Author Topic: Низок звук за разговор  (Read 3665 times)

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Низок звук за разговор
« Opened on 10.08.2010, Tuesday, 03:29:57 »
Здраво дечки.
Имам еден проблем со телефонот. Нокиа Н73. Разговорите многу слабо се слушаат, односно зву4никот за разговор многу слаб звук има. Мислев дали е до него и купив нов и според турориали од ЈУТУБ, го сменив. Меѓутоа и со новото звучниче истата гласност е, и потоа го вратив оригиналниот звучник.

Дали некој можеби знае до што мозе да му е проблемот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #1 on 10.08.2010, Tuesday, 03:57:36 »
А уште од кога го купи тивко се слуша или после некое време наеднаш почна тивко да се слуша?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #2 on 10.08.2010, Tuesday, 12:05:35 »
На старо го купив, и кога го купив слабо се слусаше. Баш и на интернет барав да видам сто му е, ама не успеав да видам сто е како е. Затоа мислев некој поискусен во такви работи ако мозе да ми каже до сто би мозело да му е проблемот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #3 on 10.08.2010, Tuesday, 14:24:58 »
А си ја споредил јачината на гласот со други N73-ки, да не е случајно цела серија од телефони таква?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #4 on 10.08.2010, Tuesday, 14:34:05 »
Не брат, сум видел колку е јако на другите. На овој ептен слабо се слуша, треба да го ставам ептен во уво за да слуснам сто ми зборат. Баш и вчера зборев со администраторов на форумов Alex и ми спомна солуција да е можно тој што го корител пред мене да му ставал некои кодови. Ама јас за такви кодови немам поим. Затоа мислев некој да не знае што би можело да му биде проблем.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #5 on 10.08.2010, Tuesday, 15:12:32 »
Епа најверојатно е некој софтверски проблем, ама не знам кодови, ако некој знае, нека пише :S.

Провери, можеби некој од овие ќе ти сврши работа.

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1106.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #6 on 10.08.2010, Tuesday, 16:47:37 »
N73 e symbian машина мислам. пробај да го форматираш (барај на symbian.com.mk информации за тоа како да го форматираш) и ако не успева тогаш може стварно да се работи за некои сервисни подесувања - оди на сервис. Јас сепак би проверил да не е случајно затната „дупката“ за звучникот, значи дали таа ткаенината (или мрежата) е тотално затната и затоа не дава звук.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #7 on 10.08.2010, Tuesday, 17:58:01 »
Не би требало да е до тоа, зошто го сменив звучникот со друг(од битпазар купен за 150 ден) и со него тивко се слусаше. Инаку го формататирав одма штом го зедов со (зеленото копче + * + 3) и пак се слуша исто тивко.
Ако го упдејтирам симбианот да не се подобри звукот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #8 on 10.08.2010, Tuesday, 18:15:27 »
Па можно е да е некој bug, кој знае :S, не е лошо да пробаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #9 on 11.08.2010, Wednesday, 14:17:08 »
Види дали има хакови (софвери) за симбиан за зголемување на јачината на тонот, знам сека за самсунг имаше некое сервисно мени се засилуваше тонот 10 пати најмногу, може има и за твојот модел на телефон.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #10 on 11.08.2010, Wednesday, 14:40:05 »
мислам дека со апдејтирање на симбианот ќе се реши проблемот
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #11 on 11.08.2010, Wednesday, 16:39:58 »
Вчера вечерта или рано сабајле :), го форматирав телефонов и мемориската во исто време, и кога го стартував гласот му беше посилен, мегутоа во споредба со другиов телефон Нокиа Н70 има послаб звук. Деновиве ке пробам со апдејтирање на софтверот и ке писам сто ссум направил. :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #12 on 16.10.2010, Saturday, 20:26:20 »
Види дали има хакови (софвери) за симбиан за зголемување на јачината на тонот, знам сека за самсунг имаше некое сервисно мени се засилуваше тонот 10 пати најмногу, може има и за твојот модел на телефон.
Кога сме тука да не отварам друга тема , Борче или некој друг член ке можете да ми објасните какво е тоа зголемување на звукот за 10 пати и како да го направам на мојов мобилен sony erricson s312 ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #13 on 16.10.2010, Saturday, 20:31:05 (Edited 16.10.2010, Saturday, 20:44:08) »
Види дали има хакови (софвери) за симбиан за зголемување на јачината на тонот, знам сека за самсунг имаше некое сервисно мени се засилуваше тонот 10 пати најмногу, може има и за твојот модел на телефон.
Кога сме тука да не отварам друга тема , Борче или некој друг член ке можете да ми објасните какво е тоа зголемување на звукот за 10 пати и како да го направам на мојов мобилен sony erricson s312 ???
Јас знам имаше еден таен код кој отвараше скриено мени и таму имаше едно како еквилајзер и таму ќе направеше се до „даска“ и ќе се зголемеше звукот,само да ми текне на кодот. :D :)

Споено мислење: 16.10.2010, Saturday, 20:44:08
Aj некој нека проба кој што има сони ериксон вака да не е кодот.

десно,*,лево,лево,*лево,*.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Низок звук за разговор
« Reply #14 on 16.10.2010, Saturday, 20:44:45 (Edited 16.10.2010, Saturday, 20:50:20) »
Малечко тоа е за мојов тип на телефон  ;D ???

Споено мислење: 16.10.2010, Saturday, 20:50:20
знае некој како да го зголемам гласот  :-\  ???