Author Topic: Дигитален часовник со 16F628  (Read 14836 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #15 on 13.03.2010, Saturday, 22:55:13 »
аааа што било  ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ја па го викам цигански пазар...иначе да...се ке најдеш таму од игла до локомотива... 8)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ја па го викам цигански пазар...
Па да и тоа е :) Јас се прашувам, од каде ја "набавуваат" таа роба ? да не е од некоја депонија  :o
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
од кај што ке ти текне од таму, те од канти те од одпади те од депонии од кај што ке смислиш од таму „набавуваат“ роба...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
а може ли семата да ја постираш да не ја цртам  ::) ако сакаш сепак

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Шемата ја има овде, од некоја причина не можам да ја симнам како посебна слика, ако некој успее нека ја стави
Code: [Select]
http://www.josepino.com/?led_clockа ако мислеше на плочката, ја немам пошто го правев на универзална плочка со дупчиња
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
ке може ли некој да ми каже кој програматор да го изработам за да го програмирам пиков ??? ??? ??? ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
JDM можеш ама зависи каква среќа ке имаш, кај многумина со истиот го програмирале пикот а еве кај мене не сака.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
JDM  ти е наједноставен за правење, а програмира се! ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
кај мене не може да програмира 16F628, прво мислев дека е до пикот ама после купив и друг и па ништо... а не е ни до програматорот бидејки 16F84 го програмира без проблем. Пробав и со адаптерот и како и претходно па ништо :( сега имам 2 неискористени 16F628 и комплетно направена LED порака.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #25 on 19.06.2010, Saturday, 01:40:33 »
сеа малце се бунам не можам да ставам http://img294.imageshack.us/img294/7921/saat.png  еве ја шемата и сеа ја правев на пцб ама незз како да ги поврзам останатите диспели http://img535.imageshack.us/img535/1491/saat2.png

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #26 on 19.06.2010, Saturday, 15:32:01 »
првите 2 дисплеи се паралелно поврзани секое со секое ноџе освем тоа со заедничката анода кое е за секој дисплеј е башка, вторите дисплеј се паралелно исто поврзани но треба обратно со првите да се поврзат, разгледај ја шемата вака не можам убаво да ти објаснам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #27 on 19.06.2010, Saturday, 16:58:12 »
Првите два дисплеја се нормално монтирани (со децималната точка доле), а последните два се обратно (со децималната точка горе), со ова се добиваат двете точки што трепкаат помеѓу саатите и минутите. Поврзувањето на дисплеите е многу едноставно, сите исти сегменти од четирите дисплеја се поврзани заедно, а-а-а-а, b-b-b-b, c-c-c-c, d-d-d-d, итн., само што последните два дисплеја се монтирани обратно.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Дигитален часовник со 16F628
« Reply #28 on 19.06.2010, Saturday, 17:09:14 »
ок ок сеа сватив 8)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
колку пари те фати саатов ?