смарфон или МП3 плеер :)



Еве му ги џигерите, неколку саати си играв со него и си пуштав музика преку PC ;).



Освен него, начекав и два ретро дигитрони, ганц нови со кожни футроли итн., ги земав за 50ден. пошто имаат ептен добри old-school VFD дисплеи, ама и тие ми е жал да ги растурам пошто се исправни. Исто начекав и еден самоделски петпојасен еквилајзер, го земав заради кутијата и капачињата за потенциометри за смешни пари ;).

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Опааааа... денеска имал некој жетва ;D. Ајде, со среќа се да си користиш ;). Особен мерак имам на лампашкото радио ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Браво! За некој не е петок 13ти ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Знам дека имаше некоја дискусија на тема моделарство, еве што имаше на бувљак пред некоја недела (пред да се растури), сега дури ми текна за сликава... 8)

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
па ништо чудно, ;D тоа се макети, не се оние радио контролираните. ;D;D срека што вие го имате бувљакот, у источна македонија само отпади има  :( :(
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На отпади, дури и подобри работи може да се најдат за уште помалку пари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
точни дека може ама, ако во цела општина има само 3 отпади, каде што само еден е подобро среден не верувам дека ке најдеш нешто ;) овде само гледаат како да дојдат до бакар, и кога ке прашаш пример каде има трансформатори, или ти вели што е тоа трансформатор, или пак ке ти рече провери по ѓубрето  :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и мене истото ми го викале ;). „Провери во купон, можеби ќе најдеш нешто“. Ништо, си носиш едни ракавици, градежни, и се фаќаш за ѓубрето ;). Тоа е тоа ;). Ама затоа, што и да најдеш, на крај, за ситна пара ќе го земеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
па тоа ми е стандардна процедура на мене,  ;D си бараш сам, ама што ке најдеш кога се е веке расипано, во потрага по бакар. али зависи како ке се погодиш со сопственикот на отпадот, за помали работи ситници, немора ни да плакаш  ;D ;D т.е. го ставаш во џеб и се правиш на тошо, така имам земано еден куп работи за коишто знам дека не вредат 50 денари или повеке, па затоа си ги земаш.  ;D ;D имам излвчено еден куп лампи и 2н3055 нишки транзистори. али сега откако почнаа да има одат инспекции не можеш да најдеш се и сешто  :D
Kure je kupio novog BMW-a