Author Topic: преправка на предавател  (Read 1499 times)

Jove

  • Guest
преправка на предавател
« Opened on 17.10.2010, Sunday, 21:58:06 »
нов сум во областа на радио техниката само аналогната електроника ја пеам убаво е сега дома имам еден предавател  од безжичен телефон и фаќа некаде 20-25 км отприлика  е сега сакам да го преправам во радио предавател и да фака малце да можам на пример музика од компјутерот и да се слуша до некаде да има малце опсег барем во населбатаа дали ке можи тоа

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: преправка на предавател
« Reply #1 on 17.10.2010, Sunday, 22:01:04 »
абе за преправка ќе го преправиш, ама нема да има некој опсег за слушање музика. Сигурно е ограничен фреквентниот опсег на 4 kHz (за говор) така да незнам колку би бил задоволен од музиката кога ќе се „исече“ на 4 kHz.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: преправка на предавател
« Reply #2 on 17.10.2010, Sunday, 22:24:08 »
абе за преправка ќе го преправиш, ама нема да има некој опсег за слушање музика. Сигурно е ограничен фреквентниот опсег на 4 kHz (за говор) така да незнам колку би бил задоволен од музиката кога ќе се „исече“ на 4 kHz.

Од прилика, ќе му дојде исто како да слушаш AM радио станица :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Одг: преправка на предавател
« Reply #3 on 17.10.2010, Sunday, 22:28:14 (Edited 17.10.2010, Sunday, 22:30:16) »
епа ок јас прашав дека појма немам а сакам да направам некоја буба таа ме бендисува од борче но дали ги има сите делови овде

Споено мислење: 17.10.2010, Sunday, 22:30:16
дали може од ова да се изведе таква некоја бубица  оти има и буба и антена исве само да склопам некое бубиче и шибај мн ми е  интересно ова со радио техника и сакам да нау4ам

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: преправка на предавател
« Reply #4 on 17.10.2010, Sunday, 22:42:36 »
Батка земи прочитај малку литература пред да почнеш ;D  за твое добро ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: преправка на предавател
« Reply #5 on 17.10.2010, Sunday, 22:55:10 »
Батка земи прочитај малку литература пред да почнеш ;D  за твое добро ;)

И јас истото би го советувал ;), малку теорија, па после пракса ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: преправка на предавател
« Reply #6 on 17.10.2010, Sunday, 23:20:03 »
Quote
дали може од ова да се изведе таква некоја бубица  оти има и буба и антена исве само да склопам некое бубиче и шибај мн ми е  интересно ова со радио техника и сакам да нау4ам

Може да се изведе со секоја буба, само ако има предзасилувач за микрофонот нема аудиото да оди преку него туку дирекно на осцилаторот.

Еве еден интересен предавател, од мистер Rod Elliot:

Code: [Select]
http://sound.westhost.com/project54.htm
А тоа за безжичниот телефон да го преправиш, заборави, дури и ако успееш, квалитетот на звукот ќе биде лош.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: преправка на предавател
« Reply #7 on 17.10.2010, Sunday, 23:24:29 (Edited 17.10.2010, Sunday, 23:32:21) »
Прво ,тој предавател за телефон работи на друг принцип(кристал,само една фреквенција) и з преправка треба цел елаборат да направиш - заборави на тоа,најди некој предавател,направи го и биди шизик во маалото ;) :D

Споено мислење: 17.10.2010, Sunday, 23:32:21
Еве и од мене еден новитет ! Место БФ 199 слободно стави 2Н3886

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: преправка на предавател
« Reply #8 on 17.10.2010, Sunday, 23:33:13 »
Јас мислам дека може и тоа да се направи некој друг предавател а од телефонот да се искористи моќниот VF излезен степен. Само не е лошо да го сликнеш предавателот внатре па да видиме што делови има и што треба да се промени. Во зависност од фрекфенцијата може ке треба да се сменат и некои калеми.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: преправка на предавател
« Reply #9 on 17.10.2010, Sunday, 23:37:00 »
Ако е телефонот од оние старите кои имаа ГП вертикална антеана за на стап :D,а телефонот беше крепа (како старите ЕРИКСОНИ) со телескоп антена од 70 см,тогаш нека се откаже веднаш.Мислам дека беа околу 47-49 Мхз ,а внатре беа со филтри,автоматика за преклопување.... итн.Може да се искористат некои делови,ама малку се! ::)

Jove

  • Guest
Одг: преправка на предавател
« Reply #10 on 17.10.2010, Sunday, 23:45:55 »
 не бе понов е ке го сликнам утре ај  и.ли за делови ке биде бе со ми е гајле


а дали може да ми препорачате некоја најдобра бубица за прислушкување немора јака до кај 30-40 метри и да ја поставите тука ве молам
администрација не свајкајте погрешно оти одма ме опоменавте и му писав на дексер  за што ми е ке ве молам

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: преправка на предавател
« Reply #11 on 17.10.2010, Sunday, 23:56:38 »
Може, види ја бубата од Борче со домет од 1км или бубата на 3V од Ивица со домет од 200m
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: преправка на предавател
« Reply #12 on 17.10.2010, Sunday, 23:59:44 »
Ајде бирај!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: преправка на предавател
« Reply #13 on 18.10.2010, Monday, 00:00:28 »
извини батка, не ми текна на твоите шеми.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: преправка на предавател
« Reply #14 on 18.10.2010, Monday, 00:03:47 »
Но проблемос ! Има уште:(извините еден отиде двапати) ;)