Author Topic: Антенски предпојачувач за кабловска ТВ  (Read 4093 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
мислам дека ке може со адаптерче ама да ставиш по јак електролит и 7812... ај за најдобро нека каже Батка
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Арно ти вика -стави 7812 и нема проблем.Мислам дека 2 транзистора не трошат повеке од 50-60 мА.Немам сега начин да мерам,ама деновиве ке видам.Имам врзано едно 12В 300 мА адаптерче.од пазар и работи,не ни грее многу,значи дека не троши ништо!!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Какви се придобивките од овој засилувач.дома имам два телевизора и ТВ-картица на компјутерот и само едниот телевизор има добра слика.дали да направам еден таков засилувач и потоа да го разделам на трите уреди или да правам засилувач за секој уред посебноо?
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Антенски предпојачувач за кабловска ТВ
« Reply #18 on 17.10.2010, Sunday, 23:49:35 (Edited 20.10.2010, Wednesday, 03:22:24) »
Јас правев три модула,ама имам доста метража кабел. Со еден појачувач можеш 2 ТВ апарати да храниш,а ако имаш сметњи стави нешто вака за секој ТВ посебно.


Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
мислам дека ке може со адаптерче ама да ставиш по јак електролит и 7812... ај за најдобро нека каже Батка
Од 10000uF доста ќе е? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Мислам дека е таман таков. Може слободно адаптер бидејки немаат голема потрошувачка тие 2 транзистори. Како за пример имам ставено на адаптерче Вероника 1W па немаше проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oзбилен сум,дали да ставам од 10000 uF филтерски кондензатор? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Антенски предпојачувач за кабловска
« Reply #22 on 18.10.2010, Monday, 00:16:15 (Edited 22.10.2010, Friday, 19:17:43) »
Не ти треба толкав- доволно 1000 мФ!.Стави подобро во + колото едно калемче :На феритно стапче 3 мм намотај 40 см жица 0,3 мм без ред и филтрирај ја со 2 блока ,пред и по калемот од 1-4,7 нФ.Евентуално да не внесеш сметњи со напојувањето.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Гледав на Eca VRT замена за BF199 e BF502,а гледам дека BF502 e со подобри карактеристики од BF199,па да го ставам BF502 нема да има проблем или ќе биде уште подобро?И да не знае некој цена за овие транзистори во гац? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Оригиналните транзистори ги заменив со БФ 199 и добро испадна.
A да ставеше BFR91 ке беше уште подобро :) Иначе во тие појачалата од турските антени има BFR91
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Антенски предпојачувач за кабловска ТВ
« Reply #25 on 19.10.2010, Tuesday, 21:03:03 (Edited 20.10.2010, Wednesday, 15:03:32) »
Ако правиш уред,добро оклопи го! Метална кутија,умасување,конектори,се допринесува на квалитетот.

Споено мислење: [time]20 Октомври 2010, 08:10:24[/time]
БФР 91 се поскапи.Еве една друга шема со нив,исто е успешна за антена,ама не сум ја пробал за кабловската ТВ.


Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
И јас се мислам да го правам уредов за ТВ картицата на копјутерот. Каблоската ја делам на 3 телевизори и комјутерот. На телевозорите е добра ама на компјутерот не баш...

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А ќе може ли да ставам кондензатори од 220nF наместо тие од 2,2nF,нема да има проблеми? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Па мислам дека нема да прават проблем  ;) ама не чинат многу пари овие кондензаторчиња па најубаво е да земеш исти  ;)  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
А ќе може ли да ставам кондензатори од 220nF наместо тие од 2,2nF,нема да има проблеми? :D
1+1n паралелно = 2n
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.