Author Topic: алуминиумски цевчиња  (Read 2566 times)

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
алуминиумски цевчиња
« Opened on 24.09.2010, Friday, 23:44:38 (Edited 25.09.2010, Saturday, 08:44:04) »
ајде ако некој знае, да помогне каде може да се набават алуминиумски цевчиња во скопје, за изработка на антена.
во мојов случај станува збор за јаги антена за 2м опсег.
Code: [Select]
http://www.qsl.net/9a4qv/6el_DK7ZB_2m.htm антената што би сакал да ја направам.
дијаметарот треба да е 10мм но може да биде и помал. мојот избор е 10мм заради покривање на поголем дел од опсегот.
проблем е што поминав во неколку дуќани за алуминиумски профили меѓутоа намалата цевка што се нуди е со диаметар 16мм.

Кодирај линкови!


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #1 on 25.09.2010, Saturday, 08:45:23 »
Наједноставно и најевтино ти е да бараш стари антени и да ги вадиш цевчињата од нив, нови тешко да најдеш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #2 on 25.09.2010, Saturday, 08:58:29 »
можеш да најдеш на бувјлакот под кале!!Јас си купив една јаги антена ама помала од твојата што сакаш да ја правиш!

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #3 on 25.09.2010, Saturday, 10:34:38 »
Наједноставно и најевтино ти е да бараш стари антени и да ги вадиш цевчињата од нив, нови тешко да најдеш.
уф,
стари антени што имам сретнато се од ухф опсег а тоа значи дека се пократки од ова што ми треба на мене. тоа ќе значи дека треба да ги продолжувам една со друга што ќе ми претставува голем проблем пошто спојката ке треба да биде поголемо алуминиумско цевче кое во внатрешниот дијаметар треба да пасира на надворешниот дијаметар на помалово цевче. значи ја неможам да најдам една димензија а сега вака се јавува потреба од две. размислував и да направам антена од алуминиумски шипчиња ама и тука имам проблем со наоѓање на материјал, а од стари антени повторно се јавува проблемот со должината. во овој случај спојувањето би одело полесно, мислам дека со клеми би се завршила работа. само незнам како би влијаеле различни метали на крајниот резултат т.е SWR на антената а јас нели немам SWR-метар за да ја наштимам антената. ќе работам по веќе зададени димензии.
бум-от на антената е друга приказна пошто тука старите антени ми излегуваат во пресрет :)
како и да е ќе оставам уште некое време па може ќе се најде некој што знае каде да најдам цевчиња

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #4 on 25.09.2010, Saturday, 15:24:08 »
Да пробаш со бакарни цевчиња ? Ако се сеќаваш оние што ги монтираат на климите кај што проаѓа фреонот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #5 on 25.09.2010, Saturday, 15:40:20 »
Во Велес во една железарија на Пазрот има ал.цевчиња со надворешен дијаметар 8 мм,а внатрешен 6 мм.Должина 2 м.Цена по парче 160 ден.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #6 on 25.09.2010, Saturday, 16:00:49 »
Да пробаш со бакарни цевчиња ? Ако се сеќаваш оние што ги монтираат на климите кај што проаѓа фреонот.
помислив на опција со бакарни цевчиња исто ми предложија и иноксни, само незнам дали истиве димензии ќе одговараат. несакам да се повторувам меѓутоа како нагласив предходно немам SWR-метар, па не сум сигурен (незнам) како ќе влијае на стојните бранови тоа што ќе ставам цевче од друг метал ?!? :-\ ?!?

Во Велес во една железарија на Пазрот има ал.цевчиња со надворешен дијаметар 8 мм,а внатрешен 6 мм.Должина 2 м.Цена по парче 160 ден.
е ова е веќе нешто конкретно 10мм би одговарале повеќе но и 8мм би завршиле работа.
кажи ми како се вика железаријата па да видам да пратам некој од велешаните што ги знам да ми земе ако може

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #7 on 25.09.2010, Saturday, 16:26:04 »
Железаријата е веднаш на пазарот кај Пармакот.Продавачот се вика Зоки ,плав полнечок дечко.Не се сеќавам за името на фирмата :D Иначе,колегава до мене вели дека има и во МИМОЗА во Населба,а и во Железарата кај Бели Мугри,до ПАН ТАКСИ. Само нека носи бонсек и дај му димензии да ти ги исече.Инаку не се носат! ;) :D

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #8 on 25.09.2010, Saturday, 16:45:24 »
епа супер и фала ти многу за инфо
уште да ми кажеш и во недела дека работат и јас да дојдам утре бидејќи сум слободен :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #9 on 25.09.2010, Saturday, 21:20:43 (Edited 26.09.2010, Sunday, 13:30:49) »
Работат овие кај Бели Мугри,за другите не верувам....Ај утре рано ке ти кажам да не се трошиш џабе!

Споено мислење: 26.09.2010, Sunday, 13:30:49
Не се отворени!

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #10 on 28.09.2010, Tuesday, 00:51:53 »
денес беше еден мој човек од велес во дуќаниве што ги напомна меѓутоа алуминиумски цевчиња немало.  :o
тој кај пармакот му рекол дека порано имало ама веќе подолго време нема.
штета
потрагата продолжува и понатаму
можеби има негде на друго место  ?!? ??? ?!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #11 on 28.09.2010, Tuesday, 16:36:08 »
Колку метри сакаш,ке ти најдам ,само пиши и најди човек да ги превземе!!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #12 on 28.09.2010, Tuesday, 16:46:19 »
Колку метри сакаш,ке ти најдам ,само пиши и најди човек да ги превземе!!!
Дај и за мене некое :) ке идам директ во велес ако треба
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #13 on 28.09.2010, Tuesday, 16:50:38 »
Пишувајте во метри ( не во килограми!) ако може :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: алуминиумски цевчиња
« Reply #14 on 28.09.2010, Tuesday, 16:54:55 »
Пишувајте во метри ( не во килограми!) ако може :D
Мене ке ми треба 3,75m за Ground Plane антена :) е сега мислам дека треба да се по 75cm парчиња ако не се лажам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.