Author Topic: рачка со топол воздух  (Read 6936 times)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #15 on 28.09.2010, Tuesday, 11:45:27 »
Па просто  :) ги сечиш цевките кои го поврзуваат со ладилникот уклучваш 220 ац и средено  :) од една од цевките ке вовлекува а од другата ке дува.Со него може да се направи и пумпа за кола,нормално треба да се адаптира со ставање на црево....

Jove

  • Guest
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #16 on 28.09.2010, Tuesday, 18:49:33 »
хахахх фрижидер ке растурам дома и ке правам вакво 8) 8) ;D ;D :D :D 

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #17 on 28.09.2010, Tuesday, 19:17:50 »
Со него може да се направи и пумпа за кола, нормално треба да се адаптира со ставање на црево....

Ваков компресор користи еден мој комшија, поправа точаци и го користи за пумпање на гуми од точаци.

Он-Топик одлична алатка за тие што се занимаваат со SMD, можеби во иднина и јас ќе си направам вакво нешто, сигурен сум дека имам некој компресор од фрижидер..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #18 on 28.09.2010, Tuesday, 19:29:50 »
хахахх фрижидер ке растурам дома и ке правам вакво 8) 8) ;D ;D :D :D 


значи немора толку буквално да сватиш...има 1001 одпади и сервиси од кај што можеш да си купиш таков компресор...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #19 on 28.09.2010, Tuesday, 19:54:37 »
хахахх фрижидер ке растурам дома и ке правам вакво 8) 8) ;D ;D :D :D 


значи немора толку буквално да сватиш...има 1001 одпади и сервиси од кај што можеш да си купиш таков компресор...
хахха јас ко вистина ке растура фризидер писав онака

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #20 on 30.09.2010, Thursday, 16:45:45 »
Со него може да се направи и пумпа за кола, нормално треба да се адаптира со ставање на црево....

Ваков компресор користи еден мој комшија, поправа точаци и го користи за пумпање на гуми од точаци.

Он-Топик одлична алатка за тие што се занимаваат со SMD, можеби во иднина и јас ќе си направам вакво нешто, сигурен сум дека имам некој компресор од фрижидер..
Ај сликни го тоа компресорче!!Инаку кулллл! ;D ;D

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #21 on 14.12.2010, Tuesday, 17:53:15 »
пазете со компресорите од фрижидер. именот тоа се клипни уљни компресори, кога дуваат често се случува да исфрлат и капка уље(не често туку скоро секогаш), ова е решлив проблем со тоа сто ке треба пред да го внесете во дувалката да напраите некое филтерце кое би го спрецило уљето да биде оддувано врз некоја од компонентите која ја лемите/одлемувате...

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #22 on 02.12.2011, Friday, 22:12:18 »
А дали може да кажете колкава е моќноста на грејачот кој е искористен во рачката.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #23 on 03.12.2011, Saturday, 00:27:17 »
Секоја чест за изработката на рачката :o
Имам и ја таков компресор од фрижидер, го користам и за пумпање на гуми и за вакумирање фрижидери

Да напоменам, ако е здрав компреорот, тогаш не смее да исфрли  нити капка улје, ако е монтиран моторот на фрижидер и ако исфрли улје и тоа улје се измеша со фреонот, тогаш настанува запушување на инсталацијата на фрижидерот, поточно се запушува испарувачот.

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #24 on 03.12.2011, Saturday, 19:18:36 »
окулу 5А влече на 24в значи 120w ова некако ми се погоди најзгодно за работа инаку може и послабо
со помал проток на воздух

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #25 on 03.12.2011, Saturday, 19:26:54 (Edited 03.12.2011, Saturday, 19:36:00) »
јас планирам да правам нешто вака, ама ќе биде со оние малите компресори што се продаваат за 400-500 денари, се користат за пумпање на гуми на автомобил, а се приклучуваат во електричната запалка за цигари што е вградена во колата

предности на ова моето би биле, прилично мали димензии, лесно (пошто компресорите од фрижидери се прилично тешки) регулација на проток на воздух (има вграден мерач на воздух, ама тој не ми врши работа, ќе треба нешто да се прави со микроконтролер) регулација и приказ на температура, ова ќе го изведам со тоа што ќе купам рачка за замена за веќе готова станица на топол воздух (600-700 денари е рачката со се греач и термопар)

затоа прашував да не знае некој случајно карактеристики на термопаровите што ги има во рачките, нигде не можам да најдам :)

па кога ќе ги соберам сите потребни информации и делови сакам да составам нешто просто :)

---------------------
ЕДИТ
заборавив да кажам дека, ако не сака да работи со тј компресорот, односно има мал проток на воздух, има за мали пари од оние феновите на жежок воздух, ќе растурам еден таков и ќе го поставам наместо компресорот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #26 on 03.12.2011, Saturday, 19:42:12 »
затоа прашував да не знае некој случајно карактеристики на термопаровите што ги има во рачките, нигде не можам да најдам :)

па кога ќе ги соберам сите потребни информации и делови сакам да составам нешто просто :)

Јас реков дека ќе ја измерам температурно-напонската карактеристика на термопарот, ама заборавив ;D.

Мое лично мислење е дека вакво нешто не се исплати да се прави, 3000 денари е нова, Кинеска ама нова, плус, ги имам отворено овие SMD лемни станици, изведбата им е прилично добра, очекував да биде многу лоша, но се изненадив, прилично добра е ;). Од лемови до исоркористени компоненти и конектори ;). Јас сум задоволен ;). Иако, ќе напоменам дека овие што се 3000 денари се без термопар, ама тоа е тоа :S.

заборавив да кажам дека, ако не сака да работи со тј компресорот, односно има мал проток на воздух, има за мали пари од оние феновите на жежок воздух, ќе растурам еден таков и ќе го поставам наместо компресорот :)

Верувај, протокот на воздух е повеќе од доволен. Кога е ставена пумпата да пумпа на максимум и кога температурата е на максимум, со дувалката може да правите дупки низ 20mm-тарска иверка, испробано ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #27 on 04.12.2011, Sunday, 02:10:03 »
да да се согласувам за 3000 не се исплати да се прави. Јас мојава ја склопив онака набрзина и ја користам само за одлемување. Ако се користи за лемење треба да се конструира нешто пософистицирано
со котролер и готова рачка и онака е евтина. Место компресор може да се употреби турбината и од некој стар обичен фен полесно полесно е за регулирање

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #28 on 04.12.2011, Sunday, 12:32:49 »
ама нешто кога ќе направиш ти не е исто со тоа што ќе го купиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #29 on 04.12.2011, Sunday, 15:37:37 »
ѓаволе да ти најдам некоја замерка за тоа со компресорот од кола. како прво троши МНОГУ голема струја за едно моторче (5-6А, а при пуштање троши многу поголема струја), мерачот што е на него не е за проток мерење него е за притисок мерење што е во гумите, на излез тебе ти треба континуиран млаз на воздух, ама дека тој компресор има само едно клипче на интервали ке ти дува. многу е бучно, или ако најдеш некој по асален компресор па да е тивок, ама тешко тоа, па покрај тоа вибрира многу па ке треба на некои гуми да го ставаш за колку-толку да се пригушат тие осцилации...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)