Author Topic: 4 ВАТИ ФМ предавател  (Read 1083 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
4 ВАТИ ФМ предавател
« Opened on 21.09.2010, Tuesday, 17:14:34 (Edited 22.09.2010, Wednesday, 08:29:41) »
Уште една шема ,само да имаме тема за дискусија. Ова работи во СК,нема да кажам како се вика маалското радио  ;)



Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #1 on 21.09.2010, Tuesday, 18:20:40 »
само ке ми најдеш MRF237 и 2N4427 ?  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #2 on 21.09.2010, Tuesday, 20:27:23 »
Во октомври патувам,па ке сторам гајрет да донесам нешто во поголема количина,ако има добра цена и најдам количина ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #3 on 21.09.2010, Tuesday, 21:18:26 »
па нарачај нешто и за нас ако не е проблем посебно оригинални 2N4427 и MRF.
Тоа радиото во скопје на која фрекфенција е и каде се фака сигналот? не мора да кажеш точна локација. ако е опасно јавно пиши ми порака.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #4 on 22.09.2010, Wednesday, 07:58:21 »
Имам во план да донесам нешто материјал,ама ке водам како ке оди.Ке тркнам во Истанбул на 2-3 дена
а проблем е што и тие не држат голема количина.Балканот веке доста купува од Русите транзистори во таа класа кои се евтини ( транзистор кој носи 7-8 вати се продава за 2-3 долари!).За радиото -дискрецијата е загарантирана. :-\

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #5 on 26.09.2010, Sunday, 12:11:05 »
Имам во план да донесам нешто материјал,ама ке водам како ке оди.Ке тркнам во Истанбул на 2-3 дена
а проблем е што и тие не држат голема количина.Балканот веке доста купува од Русите транзистори во таа класа кои се евтини ( транзистор кој носи 7-8 вати се продава за 2-3 долари!).За радиото -дискрецијата е загарантирана. :-\
Само пази, да не земеш турска роба  :D за 2-3 долари транзистор од 7-8W ако е оригинал е одлична цена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #6 on 26.09.2010, Sunday, 13:19:58 (Edited 26.09.2010, Sunday, 13:25:06) »
Таму кај што пазарам нема турска роба  ;) :D Руските се 2-3 долари,бар така ми кажаа.Има една фирма во азискиот дел на Истамбул,каде продаваат такви работи затоа што доста тргуваат со Русите.Имало евтина роба - од микрофони,миксери,ситни делови,до ламби ( за војни сврхи),интегралци,готови модули....
Ме заинтересираа и ке одам со еден човек кој веке бил таму.Не го знам точното име на фирмата,на турски е малку * смотано*!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #7 on 26.09.2010, Sunday, 15:23:25 »
ај ко ќе одиш прашај ако имаат веќе ламби цени за ним и кој модели ги имаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 4 ВАТИ ФМ предавател
« Reply #8 on 26.09.2010, Sunday, 15:43:16 »
И Гига Ват нешто слично ме праша.Ако има каталог го добивате сигурно,а ке одвојам малку  долари да донесам нешто:првпат таму одам ,не знам што се има и кои се цените. Ако е прифатливо и јас сум за бизнис! ;)