Author Topic: Pentium I i II  (Read 1323 times)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Pentium I i II
« Opened on 01.10.2010, Friday, 19:20:36 »
Вака имам за семинарска дадено Пентиум 1 и 2 и ако има некој материјал нешо да помогни ја ке си го средувам после може и на англиски било каков поврзано со темата иначе треба да опфатам се од архитектура до споредба меѓу нив. Благодарам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Pentium I i II
« Reply #1 on 01.10.2010, Friday, 19:29:08 »
еве нешто што имам општо за процесори
Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/73062195/c1c146c/Sovremeni_Pentium_Procesori.doc.htmlимам една тема мислам дека е во туторијали за поновите процесори ако ти користи ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Pentium I i II
« Reply #3 on 01.10.2010, Friday, 22:28:12 »
TNX  и на двајцата... Некој друг

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Pentium I i II
« Reply #4 on 02.10.2010, Saturday, 14:57:15 »
Дај маил да ти испратам литература.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pentium I i II
« Reply #5 on 02.10.2010, Saturday, 15:27:18 »
Разликата меѓу PI и PII се во принцип само оптимизациите, како на пример MMX за мултимедиа, во принцип архитектурата до P4 не се смени многу, само додаваа оптимизации за мултимедијални содржини ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Pentium I i II
« Reply #6 on 02.10.2010, Saturday, 18:10:07 »
Што шепотиш,ГигаВат - седи ке добиеш  единица од Бил Гејтс ! ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pentium I i II
« Reply #7 on 02.10.2010, Saturday, 18:33:12 »
Што шепотиш,ГигаВат - седи ке добиеш  единица од Бил Гејтс ! ;)

Јас барем колку што знам сите Pentium процесори ја користат револуционерната 386 архитектура, така да (по некоја логика), оптимизациите се само на брзина на работа, технологијата на прозиводство (колку наномтераска е), потрошувачка на енергија и оптимизации (MMX, SSE, итн.). Ако грешам, објаснете ми каде грешам...

Инаку Bill Gates е газда на Microsoft, не на Intel ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Pentium I i II
« Reply #8 on 02.10.2010, Saturday, 19:26:23 »
Ако те испитува Бил Гејтс мораш и Интел  и АМД да ги - пееш! :D :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Pentium I i II
« Reply #9 on 02.10.2010, Saturday, 19:28:36 »
ќе мора! ;) ;D ;D Певај за Интел!Ајде одма ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pentium I i II
« Reply #10 on 02.10.2010, Saturday, 19:47:00 »
Ако те испитува Бил Гејтс мораш и Интел  и АМД да ги - пееш! :D :D

ќе мора! ;) ;D ;D Певај за Интел!Ајде одма ;D ;D

Bill Gates одамна не е програмер, сега е бизнисмен, така да мислам дека не е во тек со новите архитектури на процесори, само го надгледува тоа што го прават неговите „програмери“ и гледа на најлесен може начин да си го продаде својот производ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Pentium I i II
« Reply #11 on 02.10.2010, Saturday, 19:48:35 »
Ваљда ке му дое така некако Гига ама што да правам кога ми дадоа за тоа да пишувам ... :)

ПС: Благодарам на сите што досега испратиле коа ке ја написам ке ја постирам
иначе Батка благодарам го добив тоа на маил  ПОЗ

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Pentium I i II
« Reply #12 on 02.10.2010, Saturday, 19:52:15 (Edited 04.10.2010, Monday, 08:39:54) »
ГигаВате - брате угледај се на него!! :D :D :D  Како што тргнало,не е чудо и тој да отвори факс тука некаде по скопскиве маала  ;) ;) ;D ;D ;D

Споено мислење: [time]02 Октомври 2010, 19:53:31[/time]
Само да го закачам ова:



Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Pentium I i II
« Reply #13 on 02.10.2010, Saturday, 19:54:02 »
тој цело богатство го дал за добротворни цели,од една страна лошо за него од друга добро за тие што ги добиле парите ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pentium I i II
« Reply #14 on 02.10.2010, Saturday, 20:01:17 (Edited 02.10.2010, Saturday, 20:03:17) »
ГигаВате - брате угледај се на него!! :D :D :D  Како што тргнало,не е чудо и тој да отвори факс тука некаде по скопскиве маала  ;) ;) ;D ;D ;D

Благодарам, ама јас на некои други луѓе се угледувам, Bill Gates некако не ми е угледен граѓанин, хахахаха ;D ;D ;D. А сигурен сум дека ќе отвори (нажалост), во тоа не се ни сомневам, ;). За разлика од некои луѓе, јас верувам во труд и учење, а не во брзо стекнати дипломи ;), ама тоа сум јас, секој си има свое мислење ;).

И доста со off-topic, topic-от не е за Bill Gates ;).

Споено мислење: 02.10.2010, Saturday, 20:03:17
Само да го закачам ова:

Веќе еднаш го имаш post-ирано во „Туториали“ секцијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."