Author Topic: Производи купени на бувљакот :D  (Read 66176 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
што е тоа бувљак? Отпад ли?
Hams do it! With Frequency

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не, тоа е пазар за стари работи, кои некои луѓе ги фрлаат, а други ги земаат од контејнер и после ни ги продаваат за мали пари ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
бувљак е пазар за стари работи, лоциран во Скопје под калето. Значи тамо може да се најдат претежно стари работи, од техника, компјутери и компјутерски компоненти, мобилни телефони и галантерија :D има дури и облека, па и храна. Секако има и по нешто ново, некои алати за работа, има и војнички чизми, шаторски крила,  двогледи и сл. Цените се релативно евтини а некогаш и скапи. Секогаш и секогаш мораш да се ценкаш, за да добиеш за пониска цена. Па доколку некој вторник или петок си во Скопје може да поминеш и да видиш, може нешто ке ти се допадне и ке купиш. 73 ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
баш интересно е тоа. Имам видено такви продавници во швајцарија, а никогаш не ни помиаслив дека има и тоа тука. шо велите „бувљак„ :) некој ден треба да одам и јас таму, секогаш се наоѓа нешто интересно
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бувљакот постои одамна, порано беше лоциран на Бит Пазар, ама нешто изградија на тој дел од пазарот, и потоа се премести на Кале. Стана популарен откако се затвори авто пазарот во Скопје, па сите што продаваа на авто пазарот, се преселија на Кале, инаку бувљакот беше прилично непознат за широката популација, преслебата на авто пазарот го направи популарен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еее, златни времиња беа дури не беше познат, купувавме работи за 5-10ден., откако почнаа повеќе луѓе да доаѓаат цените скокнаа десеткратно... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Не, тоа е пазар за стари работи, кои некои луѓе ги фрлаат, а други ги земаат од контејнер и после ни ги продаваат за мали пари ;)

Хмммм па не се само од контињер собирани него има и доста крадени работи и работи кој не им требаат дома па ги шиткаат за беспари шо се вика..  ;D ;D

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
220v ги зема а ми требаа ама немав кеш, тој со ладилниците ги видов ултра претерал има и работи кои не ги изложуваат треба кај нив дома да одиш јас им земам број или со него дома кога ќе му заврши радно време

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
еј дечки... од Бт сум јас... ме интересира кај се наогра тој бувљакот.. ( ако можи една слика од google maps)
Let's make things better.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Појди ти до кале и прашај каде е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еј дечки... од Бт сум јас... ме интересира кај се наогра тој бувљакот.. ( ако можи една слика од google maps)

Прочитај ја темава, мислам дека некој претходно имаше ставено слики од google maps ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Вчера на пазарот имаше многу работи, торба пари немаше да ми стаса.
4 греца, еден 60А, другите 3 по 85 ампери за 150 денари, цигото ми даде и кесенце со нови кондензатори, отпорници и имаше доста диоди 1н4007, демек гратис зашто грецовите сум ги купил сите ;D
Амперметар до 100микроампера за 30 денари
бургии за хилта по 30 денари
бургии за железо 22мм за 100 денари и 26мм за 150 денари
цени багатела, само едни манометри за цо2 не успеав да исценкам за поефтино, дедото им бараше 1000, нови се 2500 ???



Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #117 on 28.03.2012, Wednesday, 13:51:32 (Edited 28.03.2012, Wednesday, 22:09:35) »
кој е за во петок за на бувљак друштво да ми прави?

Браво доста добри ствари си купил,чудно немам видено вакви работи многу одамна...

Споено мислење: 28.03.2012, Wednesday, 22:09:35
никој?  ;D

Offline milkovski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
На бувљакот кај Кале си купив матична Saphire за 100 ден.. на изглед гланц нова, нема оштетувања , ја поврзав на напојување - и светеше само една диода.. затоа што  немам процесор за неа (AMD x2 Socket 939) [ако има некој за продажба > прати порака]
исто така купив и хард диск од кој што само брушлес моторот го искористив  ???
--
На бувљакот во Куманово пак за 30 ден купив нов HDMI кабел кој на ново е 300 ден?
+ усб кабли, 50метри кабел со две жици, напајање од DVD за 100ден..

Но во последно време за што и да ги прашаш ти кажуваат 500 ден.. ништо повеќе ни помалку  >:(

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Би сакал да го видам тој бувљак во Куманово, иако гледам никој нејќе од колегиве од Скопје на нашиов да ми прави друштво а не па на тој во Куманово  ;D