Author Topic: Производи купени на бувљакот :D  (Read 66151 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Кој може ако сака нека објасни каде е тоа бувљакот слика од гугл мапа нека стави нешто. Од прилеп сум ако идам некогаш да поминам да видам што има  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Побарај низ темава, или низ темата за Отпади, мислам дека некој имаше ставено screen shot-ови од Google Maps од локацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Денеска бев на бувљак и еве што земав за 280ден: ;D
-Тие двата големи вентилатори за 120ден,на 220 работат,дуваат у пм
-Таксиметар за 30ден,+ и атмел во него AT89C52
-Тој малиот вентилатор за 20ден
-Батеријата е од лаптоп 12V 3500mA за 50ден
-SMPS за 30ден,12V 4200mA
-Малата кутија,10ден
-И крокодилките за 20ден,10 е едно

Од деловиве исправни се кулерите и оваа батеријава(ваљда)













If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ауууууу, чувај го овој вентиалторов, Југословенски е, би требало да биде „мазга“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
таксиметарот ти се исплати највеке :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
таксиметарот ти се исплати највеке :)

Па поради LED дисплеите ;D. За ATMEL-от, и така и така.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
таксиметарот ти се исплати највеке :)

Па поради LED дисплеите ;D. За ATMEL-от, и така и така.
Затоа и го земав :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Браво Малецко, добри работи си земал..
Али вентилаторите се најјаки .. кулери на 220 волти  :) :) чиста работа
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Јас одам редовно на пазарчето и имам купено еден мал милион работи,некои од поголемите са ТВ во боја 55см џам слика  за 350ден,напојувања од пц,ТР со моќности од 50-60w за 30ден,видео рекордери за по 100ден,релиња за по 5ден и многу други работи...
Пред една две години беше многу поефтино сега кога дојдоа и нашиве а особено (нашиве пензионери држат цена и не попуштаат)и сега и циганите са многу нафурани и имаат несто повисока цена,но ја секогаш и кажувам цена 5пати помала од нивната и така они малку се бунат ама ја малку и подигна они спуштата многу повеќе и така секогаш си праа добра цена.
ЕДНАШ ЗА ТР 300w,230/ 2X18V,ГЛАНЦ НОВО НЕЗНАМ ОД КАЈ СА ГО НАШЛИ,ОД 800ДЕН МИ ГО НАМАЛИ ЗА 150ДЕН ЈАС МУ ДАВАВ 100ДЕН,НЕСЕ ПАЗАРИВМЕ ЈАС ПРЕМИСЛИВ СЕ ВРАТИВ ЗА 2МИН И ВЕЌЕ ГО НЕМАШЕ И МНОГУ СЕ ИЗНЕРВИРАВ ШТО БЕВ ТОЛКУ ПИШМАН ЗА 50ДЕН

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас сега кога бев,најдов едни 4 огромни ладилници со некој тријаци/тиристори на нив.Некои за 200-300А во огромно куќиште,како штраф ;D.И го прашувам колку ти е еден ладилник,ми вика,а тие се по 4000еден,заради тоа диодата хах ;D.Тууу викам многу бре,кој ќе ти ги купи,ми вика ќе ги продадам јас ќе ги продадам ;D.Друго најдов и едно лампашко радио за 300ден,тој викаше дека е исправно ама пак,не личеше баш,како тепано беше...Сега криво ми е за ова радиово требаше да го земам...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Абе вие арно си имате од кај да купите,ви завидувам ;D ,нас во Бт само отпадии ни останаа  :D .

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас сега кога бев,најдов едни 4 огромни ладилници со некој тријаци/тиристори на нив.Некои за 200-300А во огромно куќиште,како штраф ;D.И го прашувам колку ти е еден ладилник,ми вика,а тие се по 4000еден,заради тоа диодата хах ;D.Тууу викам многу бре,кој ќе ти ги купи,ми вика ќе ги продадам јас ќе ги продадам ;D.Друго најдов и едно лампашко радио за 300ден,тој викаше дека е исправно ама пак,не личеше баш,како тепано беше...Сега криво ми е за ова радиово требаше да го земам...
за ценкање, највеке го бива ShAdOw, појачало од 3000 денари го купи за 700-800 ден. 2х500W
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Абе вие арно си имате од кај да купите,ви завидувам ;D ,нас во Бт само отпадии ни останаа  :D .
а чекај онај в пазар долу пазарот на втора рака не работи повеќе ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON

за ценкање, највеке го бива ShAdOw, појачало од 3000 денари го купи за 700-800 ден. 2х500W

јас за 100 денари купив гас маска и филтер (нов) за нејзе...а човекот за 500 денари ја продаваше само гас маската :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе вие арно си имате од кај да купите,ви завидувам ;D ,нас во Бт само отпадии ни останаа  :D .

Ехеееееее, баш по отпади има најдобри работи... и тоа најчесто за екстра цена ;), многу поевтино одколку да се отиде на Бувљакот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."