Author Topic: Драјвери за матична  (Read 733 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Драјвери за матична
« Opened on 23.09.2010, Thursday, 19:48:08 »
Ми требаат драјвери за матична: ASUS P5KPL-AM IN/ROEM/SI во најкраток можен рок, однапред благодарам

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Драјвери за матична
« Reply #1 on 23.09.2010, Thursday, 19:59:09 (Edited 23.09.2010, Thursday, 20:00:53) »
Aј види дали е овој драјверот  :) ;) па кажи ако не е да бараме друг. ;D
Code: [Select]
http://drivers.softpedia.com/get/BIOS/Asus/Asus-P5KPL-AM-IN-ROEM-SI-Bios-0312.shtml
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Драјвери за матична
« Reply #2 on 23.09.2010, Thursday, 20:13:38 »
друже никогаш не симнувај драјвери од интернет!Така еден другар симна за новиот монитор (го зема поволен) и сега му е кај мене дека он немаше драјвер за него,инаку мониторот беше и е од оние плазма поновите што бараат драјвери.Него се заеба и сега е без монитор и  без пари!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Драјвери за матична
« Reply #3 on 23.09.2010, Thursday, 23:30:22 »
друже никогаш не симнувај драјвери од интернет!Така еден другар симна за новиот монитор (го зема поволен) и сега му е кај мене дека он немаше драјвер за него,инаку мониторот беше и е од оние плазма поновите што бараат драјвери.Него се заеба и сега е без монитор и  без пари!!

А од кај да ги најдеме ако ни е купен на старо компјутерот и претходниот сопственик бил немарен и се изгубил (драјвери за матична, графичка, се)?

Конкретно за драјвери за матични плочи никогаш не ми се случило да се зезне уред заради дравер, или ќе работи, или не е компатибилен драјверот со конкретниот оперативен систем и не работи уредот, едно од тие две е, нема некоја средина (добро, некогаш се случувало да работи ист уред подобро со една верзија од драјверот одколку со некоја друга ;)).

Знам дека новиве монитори (барем дел од нив, особено оние што имаат touch screen) бараат драјвери, ама не сум чул до сега да се зезне монитор од неадекватен драјвер. Ако некој имал слично искуство, нека пише, баш ме интересира како се случило тоа...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Драјвери за матична
« Reply #4 on 23.09.2010, Thursday, 23:42:39 (Edited 23.09.2010, Thursday, 23:51:25) »
Гига ват,во право си! Веројатно погрешен драјвер ставил човекот и го *патосирал* мониторот.И не е точно дека не смее да се симнува драјвер од интернет! Како ние ке работиме?! Зар мислиш дека сите можни драјвери ги имаме!? Некогаш ке се отепам од барање,симнување и бришење драјвери,дури не го погодиш вистинскиот.Најдобро е драјверите да се стават од оригинално ЦД.Најновите драјвери со некој графички,матични или други плочи не работат секогаш најдобро!! Докажано е тоа,многу пати.
Ако не најдеш до утре,ке побарам кај мене во фирмата и ке ти јавам како да ги превземеш.

Споено мислење: [time]23 Септември 2010, 23:50:46[/time]
Оди на :

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us