Author Topic: LED стробоскоп  (Read 2105 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
LED стробоскоп
« Opened on 19.08.2010, Thursday, 15:57:03 (Edited 20.08.2013, Tuesday, 17:59:10) »
Еден интересен осцилатор кој може да ви донесе многу корист (особено во мрак) ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #1 on 19.08.2010, Thursday, 16:36:03 »
Ги има сега вакви „рударски“ светилки, се продаваат по 200 денари (зависи каде, некаде и по 150 ќе ги начекаш) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ЛЕД стробоскоп
« Reply #2 on 18.11.2010, Thursday, 21:03:41 »
Еве една интересна чема со ЛЕД и НЕ555 ,а крајниот резултат е ЛЕД стробоскоп.Навистина работи.Дечкиве го направија во две верзии - со бели и сини ЛЕД.Мене ми се бендисаа и двете варијанти!

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #3 on 18.11.2010, Thursday, 21:12:27 »
за што служи овај стробоскоп?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #4 on 18.11.2010, Thursday, 21:35:25 »
??????? Стробоскопот е светло кое брзо трепка и ствара разни ефекти во мрак.Може во овој случај да се употреби и за подесување на палење на автомобили,за реклами,во дискотеки,локали,за разни вонредни ситуации за спасување,предупредување итн.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #5 on 18.11.2010, Thursday, 21:37:48 »
најмногу по дискотеки и кафулиња го имам гледано

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #6 on 18.11.2010, Thursday, 21:40:30 »
Предност на овој стробоскоп е тоа што не користи трансформатори,ксенонски ламби итн.Малку е потромо од одние со ламба,во секој случај.ама работи.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #7 on 18.11.2010, Thursday, 21:55:22 »
Еве една интересна чема со ЛЕД и НЕ555 ,а крајниот резултат е ЛЕД стробоскоп.Навистина работи.Дечкиве го направија во две верзии - со бели и сини ЛЕД.Мене ми се бендисаа и двете варијанти!

Сигурно ти се бендисало дека е со 555  ;D ;D

малце оф топик, ама порано, кога правевме забави по дома, нели обично се гасне телевизорот и се пушта музика, па размислував дали може да се искористи и ТВ и од него да се направи стробоскоп - некое склопче на видео влезот (или на антенски) што ќе прави светло -темен цел екран?
Што мислите?
И дали е „здраво“ за телевизорот тоа??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #8 on 18.11.2010, Thursday, 21:57:43 »
тоа транзисторот што е за драјвање на лед диодите...не е малце предимензиониран???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #9 on 19.11.2010, Friday, 01:14:59 »
И дали е „здраво“ за телевизорот тоа??

Па не е баш најздраво за телевизорот :S, али може релативно едноставно да се изведе со PC и со A/V или S-Video излез кој ќе се приклучи на телевизорот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #10 on 19.11.2010, Friday, 18:32:12 »
Транзисторот не е предимензиониран,неговата улога како брз прекинувач ги поднесува *пиковите и шпицевите*  ;) Да е помал не знам дали долго ке преживее.Иначе 555 е *момче за се* Гига Ват! ;D ;D ;D .За ТВ кога спомна - стави преку екранот Ал фолија ,вклучи го,нека поработи малку,па исклучи и симни ја фолијата! Да видиш што е стробоскоп! (авторот не одговара за случајот стробоскопот! :D :D :D) Ова е зезање-ама не правете го во живо! Тоа е од наше време,не знам дали овие сега генерации се отпорни Гига Ват! :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #11 on 20.11.2010, Saturday, 15:27:23 »
За ТВ кога спомна - стави преку екранот Ал фолија ,вклучи го,нека поработи малку,па исклучи и симни ја фолијата! Да видиш што е стробоскоп! (авторот не одговара за случајот стробоскопот! :D :D :D) Ова е зезање-ама не правете го во живо! Тоа е од наше време,не знам дали овие сега генерации се отпорни Гига Ват! :D :D :D

За ова со фолијава прв пат слушам, а ќе се оштети екранот ако го напавам ова? ;D Дека можно е да пробам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #12 on 20.11.2010, Saturday, 15:33:46 »
Гига Ват мечуди како не знаеш за ова?! :D :D Да не испадне ова од мене,ама пробај и после да не ме п...еш ;D :o Ќе добиеш мал електро-шок и ке изброиш неколку ѕвезди ;D ;D ;D ;D ;D Не ти препорачувам.Тоа ти е како да фатиш набиен кондензатор од неколку иљади микрофаради со голи раце! :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #13 on 20.11.2010, Saturday, 15:36:26 »
Гига Ват мечуди како не знаеш за ова?! :D :D Да не испадне ова од мене,ама пробај и после да не ме п...еш ;D :o Ќе добиеш мал електро-шок и ке изброиш неколку ѕвезди ;D ;D ;D ;D ;D Не ти препорачувам.Тоа ти е како да фатиш набиен кондензатор од неколку иљади микрофаради со голи раце! :D

Ааааааааа, сега сконтав, електроните што се пробиваат преку екранот ќе се „набијат“ на фолијата која „глуми“ кондензатор ;). Е сега кога ми објасни, не, не сакам да го направам тоа, хахахаахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #14 on 20.11.2010, Saturday, 15:49:46 »
Гига Ват мечуди како не знаеш за ова?! :D :D Да не испадне ова од мене,ама пробај и после да не ме п...еш ;D :o Ќе добиеш мал електро-шок и ке изброиш неколку ѕвезди ;D ;D ;D ;D ;D Не ти препорачувам.Тоа ти е како да фатиш набиен кондензатор од неколку иљади микрофаради со голи раце! :D

Ааааааааа, сега сконтав, електроните што се пробиваат преку екранот ќе се „набијат“ на фолијата која „глуми“ кондензатор ;). Е сега кога ми објасни, не, не сакам да го направам тоа, хахахаахахахах ;D ;D ;D.
Дефинитивно тоа треба јас да пробам... ;D :D I'm an expert 8) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker