Author Topic: ФМ Предавателче (модифицирана ФМ буба)  (Read 1354 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ФМ Предавателче (модифицирана ФМ буба)
« Opened on 09.11.2009, Monday, 13:12:50 (Edited 10.11.2009, Tuesday, 11:44:54) »
Во оваа статија ќе ви покажеме како да си направите релативно евтин предавател.
Предавателот е така модифициран да може потоа лесно да се приклучи со стерео кодер и да емитува стерео сигнал.

Еве како изгледа предавателот


Јас го имам направено но наместо 2SC1970 (100mW) имам ставено 2N2219 со кој што има снага некаде околу 35mW. Можете да употребите и BFR96 но највероватно ќе ви се појават несакани самоосцилации.
Дометот со BFR96 и 2N2219 е сличен и според тестот на 800m далечина при оптичка видливост се слушаше сигналот слабо но сепак го имаше.


Електрична шема


Изглед на плочката


Да не заборавам, сликиве и шемата се од Диме од Велес
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Само мнoгу слаба снага има 100mW? Со 2SC1970 може поголема снага да се извади.Ај пробај во осцилаторното коло на BC547 да го намалиш емитерскиот отпорник  стави 220 оми и емитерскиот отпорник на на 2SC1970 стави 47 оми ако пак е иста снагата имаш некој проблем со плочката или со подесувањето.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Пробај ги модификациите што ти ги предлага Гоце но мислам дека со промена на емитерскиот отпорник на BC547 ќе се промени фрекфенцијата имај го тоа на ум. Исто така бидејќи има релативно голем кондензатор меѓу осцилаторот и засилувачот (а нема бафер) ќе ја влече фрекфенцијата во зависност од антената и SWR-то на антената.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
јас го користам со BFR96 наместо 2SC1970, со BFR добивам некој си 35mW (бар Диме така ми кажа а тој има SWR) ... проблемот е што не можам да експериментирам оти немам SWR кај мене :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам чуден проблем со ова предавателче (на шемава), на предавателот имам ставено едно појачало кое е исто како излезниот степен на предавателот (клон) но појачалото на предавателот и тоа што го додадов се со 2N2219 и со нив добивам околу 100mW. На излезот имам еден 56 омски отпорник кој е вештачка антена и една стрелкичка која ми покажува отприлика снагата.. е сега направив еден тест да проверам дали има самоосцилации така што од осцилаторот го извадив 33p кој го поврзува со првото појачало. На влезот на првото појачало ставив една жичка како антена и доколку има самоосцилации ке видам на стрелката дека појачалата се активни и без осцилатор но тоа не се случи. Испаѓа дека нема самоосцилации и дека се  е во ред.
Денес го повторив истиот тест но кај вештачката антена (отпорникот) на + од излезот на појачалото ставив една жица како антена (демек покрај вештачкава антена да има и обична) и гледам стрелката рипна како појачаловто да е поврзано за предавател а уствари не е. Па сега што ли е проблемов, дали се самоосцилации или што ли се? Доколку некој знае го молам да ми помогне.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Тоа се самоосцилации да, меѓутоа неможеш да очекуваш дека ако на влез ставиш антена нема да ти се појават самоосцилации. Голема веројатноста е дека ке ти се појават (а и ти се појавија). Нешто друго е тука интересно... Испаѓа дека засилувањето на тие два степена е големо (преголемо), затоа има самоосцилации, ама очигледно не на таа фрекфенција на која ти е осцилаторот. Да имаше фрекфенцметар да ја измереше фрекфенцијата на самоосцилациите можеше да го „наштимаш“ кондензаторот кој ги поврзува тие два степена (предпојачалото - бафер со излезното појачало) да добиеш најголемо засилување на потребната фрекфенција. Моја препорака е да ставиш тример кондензатор меѓу нив и да пробаш што ќе се случува.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ФМ Предавателче (модифицирана ФМ буба)
« Reply #6 on 25.11.2009, Wednesday, 15:53:08 (Edited 25.11.2009, Wednesday, 15:54:42) »
ставив 4-40pF тример меѓу појачалото и осцилаторот со цел да наштеловам да нема самоосцилации, кога ги намалив самоосцилациите го пуштив и осцилаторот но немаше ништо :( значи вртам со тримерот и се намалуваат самоослациите но и сигналот. Најголем проблем ми е тоа, како од осцилатор сигналот да го појачам до некое ниво од 30-40mW но без самоосцилации
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Немам други идеи, можда ако пробаш да го направиш сето тоа модуларно (посебни склопови поврзани со коаксијален кабел) ќе биде подобро за штелување и за експерименти.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Eве како изгледа, го имам правено поодамна

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Здраво. Диме ми даде шеми и елементи од овој предавател, но имам неколку прашања.
електронската шема ја има погоре во овој пост
Code: [Select]
http://pic.mk/images/predajniks.jpgе сега. според тоа што го видов, ДХ- ер на својата плочка не ставил 10К омски тример,
Code: [Select]
http://pic.mk/?v=2yzy.jpg додека пак подоле во постот ДХ ер става слика од истиот предавател но со друг распоред на елементите, меѓу кои има и 10К омски тример
Code: [Select]
http://pic.mk/?v=fmpredavat.jpg. И сеа прашањето ми е дали ќе работи и без тој тример или не.

Еве и некои други слики од истиов предавател
Code: [Select]
http://www.pic.mk/images/sdc1031298208861.jpg
Code: [Select]
http://pic.mk/images/plocka1298474716.jpgПозз

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
е сега. според тоа што го видов, ДХ- ер на својата плочка не ставил 10К омски тример

Eве како изгледа, го имам правено поодамна



хахаха абе очи ке ти истера тримерот, види лево пише 10к

За таа кафеавата плочка не одговарам, таа не е моја ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
а според истата шема ја правеше твојаата или не??
ако е, како ја направи таа модификација со 10ком тример. каде треба да се стават лемните места???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Шемата е таа, е сега зошто формата е различна ? Јас го имам правено овој предавател 3 пати а еден од нив е тој на сликата кој е правен на ОПТ (ОТО) плочка, за другово да видам па ке ти кажам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
ај види па кажи ми те молам. сакам да го направам овој предавател. Се ми е јасно од шемата само со тој 10к омскиот тример не мозам да сватам кај треба да стои затоа што го нема да електричната шема.
Поздрав