Author Topic: RDS Decoder  (Read 814 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
RDS Decoder
« Opened on 22.09.2010, Wednesday, 21:23:29 »
Самиот наслов кажува на што мислам па ако може помош за еден Декодер,најдов еден но неможам да ги најдам деловите во МКеве страна http://www.techdesign.be/projects/021/021.htm .Инаку ако има некој шема за Декодер ве молам нека ја постави но да биде со ЛЦД дисплеј!!Пријатно и благодарам!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: RDS Decoder
« Reply #1 on 22.09.2010, Wednesday, 21:39:16 »
Мислам дека имаше некои интегрирани кола кои дваа на излез демодулиран FM сигнал и плсу RDS сигнал, ама со некои посебни дисплеи требаше да се користат. Во принцип се FM демодулатори со опција за search, scan итн., само што плус имаат и RDS декодер.

Ама искрено да ти кажам, ич не ми текува каде ги видов и на која страна беа, мислам дека кога нарачував samples тогаш некаде водов, ама не ми текнува каде :S.

Ако некој знае, нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."