Author Topic: Низок звук за разговор  (Read 3666 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #30 on 10.11.2011, Thursday, 16:38:44 »
Џабе , пробав со овој код и телефонот ништо неправи ... Си стојат така бројките  :( :P

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #31 on 18.04.2012, Wednesday, 22:25:00 »
Колеги прво извинете што активирам волку стара тема, ама ајде да не отворам нова за исто.
Јас имам Алкател ОТ 800 со потполно ист проблем, слабо се слууша звучникот. Пробував во тоа менито да подесам ама пак исто па го отворив (и притоа и звуучникот го оштетив малце) исчистив се, пак исто. Некое друго чаре?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #32 on 18.04.2012, Wednesday, 22:30:54 »
Master Reset? Ако има, бидејќи знам дека Alcatel ОТ-806 (со touch што е) немаше опција да му се направи master reset.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #33 on 18.04.2012, Wednesday, 22:38:57 »
Опција Master Reset да барам во менито?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #34 on 18.04.2012, Wednesday, 22:50:04 »
Опција Master Reset да барам во менито?

Или Restore Defaults, нешто од тоа би требало да има. Не мора да е баш Master Reset, ама нешто во тој стил (Defaults, Restore Defaults, Restore to Default Settings).

ПС: Прво извади се што ти треба од телефонот бидејќи можно е да избришеш се, именик, пораки, фајлови...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #35 on 18.04.2012, Wednesday, 22:57:24 »
ако не кажи ми за што телефон се работи точен модел, да пробам да ти најдам ресет кодови! точен модел
d.t

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #36 on 18.04.2012, Wednesday, 22:58:12 »
Пробај
извади ја картичката, претисни #  +  и копцето за фклучување  истовремено, или
# + *   и  копчето за фклучување  истовремено.
Ке ти се форматира телефонот, ке ти се вратат фабричките подесувања, мислам дека ке ти избрише се од телефонот.
Можно е да не се поправи звукот после тоа.
Не сум пробувал на тој модел на телефон,  така да  незнам дали ке ункционира и како ке функционира, би требало ;D
Сепак се ВРТИ !!!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #37 on 18.04.2012, Wednesday, 23:35:31 »
Го форматирав телефонот, звукот пак е ист  >:(

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #38 on 18.04.2012, Wednesday, 23:52:52 »
стави му нов звучник, и ќе видиш мислам дека ќе биди почист! :D
d.t

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #39 on 19.04.2012, Thursday, 00:16:22 »
Извадив од Сони Ериксон ист таков звучник, јачината на звукот е иста, а на Сонито се слуша одлично...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #40 on 19.04.2012, Thursday, 01:20:36 »
Го форматирав телефонот, звукот пак е ист  >:(

Сакаш да кажеш си го ресетирал? Restore Defaults?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #41 on 19.04.2012, Thursday, 01:45:30 »
А преку Nemesis Service Suite fo Nokia дали проба да му ставеш најнов софтвер? Има и софтвер за Nokia n73 Internet Edition и Music edition Пробај да и ставеш од Internet edition или како втора варијанта Music edition преку Nemesis service suite.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #42 on 19.04.2012, Thursday, 01:58:45 »
Го форматирав телефонот, звукот пак е ист  >:(

Сакаш да кажеш си го ресетирал? Restore Defaults?
Да  :)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #43 on 19.04.2012, Thursday, 02:14:22 (Edited 19.04.2012, Thursday, 04:42:02) »
Колеги прво извинете што активирам волку стара тема, ама ајде да не отворам нова за исто.
Јас имам Алкател ОТ 800 со потполно ист проблем, слабо се слууша звучникот. Пробував во тоа менито да подесам ама пак исто па го отворив (и притоа и звуучникот го оштетив малце) исчистив се, пак исто. Некое друго чаре?


колега истиот проблем е и кај мене на алкател от 806 , исто имам и алцател от 800 кај него е се во ред но на 806 е многу слабо, одвај се слуша, не помага ништо ниту рестарт ни нов звучник.
патем еве ви код кој работи за алкателиве и пазате како работите со него да не го заеб*те телефонот  ;D
Code: [Select]
*#364463#
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #44 on 19.04.2012, Thursday, 04:44:27 »
Хммммм... освен целосно flash-ирање на телефонот, друго не знам што би можел да направиш. Не знам дали овие телефони поддржуваат flash through USB (целосно бришење и ставање на нов софтвер преку USB).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."