Author Topic: Производи купени на бувљакот :D  (Read 43902 times)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3918
 • Gender: Male
Арачиново какви броила имат? За другарче прашува.
Нели имаше некој пост за комуникација со броила.

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 668
 • Gender: Male
Таму нема броила. :D


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12723
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Таму не смеат да стават броила ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 668
 • Gender: Male
Тоа е друга држава, немат ингеренции таму.


Offline milika

 • Нов член
 • *
 • Posts: 24
Прекрасен форум. Ви посакувам повеќе активни членови. Прв пост па да се насмееме во духот на муабетот. Пријатна вечер на сите членови.


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12723
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Добредојде и имај пријатен престој на форумов :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 970
 • Gender: Male
Овие ми се од пред 2 недели кога бев на бувљакот..

...

Изгледа се работи за адаптери за етернет преку електрична инсталација.
Ги даваше 100 денари, ја тргнав да си одам, ми вика ај за 50 двата земи ги ... :) :)
На прва работат кога ги уклучив во струја ама не сум ги пробал уште со мрежа... ќе ги пробам накнадно па ќе пишам..

Едно време се мислеше дека оваа работа ќе фати замав (пренос на податоди преку AC мрежа), но никогаш не се случи тоа... пред се бидејќи не можеш да планираш колку трафо станици ќе има измеѓу една и друга локација, така да, брзината секогаш ќе варира врз база на тоа... абе, кратко и јасно, ако ти сам не си ја планираш мрежата, не може да си сигурен дека ќе работи како што треба, тоа е тоа, кратко и јасно :-\.

Како идеја е добро, но во реалност... многу тешко изводливо.

Предност може да биде во случаи на исти маала, исти или соседни згради. Тогаш да, има шанси да бидат прилично брзи ;).

Ај, ако ги пробаш, пробај префрлувај фајлови од едно место на друго, баш ме интересира колкава брзина ќе развие ;). Не верувам дека ќе биде повеќе од 1Mbit/s, но никогаш не се знае :).

ПС не ги прикажува сликите незнам зошто..

Линковите до сликите не беа директни. Само директни линкови до слики се прикажуваат со image tag-от ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=12651.0
За далеку (помеѓу згради или низ маало) нема шанси..  сигурно ќе има губитоци...
јас планирам да ги користам за низ станот.. пошто имам телевизор што нема wifi а има ЛАН приклучок па да не тегнам кабли ..

А и чисто онака ме интересираше делот како ја изолира електричната мрежа од сигналот..
Памтам во „Емитер„ имаше еден напис за нешто налик на телефон да зборуваш преку инсталацијата.. ама таму користеа феритни лонци за да се вметне сигналот..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 970
 • Gender: Male
Инаку што се однесува до далечинските броила од ЕВН, повеќето се со GSM комуникација мада има и мал дел PLC  - power line communication, како ова за етернет.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12723
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Памтам во „Емитер„ имаше еден напис за нешто налик на телефон да зборуваш преку инсталацијата.. ама таму користеа феритни лонци за да се вметне сигналот..

Да, ама тоа беше интересно на времето, кога скапи беа разговорите. Сега веќе, нема поента.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3115
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Знае ли некој дали почна со работа бувљакот?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Mkdsime

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 135
Работи во Скопје.

Offline mikromk

 • Нов член
 • *
 • Posts: 22
Каде?

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3115
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Кванташки пазар во Маџари, задниот влез од кај пругата.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 970
 • Gender: Male
Здраво колеги
Од канта пазар земав еден ДВБ-Т ресивер, се покажа дека е исправен 8).. Ама нема даљинско.. Па мислев за помош ако некој користи таков ресивер да ми прати слика од даљинското, во недела ќе одам пак да барам таму ..
Еве слики од ресиверот:

Не пишува ама баш ништо на него, освен доле таа лепенката со сериски број и колку вати троши  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12723
 • Gender: Male
 • Не фалширам
А да сликаш од внатре ;). Можно е некоја generic чипсет да е, да се фаќаат далечински управувачи од најразлични други DVB-T приемници ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."