Author Topic: Антенски предпојачувач за кабловска ТВ  (Read 4095 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не 220нФ се преголеми,стави 1,5 или 3,3нФ ако немаш два х 1нФ да ставиш паралелно

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Arhrhrhhrhrhhr >:( го направив ова пред појачало за антена ама бурек ;D,нејќе да работи т.е работи ама сликата на телевизорот е два пати полоша од предходно,значи без појачалово е подобра,а со појачалово за никаде е >:(.На универзална плочка го правев и 100% сум сигурен дека никаде нема ни ладен лем ни краток спој и се е убаво покриено со калај.Го напојувам со адаптер од 12V 500mA и џабе,за нигде е!Чаре некое :D?На местото на Q1 го ставив транзисторот BFR91,a на местото на  Q2 го ставив BF199 според препораката од DX-er.И верувале или не кога обратно ќе го поврзам појачалово значи наместо влез да биде антената јас таму го приклучувам на телевизорот и сликата за некој степен е подобра ама пак е целата „рашмрљана“ ;D и едвај има некој color и 80% е прекриена со „снег“. >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Или не си врзал нешто правилно или некој дел е фалш,со гаранција.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Или не си врзал нешто правилно или некој дел е фалш,со гаранција.

Се е правилно поврзано.Е сега незнам колкав е квалитетот на деловите,јас од гац ги земав. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
епа ондак од гац немаш квалитет  ;) јас земав некои делови (транзистори) и тие воопшто не работеа  >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Врзи стабилизаторче едно 7812 и види дали истото ќе се случува ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Врзи стабилизаторче едно 7812 и види дали истото ќе се случува ;).
Пробав исти к*р е,нејќе и со тоа сосема е истото и без него... ;D :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Едино види да не има премногу брум од напојувањето па за тоа да се деформисува сликата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не ти треба толкав- доволно 1000 мФ!.Стави подобро во + колото едно калемче :На феритно стапче 3 мм намотај 40 см жица 0,3 мм без ред и филтрирај ја со 2 блока ,пред и по калемот од 1-4,7 нФ.Евентуално да не внесеш сметњи со напојувањето.
Едино види да не има премногу брум од напојувањето па за тоа да се деформисува сликата
Пробав со сите можни комбинации,направив како што ми кажа batka да намотам 40 намотки на феритно стапче и да го филтрирам со два блок кондензатори,го направив тоа ама истото е.Дури и со тој калемот,блок кондензаторите и стабилизатор на напон 7812 истото е нема никаква разлика... :(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чудно, да не се нешто транзисторите, да не имаат помала горна гранична фреквенција?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
едино батка да го слика некое од неговите направени појачала да да видиме, може е до начинот на правење на плочката односно должина на водовите и сл.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
едино батка да го слика некое од неговите направени појачала да да видиме, може е до начинот на правење на плочката односно должина на водовите и сл.
Незнам,кај мене секој вод е поминат со калај. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
овие кондензаторите се блок така ? и дали ке можи со 220 н како шо пишаја погоре

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно е до сигналот од кабловската.Немам можност да сликам,а сега и да сликам атачи не ми минат,па да објаснам: исто се деси и пред некоја вечер кај комшијата во другава зграда.Ним кабловската им го сменила свичот и имаат проблеми какви Дх-ер ги опиша.Дури на приклучокот фрла искра! Го смени човекот сплитерот,се поправи некое време,а сега пак исто!
Веројатно е до свичот проблемот.Ке видам кога ке го сменат,дали се ке биде во ред.
Кондензаторите се 2н2 (2,2нано фаради ,а не 220 нф = 0,22мФ!)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ми треба шема за Појачало за подобар прием на телевизорот
« Reply #44 on 17.12.2010, Friday, 21:05:08 (Edited 17.12.2010, Friday, 23:26:11) »
Сликата ми е лоша на телевизорот во мојата соба па ако можи некој од вас малце Ум да ми даде. Дали е изводливо сам да си направам појачало како оние по тезгите што се продаваат?? и дали ке биде квалитетно?

Споено мислење: [time]18 Декември 2010, 00:15:33[/time]
Никој ??