Author Topic: алуминиумски цевчиња  (Read 2648 times)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #15 on 28.09.2010, Tuesday, 20:44:50 »
Колку метри сакаш,ке ти најдам ,само пиши и најди човек да ги превземе!!!
ми требаат 4 метри - дијаметар 10мм -
како за почеток  :)
ако си во состојба да најдеш не е проблем за некој да ги превземе.
ти само кажи ако најдеш, па ќе исконтактираме по тел.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #16 on 28.09.2010, Tuesday, 20:54:13 »
Ке се потрудам утре и ке добиеш одговор.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #17 on 28.09.2010, Tuesday, 21:12:23 »
ајде...
па до крајов на неделава да ја склопам антената да имам со што да штракам за викендов ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #18 on 30.09.2010, Thursday, 23:08:02 »
Се извинувам,многу обврски.Ми рекоа дека цели цевки од 2м нема да најдам (потрошено во меѓувреме!) Кажи ми димензии и парчиња,мислам дека можам така да ти услужам.Каква антена планираш да правиш?

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #19 on 02.10.2010, Saturday, 09:41:47 »
... Кажи ми димензии и парчиња,мислам дека можам така да ти услужам.Каква антена планираш да правиш?
во план ми беше да направам 6 ел. јаги арно ама бидејќи слабо ми оди со набавка на материјал се одлучив за помала 4 ел. јаги бидејќи има помалку материјал  :)
е сега вака... ми требаат четири парчиња ал. цевче 10мм. со димензии  1030мм, 990мм, 937мм и     857мм
димензиите мора да бидат до милиметар прецизни за што не е лошо набавените парчиња да бидат малку подолги (за 1см) како би можел при конструирањето на антената да ги тримам.
антената е декларирана со Gain 6,3dBd и F/B >20dB
бумот е 0,76 м. за него веќе имам обезбедено материјал

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #20 on 03.10.2010, Sunday, 21:43:08 »
Значи сепак се 4 х 1 м. Овие што ги има човекот ми рече дека не се подолги од 60 см.Има разни димензии,ама до таа должина.Барам натаму.
Иначе ,можеш проблемот да го решиш и со наддавање на цевката.Многупати и така сум морал да работам.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #21 on 05.10.2010, Tuesday, 00:03:05 »
доколку има цевчиња 10мм 60цм и некое друго кое со надворешниот дијаметар ќе одговара на внатрешниот на 10 милиметарското опцијава со наддавање би можел да ја пробам. е сега незнам дали тоа ќе направи да има некаква промена во должината на елементите. мое размислување е дека нема да биде проблем. друга недоумица и непознаница е издржливоста на надворешни влијанија вклучително и на птици што би застанувале на антената. да не почне да се распаѓа уште првиот ден. еве додека пишувам си размислувам дали би можело да се појача спојот со ал. поп нитни. дали би било проблем тоа. значи се што излегува надвор од шемата за изработка ми е проблем затоа што немам SWR метар.
ако има некој некаков предлог отворен сум за сугестии

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #22 on 26.07.2012, Thursday, 02:37:56 »
Такви цевчести и полни профили во облик на круг или квадрат има во Mr.Bricolage, во Скопје, кај новиот Нептун, кај Супер Тинекс, блиску на пивара,.....

За димензии ина неколку врсти, но дали има баш 10mm незнам.

За цена, веројатно не се ефтини.....

Поз.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #23 on 27.07.2012, Friday, 21:28:44 »
Такви цевчести и полни профили во облик на круг или квадрат има во Mr.Bricolage, во Скопје, кај новиот Нептун, кај Супер Тинекс, блиску на пивара,.....

За димензии ина неколку врсти, но дали има баш 10mm незнам.

За цена, веројатно не се ефтини.....

Поз.

А има ли нешто од околу 1,7 - 2 m ? Но да е со дијаметар 0,8mm и внатре да е шуплива ? Ова ако случајно имаш видено вакво нешто.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.