Author Topic: Антенски предпојачувач за кабловска ТВ  (Read 4092 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Антенски предпојачувач за кабловска ТВ
« Opened on 14.09.2010, Tuesday, 08:54:49 (Edited 15.09.2010, Wednesday, 09:24:14) »
Имав потреба од разведување на сигнал од кабловска ТВ на три ТВ апарати,ама сигналот ослабуваше.На три УНИ плочки го направив ова пп. и добив супер сигнал на секој ТВ,
Оригиналните транзистори ги заменив со БФ 199 и добро испадна.



Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Антенски предпојачувач за кабловска
« Reply #1 on 14.09.2010, Tuesday, 08:58:36 (Edited 14.09.2010, Tuesday, 11:37:57) »
Одлично батка,и јас имам проблем со ослабување на сигналот на кабелската!!Ќе го правам!!  ;D
реп од мене

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
добра работа!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Иако и мене ми е слаб сигналот (цела вертикала од зградата „мкне“ од мене ;D) и не се замарам многу со квалитетот на сигналот на кабелската телевизија (зашто не гледам многу телевизија), сепак, одлична шема ;), мислам дека ќе им биде многу корисна на останатите членови ;). +rep и од мене имаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а како иде ова...првин предпојачувачов па после тоа сплитерот, или па пред телевизорот се става???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Оваа ке биде добро да ко направам за ТВ-картичката  бидејки некако слаба слика ми дава на компјутерот.што мислите дали ке се подобрии? а и целиот засилувач ке мозам да го напојувам од напојувањето на компјутерот
rules are made to be broken

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а како иде ова...првин предпојачувачов па после тоа сплитерот, или па пред телевизорот се става???

После сплитерот го ставаш ако мислиш на оној сплитер во влезот што е  :D Значи појачалово има за цел слабите сигнали да ги засили и има два степени на појачување а дали дава јак сигнал на излез не знам. Бидејки има појачала кои засилуваат и на излез, такви се тие од кабелските оператори.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас сигналот го земам од сплитерот ,го  носам  на  трите пп посебно  на секој влез ,а од секое пп на еден телевизор .Резултатот е одличен.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Оваа ке биде добро да ко направам за ТВ-картичката  бидејки некако слаба слика ми дава на компјутерот.што мислите дали ке се подобрии? а и целиот засилувач ке мозам да го напојувам од напојувањето на компјутерот

Па така мислам дека најквалитетен сигнал ќе извадиш, за напојување на ВФ уреди е потребен напон без брум и релативно стабилен напон, што значи дека switching напојување ти е најдобра опција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Сакам да го направам колово,ама незнам колку струја влече,да не знае некој? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Зачи нема некои потреби од специјална плочка - како што ги прават обично за ВФ - со голема површина за маса итн... може на универзална да се направи.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакам да го направам колово,ама незнам колку струја влече,да не знае некој? :)

Највројатно не повеќе од 500, 600mA, но ако ти е страв дека можеби ќе повлече повеќе струја колото, можеш да истестираш со компјутерско напојување, можат бааги струја да дадат тие напојувања ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Сакам да го направам колово,ама незнам колку струја влече,да не знае некој? :)

Највројатно не повеќе од 500, 600mA, но ако ти е страв дека можеби ќе повлече повеќе струја колото, можеш да истестираш со компјутерско напојување, можат бааги струја да дадат тие напојувања ;).
Jaс мислам дека нај сигурно ќе биде да го приклучам на апарат за заварување и да не му ја мислам :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што мислите - греач ли има врзано!!? >:( Абе од 100 мА не треба фазла да троши.Не сум мерел точно ама и под 100 мА е сигурно.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Пашувам,да знам дали да правам transformerless напојување за колово,тоа напојувањето максимум може да даде 50mA.Батка ќе можеш ли да измериш колку струја влече ако не ти е тешко? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker