Author Topic: Sprint-Layout 5.0 туториал  (Read 21654 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Sprint-Layout 5.0 туториал
« Opened on 10.09.2010, Friday, 00:30:29 (Edited 30.07.2011, Saturday, 20:13:16) »
Луѓе ве МОЛАМ некој да направи туторијал некој прост како се црта плочка во тој програм...ВЕ МОЛАМ!!!!
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #1 on 10.09.2010, Friday, 14:16:14 »
Еве туторијал
само треба уште аудио да додадам пошто вака е ептем монотоно :)
Sprint Layout
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #2 on 10.09.2010, Friday, 14:53:01 »
Браво, имаш +rep од мене, иако е едноставен за работа, сепак респект за трудот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #3 on 10.09.2010, Friday, 16:19:10 »
е па ај фала...после ке пробам да нацртам некоја плочка....а такво што е голема област како GND што се користи како се прави?? ти текнува на што мислам???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #4 on 10.09.2010, Friday, 16:38:17 »
Со Zone тулот или ако сакаш граунд плејн ( или како се вика ) имаш во долниот лев ќош едно како линија од вод со кругче ( покрај тоа има C1 C2 S1 S2 едни букви )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #5 on 10.09.2010, Friday, 17:26:05 »
Одлично туторијалче Devil браво еве ти +реп од мене ;) :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #6 on 13.09.2010, Monday, 01:12:46 »
сега па мака имам...вчера цртав плочка една и дека со линија дебела 0,5мм цртам и ке фатам делче некое ке го ротирам и дебелината на линијата се менува на 0,1мм како да се спасам од тоа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #7 on 13.09.2010, Monday, 02:50:16 »
Ај малку поконкретно, нешто screen shot да видиме, како тоа се менува?

А Devil фала ти за GND, јас само со Zone Tool знаев, не заев како се прави тоа со GND ;), фала ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #8 on 13.09.2010, Monday, 03:46:02 »
а како тоа цело па да се поврзе на GND???

значи GW прати сега... кај што е тоа за дебелина на линија пишувам 0,5 (мм) и си цртам. ке кликнам на некое делче и ке кликам на тоа стрелката за ротирање и кога ке се задоволам со тоа колку е свртено делчето ке кликнам негде на страна и дебелината за цртање на водовите се менува на 0,1 (мм)....добро објаснето е сега??? :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #9 on 13.09.2010, Monday, 04:45:52 »
а како тоа цело па да се поврзе на GND???

Па искрено, и јас сега прв пат го дознав, тоа за GND што е (значи не со Zone Tool, туку со таа алатката долу каде што се бираат layer-ите, S1, C1, C2, итн.), така да и јас експериментирам, ама мислам дека само поставуваш празно лемно место врз GND зоната и кога ќе пробаш да направиш print или export на фајлот, ќе се прикаже дупче на местото каде што всушност сакаш да ја направиш GND конекцијата (каде што се наоѓа празното лемно место ;)).

значи GW прати сега... кај што е тоа за дебелина на линија пишувам 0,5 (мм) и си цртам. ке кликнам на некое делче и ке кликам на тоа стрелката за ротирање и кога ке се задоволам со тоа колку е свртено делчето ке кликнам негде на страна и дебелината за цртање на водовите се менува на 0,1 (мм)....добро објаснето е сега??? :D

Баш го пробав целиот процес што ми го опиша и не прави така кај мене, значи си ја бирам дебелината на линијата, си ја цртам, потоа поставувам некоја компонета, си ја ротирам, кликам на празно место и кога пак ќе изберам да цртам вод, пак ми е истата дебелина која претходно сум ја дефинирал, а не некоја друга (како што викаш ти 0.1mm). Не знам, зошто кај тебе се случува тоа :S. Можно е да е некој setting, мада колку што забележав, многу малку подесувања има Sprint-Layout, така да не знам *shrug* :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #10 on 13.09.2010, Monday, 11:11:57 »
Бојан тоа се случува само ако при сето тоа кликнеш кај што се местат димензиите , значи црташ пр. со 0.6мм дебелина после сакаш да ја завртиш компонентата ја селектираш и кликаш кај шо е за подесување на дебелина на линија тогаш автоматски се задебелува, ако кликнеш на некое друго поле нема така да ти прави
најверојатно кликаш на дебелина за вод ....
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #11 on 13.09.2010, Monday, 11:50:48 »
Еве уште eдна финта за Sprint-Layout ;).

Aко поставувате готов macro за некое интегрирано коло и потоа изберете „плоснати“ лемни места, ги прави сите лемни места на интегрираноото коло плоснати, а некогаш сакаме првото лемно место (пинот 1) да има правоаголно лемно место, да се разликува од другите за полесно да го познаеме ;). Епа за да можете било кое лемно место од готовиот macro да го изберете (а не сите лемни места како што нормално си се избираат ако кликнете врз macro темплате-ot за интегриранто коло) држите Alt и кликате со левиот клик на маусот на било кое лемно место од интегрираното коло и се избира било кој пин од интегрираното коло, така да можете да ја смените формата само на тоa лемно место ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #12 on 13.09.2010, Monday, 14:27:45 »
или направи сплит груп смени го тоа што ти треба и клик буилд груп
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #13 on 13.09.2010, Monday, 17:36:58 »
Да, во право си, и така може, како не ми текна, а јас па барај ли барај shortcuts, хахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #14 on 23.11.2010, Tuesday, 11:38:28 »
Има уште една можност кај спринто а тоа е
Quote
Scanned copies
Scanned layouts (e.g. from magazines) may be used as a copy for reproduction or for simple extensions. The layout must be available as a bitmap file. The bitmap is displayed in the background of the editor.

мислам дека ќе се најде ваква работа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!