Author Topic: Споредба 8W PLL и Veronica PLL  (Read 10985 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #30 on 10.06.2010, Thursday, 16:00:20 »
Би требало да е во А класа е но од отпорниците може да се подеси и да работи во АБ класа ги немам вредностите на лагер сега за да видам точно како работи но би требало да работи во А класа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #31 on 10.06.2010, Thursday, 16:28:37 »
a што воопшто е разликата измеѓу А,  АБ и Б класа?
Сега за сега знам како изгледа А и Ц класа :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #32 on 10.06.2010, Thursday, 19:37:32 »
имаше тема за засилувачи односно класи, оди разгледај ја слично е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #33 on 10.06.2010, Thursday, 23:30:14 »
па да, но тука  мислам дека се разликува  само по калемите. Може не сум во право  ???
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #34 on 25.07.2010, Sunday, 20:48:53 (Edited 18.11.2012, Sunday, 20:37:51) »
ДХ-ер,ти ли ме прашаше дали имам хекс фајл за Вероника 8 вати ? Ке го ставам како атацх ако оди.Иначе оваа Вероника што ја вртите има чудо грешки,само не е страшно можат да се средат.Ке покушам да ставам оригинал плочка.Имам моментално оригинал документи за Вероника 1 ват со ПЛЛ.Исто е.

Споено мислење: [time]25 Јули 2010, 21:01:49[/time]
Еве и листа на компоненти:








Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #35 on 25.07.2010, Sunday, 21:49:09 »
Како што ми кажувале вероника ПЛЛ 1 ват е подобар и од овој другиот вероника + ПЛЛ и од тој 8W. Само што вероника ПЛЛ 1 ват имал многу грешки во самата шема. Иначе оваа шема ја имаш проверено? Оти има многу грешни на нет и тоа баш од овој предавател
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #36 on 26.07.2010, Monday, 10:42:55 »
Dime не ја имаше средено оваа ?
нема тој нешто документација кај се грешките ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #37 on 26.07.2010, Monday, 12:44:17 »
batka точно со hex имав проблем, не го прифаќаше.
Devil да таа е таа вероника
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #38 on 22.09.2010, Wednesday, 23:57:51 (Edited 23.09.2010, Thursday, 00:28:40) »


бележаните се тие грешки  а сопредете ги тие грешки со

Code: [Select]
http://pic.mk/?v=pll20w1gr1.jpg
еве го мојот втор вероника плл



Овој плл го имам тестирано се фаќа доста добро јас живеам на којник а проверено е до фабриката на Леов кај што таму одам и на работа се слуша перфектно.Дава 0,2вати на 15волти а со засилувач 1971 дава 5,3вати, сега планирам да ставам еден 1970 како бафер па да иде во 1971 бидејќи вака треба многу појако да го попуштам стерео кодерот повеке од пола за да ја добијам истата гласност како што вади звук како сам плл без појачало.со ова сака да кажам дека звукот се засипнува (мое мислење е дека 1971 повлекува повеке сила одколку пллто што може да даде и така да пллто повеке се концентрира да генерира сила и да стабилизира фреквенција а со тоа се пореметува и се стеснува протокот на аудио сигналот во осцилаторот) тоа е исто како се дереш се дереш и на крај утредента гласот ти е фатен.така и воа чим одма иде во 2сц1971 се засипнува гласот.а рефлексијата е многу мала и нема никакви пречки на нашата кабловска телевизија звукот е многу подобар за разлика од досегашниве предаватели што сум ги правел како плл само многу добро звучи.заедно со стерео кодер нормално. а ова е мојот прв предавател


Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #39 on 20.10.2010, Wednesday, 16:44:58 (Edited 18.11.2012, Sunday, 20:39:47) »
Еве една исправка  ;)



а еве  и на која фреквенција кој прекинувач треба да биде вклучен а кој не  ;)
Code: [Select]
http://www.3-mtr.info/shareware/Transmitter%20-%205Watt%20+%20PLL%20%20(Veronica)/Veronica_dip.pdf

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #40 on 20.10.2010, Wednesday, 16:52:01 »
Јас да ја направам и ке ставам шема со сите точни делови ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #41 on 18.11.2012, Sunday, 19:55:34 »
ја имам и шемата и грешките која кај е но малку ми е тешко со ова код  и линкот но ке ја ставам најбргу што можам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #42 on 22.02.2013, Friday, 23:35:54 »
Втора опомена!!!! Прво,пишуваш латиница,а на Форумот треба да пишуваш македонски кирилица со МК поддршка ( shift+ alt).Поправи  го постот или се бриише.Истото барање веке го постави,погрешно, во - Напојувања.Ако нешто сакаш да купиш - постирај во - Купувам.И прочитај си ги правилата на Форумов!

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Споредба 8W PLL и Veronica PLL
« Reply #43 on 22.02.2013, Friday, 23:40:56 »
ок прв пат влегувам во форумов не знам шо како извинете