Author Topic: PIC 16F84A Stepper Motor controller  (Read 2534 times)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #15 on 21.09.2010, Tuesday, 08:40:42 »
Јас знам дека за  PWM контрола на вака големи мотори се користат фрекфенциски регулатори

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #16 on 21.09.2010, Tuesday, 09:03:37 »
па кажи за тоа се што ќе пишеш може  да ми помогне!!! ;D

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #17 on 21.09.2010, Tuesday, 09:29:59 »
Незнам многу за таа фрекфенциска контрола незнам воопшто ништо само имам слушнато за тоа и имам видено како изгледа едно такво регулирање пошто на фрезалицата од вујкоми електромоторот се регулира фрекфенциски мислам дека електричниот скутер на BorceBT има таква регулација и зато дава такви чудни звуци

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #18 on 22.09.2010, Wednesday, 08:40:34 »
Јас имам правено фрекфентни регулатори, ама не за толкави мокности. Таму важат посебни правила. Инаку знам еден солиден докторат кој е баш дизајн на фрефентен регулатор од нула, но повторно за мали мокности. За струја од 250А треба самиот енергетски дел да е многу добро констуиран и не важат правилата како за мокност до 20KW. Во индустријата се ставаат фрекфентни регулатори на местакаде сто треба да се има целосна и континуирана контрола. За оние места каде што треба само да се пушти моторот во работа нема потреба од такво нешто, тоа е премногу скапо решение, и апсолутно непотрено. Сепак пиши повеке за моторот па ке понудиме најисплатливо решение.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #19 on 22.09.2010, Wednesday, 08:41:37 »
а шема дали имате за фреквентни регулатори за 160ватен мотор?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #20 on 22.09.2010, Wednesday, 09:23:16 »
Ај па сега шема за 160W мотор, за таа снага земи си степ мотор. Незнам дали се исплати за толку мала снага да правиш фрекфетен регулатор. Патем и каков мотор е тој од 160W, асинхрон не се секавам кога последен пат сум видел толку мал мотор. А инаку шемите не се едноставни и прости, и најчесто се со елементи што не се наогаат во македониј (DSP микроконтролери или во најмала рака некој ARM cortex M3, IGBT, и слично). За тоа да се прави треба доста големо искуство, макотрпно истразување, мерење, тестови, а и доста софтвер треба. Ако сепак некој се нафати да работи такво нешто би му помогнал секако.

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #21 on 22.09.2010, Wednesday, 09:43:26 »
Дали може да ми кажит некој кои се овие диоди на шемава зошто нигде не пишит кој се тие диоди што одат од излезите кон плусот

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: PIC 16F84A Stepper Motor controller
« Reply #22 on 22.09.2010, Wednesday, 10:56:44 »
Зависи од конкретната примена, какви ке бидат тие диоди. Ако станува збор за ниски напони (до 100V) тие диоди најчесто се шотки диоди. Ако станува збор за мрежен напон (300 - 350V) тогаш тие диоди се PIN. Кој модел ке биде диодата зависи од прекинувачкиот елемент, и најчесто треба да може да издржи струја колку и прекинувачкиот елемент. Не зависи само струјата на диодата, туку и инверзниот пробивен напон, а и сите времиња (Itr, Itf, Utr, Utf, tON, tOFF, trr, tfr, Qpn, Imax), има многу параметри кои треба да се знаат за конструкција на излезниот степен за да тој има голема доверливост, а не секој 10 дена да горат излезни транзистори. Секогаш пости варијантата стави ја диодата со најдобри карактеристики со иста струја како прекинувачкиот елемент и завршена работа, но прашање е колку ке чини таа и дали стварно има потреба од нејзе, а и дали секој параметар ке задоволи.